Sunnuntai 27.5.2012

Seksin rahallinen arvo: 121 163 euroa

Luotu: 
13.7.2009 12:33

"Minä rakastan sinua." Siinäpä sanat, joiden rahallinen arvo on tuoreen tutkimuksen mukaan 163 424 puntaa eli 188 204 euroa. Seksin harrastamisen tuottaman ilon rahallinen arvo puolestaan on selvityksen perusteella 121 163 euroa. Asiasta kertoo brittilehti Telegraph.

Uusi kirja nimeltään "You Are Really Rich, You Just Don't Know It Yet" pyrkii mittaamaan immateriaalisten asioiden rahallista arvoa. Kirjan ovat kirjoittaneet entiset yritysjohtajat Steve Henry ja David Alberts. Heidän tarkoituksenaan on osoittaa, että elämässä on tärkeämpiäkin asioita kuin raha.

Kirjan mukaan vakituisessa parisuhteessa olemisen arvo on lähes 180 000 euroa. Aika ystävien kanssa on kirjan mukaan arvoltaan vajaat 73 000 euroa.

Laskelmien taustalla on tutkimusyhtiö Brainjuicerin tekemä selvitys. Siinä yli tuhannelta ihmiseltä kysyttiin, mikä heidät tekee onnelliseksi. Ihmisiä pyydettiin listaamaan 50 tapahtumaa elämässä ja vertaamaan niitä lottovoiton saamiseen.

Kaikkein arvokkaimmaksi asiaksi osoittautui hyvä terveys, jolle mitattiin 207 414 euron arvo. Rakkaudentunnustus tulee kakkosena mainitulla reilulla 188 000 eurolla. Lasten saamisen arvoksi puolestaan mitattiin reilut 142 000 euroa.

 

Jaa artikkeli: 

Kommentit

Vieras

Vertailu:

"vakituisessa parisuhteessa olemisen arvo on lähes 180 000e"
"Seksin harrastamisen tuottaman ilon rahallinen arvo 121 163e"

Eli kun olet vakituisessa parisuhteessa, saat 180 000 euroa, mutta jos esimerkiksi harrastat kymmenen eri partnerin kanssa, saat jo 1 211 630 euroa. Miellyttävä 673 prosentin tuottoero verrattuna vakituiseen parisuhteeseen. Edes Wincapita ei luvannut näin kovaa tuottoa.

Korkein Totuus

siinä koittavat lohduttaa; älä välitä vaikka viemme
sulta tuhkatkin pesästä, onhan sulla muija ja muksut,
ne saat pitää...

että mitäs sitä mammonalla kun tätä elämisen "onnea"
piisaa yllinkyllin.

OS

Eli jos seksin arvo on 121 163 ja parisuhteen (johon seksin tulisi kuulua) arvo on 180 000, niin parisuhteen jäljelle jäävä arvo on alle 60 000e mikä on vähemmän kuin kavereiden kanssa hengailusta käteen jäävä voitto.

Jos kaveri sen sijaan on fuck buddy eli ns. "Friends with benefits" niin suhteesta jää käteen huimat 73 000 + 121 163 = 194 163e!

Vieras

Eiköhän kommunisminkin luoneet SuperKapitalistisuvut pian aseta ihmistenvälisen onnen tuottamisen omaksi monopolikseen, kieltämällä epäviralliset suhteet, kuten avo- ja avioliitot.

Nämä onnellisuuspalvelut tulee sitten ostaa heidän palkkaamiltaan onnellisuuspalvelujen osaajilta.

Valtio haluaa tietenkin tästä osansa, maksaakseen velankorkoja samaisten SuperKapitalistisukujen painamalle rahalle.

Ei niinkään "far out", kielsihän näiden samojen SuperKapitalistisukujen asiamies Pol Pot aikanaan perheiden sisäisen kommunikoinnin: puhuminen perheenjäsenille tiesi vankilaa, kidutusta ja muuta asiaan kuuluvaa kurinpalautusta.

MerjaH

"Kaikkein arvokkaimmaksi asiaksi osoittautui hyvä terveys, jolle mitattiin 207 414 euron arvo. Rakkaudentunnustus tulee kakkosena mainitulla reilulla 188 000 eurolla. Lasten saamisen arvoksi puolestaan mitattiin reilut 142 000 euroa."

Kolmen kärjessä nuo varmasti ovatkin.

Noin kait se on sitten, jos on se "onnellinen" avioliitto.