
Muslimit kaikkialta maailmasta suorittavat rukouksensa aina Kaaban pyhän kiven suuntaan, joka sijaitsee Mekassa. Rukoussuuntaa kutsutaan Qiblaksi. Suunta on islamissa tärkeä asia. Rukoilemisen ja moskeijoiden rakentamisen lisäksi siihen suuntaan käännetään teurastettavat eläimet ja haudataan muslimit.
Väärään suuntaan rakennetut moskeijat ovat yli 50 vuotta vanhoja. Brittilehden mukaan monet ovat nyt peloissaan siitä, että kaikki väärään suuntaan kohdistetut rukoukset ovatkin nyt pilalla.
Saudi-Arabian viranomaiset toppuuttelivat pelkoja. Heidän mukaansa suuria virheitä moskeijoiden rakentamisessa ei ole tapahtunut, mutta joitain moskeijoita on jouduttu kohdistamaan uudelleen. Viranomaisten mukaan ihmisten ei tarvitse pelätä rukoustensa puolesta.
Jatkossa moskeijoiden kohdistaminen on ehdotettu tehtäväksi lasersäteiden avulla.

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.
Nyt valkenee!
Tähän asti brittien into tukea moskeijoiden rakentamista verovaroin on tuntunut käsittämättömältä, mutta tarkoitus onkin ollut sabotoida islamia pilaamalla rukousten teho. Allah on tunnetusti hyvin tarkka tällaisten asioiden suhteen.
Ja vielä
Jätetään nyt vielä kertomatta noille rakentajille, että maapallo on pyöreä ja että mitä kauempana tuosta kivestä ollaan, niin sitä enemmän nuo moskeijat olisi käännettävä maata kohti jotta tuo vaatimus toimisi.
Toisella puolella palloa ne sitten olisi oltava 90 asteen kulmassa eli laattia seinänä, jotta siinä seinällä roikuttaessa tehtävä rukous kohdistuisi kohtisuoraan kivipisteeseen ja toimisi alkuunkaan. Ei viitsi nyt kuitenkaan kertoa tätä ja pilata toisten uskomuksia tieteellä.
Entä jos moskeijoiden suunta olisi ollut oikea?
Miten paljon Allah olisi voinut silloin osallistua Jahven määrittämään maailmaan?
Poliittinen syy?
Jos brittiläiset moskeijat rakennetaan oikein, muslimit joutuvat rukoillessaan kumartamaan Israelin suuntaan.
Kenen nimessä
Nimi shekissä on tärkein. Suunta on aivan sivuseikka.
Laser-ohjattuja rukouksia?
Laser-ohjattuja rukouksia? Ei hyvää päivää..
On se rankkaa kun uskonto
On se rankkaa kun uskonto alkaa häiritä normaalielämän asioita, esimerkiksi rakennuksen ja vessojen suuntaamista.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sabbath_elevator
...saati aiheuttaa turhia lisäkustannuksia.
Opposite
Mikä on oikea suunta kumartaa vastakkaisella puolella maapalloa, jos kivi on joka suunassa yhtä kaukana :?
Mekan vastakkaisella puolella palloa...
...kumarsi minne päin tahansa, niin aina tulee myös pyllistäneeksi Mekkaan päin. Käykö silloin niin, että vastakkaiset voimat (kumarrus ja pyllistys) kumoavat rukouksen vaikutuksen tyystin?
Hahahahaaa!
Suoranaista pöljyyttä!
laser-säteet ja muhammed..
laser-säteet ja muhammed.. melkonen parivaljakko
voi luoja
mihin suuntaan ne sitten on pyllistäneet?
Obama käy kirkossa
joka sunnuntai vain sen takia, että olisi poliittinen itsemurha olla käymättä. Amerikkalaisista 20-25% on uudestisyntyneitä kristittyjä. Pyllistyksen suunnasta en tiedä, mutta Amerikka on kaikilla mittareilla mitattuna kaikkea muuta kuin yksinkertaisten hölmöläisten maa.
Suunta
Ennen kristinuskoa monet meikäläisistä haudattiin kasvot kohti maata ja niin kauan kuin rakennusperinteemme liittyi luontoon tai maanviljelyyn, asumukset yritettiin sijoittaa siten, että aurinko saattoi paistaa rakennuksen sisälle erinäisiin emännän sijainteihin suhteutetusti. Aamulla paistoi idästä keittiöön ja illalla lännestä olo-/makuuhuoneeseen. Huomioikaapa se,nuoret mökin rakentajat,jos haluatte. Nykyiset kauppakolossithan ovat kauheita tässä mielessä.
Ongelmansa kullakin
Malesiassa jokin aikaa sitten muslimit keskustelivat miten muslimit rukoilevat avaruudessa. Jos joskus muslimista nimittäin tulee astronautti. Marsista käsin on aika vaikea kumartua Mekkaan päin.
Tuota noin
Eikö se ole aivan sama miten päin nuo tyypit kyykkivät? Jos kerran kohde on tiedossa. Suunta on joka tapauksessa sinnepäin. Vain välimatka kohteeseen vaihtelee.
Jokaiselle muslimille
Jokaiselle muslimille henkilökohtainen GPS joka osoittaisi Mekan suunnan
Muistan kuulleeni joskus...
...että Kristinusko olisi joidenkin mielestä ahdistava uskonto. Kaikki jotka ovat sitä mieltä voisivat minun puolestani ryhtyä muslimeiksi. Voisi muodostua vaikkapa silmiä avaavaksi kokemukseksi!
Ei onneksi tarvitse valita
Ei onneksi tarvitse valita noiden kahden väliltä! Melkein sama kuin pyydettäisiin äänestämään joko kommunisteja tai fasisteja.
Ojasta allikkoon!
On jonkinlaista kohtalon ivaa / kosmista oikeutta, että kun Eurooppa on halunnut päästä eroon kristinuskon vaikutuksesta, se on saanut tilalle islamin. Emme ole nähneet vielä mitään!
Käsittämätöntä sen sijaan on vihervasemmiston ja islamin epäpyhä liitto. Sitä ei voi ymmärtää muuten, kuin ko. ideologioiden kannattajien yhteisellä palavalla vihalla kristinuskoa kohtaan. Miten muuten on selitettävissä, että feministeihin ja homoihin ym. vapautuneisiin vetoavat liikkeet liittoutuvat islamin kanssa, joka valtaan päästyään hirttää homot, panee naiset mustaan säkkiin nyrkin ja hellan väliin ja lakkauttaa kaikki hedonistiset vapaudet.
Näin on.
Missä islam, siellä ongelma.
Wahhabilaisuus tuhoaa Mekan historiaa
Kiihkomielinen wahhabilainen islam järjestelmällisesti hävittää islamin historiallisia perustuksia saudien virallisen ideologian tieltä. Saudien näkemyksen mukaan wahhabilainen islamintulkinta on ainoa oikea, se ajaa jopa historiallisten näkemysten edelle. Saudit tuhoavat järjestelmällisesti esi-wahhabilaista historiaa todistaakseen oman tulkintansa oikeellisuutta 95% historiallisesta Mekasta on hävitetty. Outoa, ettei muu islamilainen maailma tästä välitä!
The Destruction of Mecca:
http://www.independent.co.uk/news/world/middle-eas...
Oletteko muuten tietoisia
Oletteko muuten tietoisia siitä, että Koraanissa sanotaan, että maapallo olisi litteä? Tämän vuoksi rukoileminen Mekkaa kohti itse asiassa olisi mielekästä, koska pallonmuotoisen Telluksen Pohjois-Amerikassa pitäisi rukoilla maan lävitse. Ottaen huomioon, että kaikki moskeijat osoittavat kohti taivasta, eivätkä kohti Mekkaa, suurin osa muslimeista on rukoillut jo vuosisadat ns. väärään suuntaan.
Ja, jos nykymeininki on hyväksyttävää muslimien keskuudessa, niin samalla kun Allahin apurit rukoilevat kohti Mekkaa, he samalla myös pyllistävät sitä kohti, koska jokaisesta pisteestä on kaksi ns. suoraa reittiä Mekkaan. Etenkin juuri pallon vastakkaisella puolella Mekasta katsottuna.
Itse asiassa Koraanissa
Itse asiassa Koraanissa sanotaan, että maapallo on munan muotoinen.
Suomi kumartaa Mokkaan
Ehdotan, että me suomalaiset kahviin maailman eniten koukussa olevana kansana voisimme alkaa kumartaa Mokkaan päin, vaikkapa kolmesti päivässä aamukuudelta, kymmeneltä ja iltapäivällä kahden aikaan. Kovimmat kahvittelijat voisivat suorittaa vielä iltakumarruksen.
Mokka sijaitsee Suomesta katsottuna aika tarkkaan Mekan suunnassa, noin tuhat kilometriä taaempana, joten muslimikompassit toimisivat hyvin myös meille.
Mokka sijaitsee Jemenissä; kaupungin virallinen nimi on Al-Makha eikä se ole enää maailman tärkein kahvisatama kuten vielä satoja vuosia sitten mutta sen kumartaminen sopisi hyvin suomalaisille, jotka ovat aina arvostaneet menneisyyden kultamaita, kuten Karjalaa.
Pyh ja Pah
Miksi kumartaa jollekkin ylinpääntänsä ateistina olo on muutenkin vapauttavaa eikä tarvitse huolehtia kumartelusta taikka sitten toiseen suuntaan pyllistelystä.
Täky Kalskeelle
Profeetta Muhammad oli pedofiili, ja islam on pedofilian pyhittävä uskonto, siis pedofiiliuskonto. Pedofilia on Allahin tahto.