Uusi Suomi / Viihde Torstai 9.2.12 Aseta US kotisivuksi

Tässä miesten pahimmat seksivirheet

Tässä miesten pahimmat seksivirheet
Julkaistu: 3.9.2008 10:40
Kuva: EPA / All Over Press
Kuva
Kuva: EPA / All Over Press
Nettisivusto WebMD on kysynyt kahdelta asiantuntijalta mielipidettä siitä, mitkä ovat yleisimmät miesten tekemät virheet seksissä naisten kanssa. Vastaajina olivat Tristan Taormino ja Lou Paget. Molemmat ovat kirjailijoita.

Tässä asiantuntijoiden lista:

Virhe 1: Tiedät, mitä nainen haluaa

Miehet usein olettavat, mitä nainen haluaa todella tietämättä sitä. Aikaisemmat kokemukset naisten kanssa eivät päde tulevaisuudessa, koska jokainen nainen on erilainen.

Virhe 2: Sinulla on kaikki, mitä nainen tarvitsee

Jotkut naiset eivät voi saada orgasmia ilman vibraattoria. Miesten keskuudessa yleinen luulo on, että jotain on vialla, jos nainen tarvitsee vibraattoria.

Miehen tulisikin suhtautua vibraattoriin assistenttina eikä syrjäyttäjänä.

Virhe 3: Seksi tuntuu samalta miehestä ja naisesta

Miehillä tuntuu asiantuntijoiden mukaan olevan harhaluulo, että samat asiat tuntuvat miehestä ja naisesta hyvältä – mutta tämä ei voisi olla kauempana totuudesta. Itse asiassa vaginan sisäpinta on vähemmän herkkä kuin jotkut naisen ”ulkopuoliset” osat.

Virhe 4: Tunnet naisen anatomian

Useimmat miehet tietävät, mikä klitoris on ja mistä sen löytää. Mutta se ei tarkoita, että mies ymmärtäisi asian. Asiantuntijoiden mukaan miehissä kuitenkin elää sitkeästi käsitys, että naisen pitäisi saada orgasmi yhdynnässä. Suurimmalle osalle naisista yhtälö ei kuitenkaan toimi.

Virhe 5: Kostea = kiihottunut

Vastoin yleisiä uskomuksia ei välttämättä pidä paikkaansa, että kiihottunut nainen olisi aina kostunut. Kostumiseen on monia vaikuttavia tekijöitä ja se on yksilöllistä.

Virhe 6: Hiljaisuus on kultaa

Nainen ei välttämättä halua, että mies on aivan tuppisuuna seksin aikana. Hiljaisuuden vallitessa ei ainakaan voi kertoa, mikä tuntuu hyvältä ja mikä ei.

Mahdolliset ohjeet kannattaa kuitenkin esittää kunnioittavasti.

 
Uusi Suomi
Uusi Suomi
 

Tähän uutiseen liittyvät asiasanat

 
 
 
 

Naisten seksivirheet

Missä lista, noitahan on myös listattu lukuisia ja naisten olisi korkea aika oppia jotakin miesten seksuaalisuudesta + tyydyttämisestä?!

MIKSI AINA NAISTEN TARPEET ?

Olen aina ihmetellyt, että miten hirvittävän paljon työtä vaatii saada nainen tyydytettyä... Enkä nyt tarkoita pelkästään seksiä.

Mutta siis jos otetaan pelkkä seksi... Kyseeseen tulee ns. pilalle hemmottelun kompleksi... Alussa riitti todella pelkkä pusu tai katse. Sitten piti jo vähän lahjoa.. Lopussa mennään siihen että aamu aloitetaan ystävällisyydellä, talo siivotaan, lapsia hoidetaan, hierotaan, tehdään ruuat, tehdään romanttiset olosuhteet, palvellaan seksin aikana kuin orjana, annetaan useat orgasmit... eikä sekään riitä...

Ettå mitä ..... ? Huh..

Ettå mitä ..... ?
Huh.. johan menee halut ihan varmasti

miksi vuodesta toiseen

miksi vuodesta toiseen lehdissä toistetaan tällaista pintatason seksipropagandaa, jossa ei koskaan puhuta seksuaalisuuden syvemmistä tasoista?

laukeamista ja orgasmiakin käsitellään synonyymeinä! se on vain surullinen todiste siitä, että asiantuntijoina tässäkin esiintyvät eivät ole koskaan itse kokeneet tai tuottaneet partnerilleen orgasmia. he ovat luultavasti päätyneet seksitutkijoiksi voidakseen todistaa itselleen, että muillakin on yhtä paska seksielämä. se ei ole kuitenkaan totta!

kaiken taustalla on naisten kuvitelma että he ovat muuttuneet miehiksi. tutkimukset ovat kuitenkin osoittaneet että näin ei ole. nainen ottaa satunnaissuhteet paljon rankemmin kuin mies. mies tarvitsee laukeamiseen minimissään vain hieman visuaalisia ärsykkeitä ja fyysistä hinkkausta, mutta nainen tarvitsee usein muutakin.

Niinpä. Tutkijoilla mahtaa

Niinpä. Tutkijoilla mahtaa olla itsellä paska seksielämä ja siksi tämä juttu. Voi voi :)

Uskomatonta

Skeidaa koko juttu.

Missä naisten pahimmat seksivirheet

Olen ollut useamman kanssa silleen ja tälleen. Nykyään vakituisessa parisuhteessa jo vuosia.

Seksi luistaa mutta miesten seksuaaliset halut ovat valovuosia kehittyneempiä kuin naisilla. Miehet ei tarvitse mitään tunnin esileikkejä ja hellyttelyjä. Mies vieläpä jaksaa jos haluaa, useamman tunnin.

Olisi aika puhua itse asiasta, haluan nähdä ne naisten pahimmat seksivirheet. Nainen olettaa liikaa että miehen tulisi olettaa. Menkää naiset itseenne älkää olko niin itsekkäitä.

Ja niin, nimemerkistäni huolimatta. Olen itse nainen.

WebMD:ssä on itseasiassa

WebMD:ssä on itseasiassa hyviä artikkeleita myös toisesta näkökulmasta. Erinomainen sivusto.

Suosittelen lukemaan tietoa ja kokeilemaan käytännössä

Suomeksi on ilmestynyt suomalainen kirja "orgasmi", jossa kansanomaisemmin kerrotaan asiat kuin "miehen seksuaalisuus" tai "naisen seksuaalisuus"-nimisissä saman tekijän kirjoissa.

Suosittelen lukemaan ja tutustumaan, myös lehden toimittajia.

Hyvä kun asiasta puhutaan, toivottavasti asiallisesti - länkyttäminen on tyhmää.

t
Köpö-Ukko järveltä

 
 
ILMOITUS

Yritysblogit

Sami Järvinen
Sami Järvinen, Navi Group
 
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola, Omistajayrittäjä.fi
 
 
 

Tilaa US-uutiskirje

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.

 

Luetuimmat

 
 
 
 
 

Kysely