Uusi Suomi / Viihde Torstai 9.2.12 Aseta US kotisivuksi

Lentävä auto tulee ensi vuonna! - Kuvalinkki

Lentävä auto tulee ensi vuonna! - Kuvalinkki
Julkaistu: 19.12.2008 10:15
Kuva: eschipul / Creative Commons
Kuva
Kuva: eschipul / Creative Commons
Yhdysvaltalainen Terragugia-yhtiö aloittaa ensi vuoden lopulla Terrafugia Transition -lentoauton toimitukset, kertoo brittilehti Daily Mail.

Lentävän auton ajamiseen tarvitaan lentolupa. Maalla kone yltää ”moottoritienopeuksiin”, ilmassa vajaan 200 kilometrin tuntinopeuteen. Tankata voi tavallisella bensa-asemalla ja koneen saa säilöön autotalliin. Siivet taittuvat tarvittaessa ylöspäin.

Hinnan brittilehti Daily Mail kertoo olevan noin 134 000 euroa.

Katso kuvia lentävästä autosta täältä!

 
Uusi Suomi
Uusi Suomi
 

Tähän uutiseen liittyvät asiasanat

Yritykset: Terrafugia
 
 
 
 
 

Näitä ilmavoimille!

Lentoautot riittäisivät hyvin Suomen ilmavoimille, semmoisella hoituisi kaksi asiaa, lentäminen ja autoilu. Lentokentäksi riittäisi tien pätkä, vempeleen saisi kriisin aikana näppärästi piiloon mihin vain, vaikka autotalliin. Köyhän maan ei kannata elviseerata uusimmilla suihkuhävittäjä-turhakkeilla, joista ei kuitenkaan olisi torjumaan suurvallan hyökkäystä.

Ei varaa!

Suomen ilmavoimilla ei olisi varaa näihin. Ensinnäkin autovero nostaisi hinnan melko korkeaksi. Toiseksi tarvittaneen ainakin autovakuutus ja lentokonevakuutus.

Nykyiset lentäjät ja autonkuljettajat pitäisi muuntokouluttaa uuteen laitteesen. EU-määräyksien mukaan tämä vaatisi niin paljon koulutustunteja, ettei se tuottavuusohjelman rajoittamilla koulutusresursseilla ole mahdollista.

mites tuo lentoon nousu ja

mites tuo lentoon nousu ja laskeutuminen mahtavat onnistua, mitä mahdetaan käyttää kiitoratana? siivet vievät kuitenkin melkoisesti tilaa.. olisiko laillistakaan levittää ne esim. moottoritiellä? ikävää jäädä poliisin tutkaan "kriittisessä vaiheessa" ...

Siipen leivittely

Moottoritiellä onkin mielenkiintoista, rattijuopot muuttuvat yhdistetyiksi maanteiden lentojuopoiksi ja pitääkö sähkölaitteet sammuttaa ennnen ilmaan nousua.

Ei toi ole "lentoauto"

Ei toi ole mikään lentoauto, vaan lentokone, jolla voi ajaa kiitotien lisäksi hieman myös katuverkossa.

Oikea lentoauto osaa nousta ja laskeutua pystysuoraan, eikä se tarvitse kiitorataa. Tällaista lentoautoa on ainakin Moller Inc. -yhtiö suunnitellut jo pitkään ja laite periaatteessa toimii jo, mutta koska se tulee markkinoille on kysymysmerkki.

Kommenoin

Vaikuttaa ihan yhtä hyödylliseltä, kuin leipäkone.

 
 
ILMOITUS

Yritysblogit

Sami Järvinen
Sami Järvinen, Navi Group
 
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola, Omistajayrittäjä.fi
 
 
 

Tilaa US-uutiskirje

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.

 

Luetuimmat

 
 
 
 
 

Kysely