Sunnuntai 27.5.2012

Yksi suomalaislehti allekirjoitti Britney Spears –sopimuksen

Luotu: 
16.7.2009 16:45
  • Kuva: EPA / All Over Press

Faktakulma

Metropoli-lehti

Kerran kuussa ilmestyvä, nuorille aikuisílle suunnattu ilmaisjakelulehti.
Jakelupisteet sijaitsevat Turussa, Porissa, Tampereella, Vaasassa, Seinäjoella, Kokkolassa, Oulussa, Kuopiossa, Joensuussa, Mikkelissä, Jyväskylässä, Lappeenrannassa, Kouvolassa, Kotkassa ja Lahdessa

Tänä iltana popin prinsessan Britney Spearsin Circus-kiertue nähdään Helsingin Areenassa. Ovet avataan kello 18.30, ja lipunmyynti on avoinna kello 21.30 saakka.

Britneylle on varattu huone hotelli Kämpista, mutta tähden vierailu Suomessa jää varsin lyhyeksi. Hän viipyy maassa ainoastaan kuutisen tuntia ja lentää keikan päätyttyä takaisin tukikohtaansa Tukholmaan. Hän on viihtynyt lastensa kanssa kaupungissa ilmeisen hyvin, ja blogissaan Britney on kehunut naapurimaata yhdeksi kauneimmista paikoista maailmassa.

Spearsin show on etukäteen herättänyt huomiota tiukoilla kuvaussopimuksillaan.

Suomalaismedioiden boikotti on pitänyt viimeiseen asti. Suomalaisen kiertueen järjestäjä Lasse Norres Speed Promotion and Agencynsta kertoo, että sopimuksen on ainoastaan allekirjoittanut ilmaisjakelulehti Metropoli sekä yksi eestiläinen lehti. Ei ole kuitenkaan varmaa, julkaisevatko lehdet kuvia konsertista.

- Tämä on tragikoominen tilanne. Kolme kuukautta olen ensin yrittänyt saada mediaa paikalle, ja viimeiset kolme kuukautta olen yrittänyt häätää mediaa pois, nauraa Lasse Norres kuvausehdoista syntynyttä mediaryöpytystä.

Lauantaisella Kööpenhaminan keikalla kuultiin esityksen aluksi myös suomalaisen Nightwishin kappale trapetsiesityksen yhteydessä. Norres ei tiedä, onko suomalaisbändin musiikki osa showta tänä iltana.

Britney Spears itse luultavammin esittää illalla seuraavat kappaleet:

Circus (funky remix)
Piece of me
Radar
Ooh ooh baby / Hot as ice
Boys
If U seek Amy
Me against the music
Everytime / I´m scared
Freakshow
Get naked
Breath on me / Touch of my hand
Do something
Slave
Toxic
Baby one more time

Encore:
Womanizer
Circus (extenden remix)

Faktakulma

Metropoli-lehti

Kerran kuussa ilmestyvä, nuorille aikuisílle suunnattu ilmaisjakelulehti.
Jakelupisteet sijaitsevat Turussa, Porissa, Tampereella, Vaasassa, Seinäjoella, Kokkolassa, Oulussa, Kuopiossa, Joensuussa, Mikkelissä, Jyväskylässä, Lappeenrannassa, Kouvolassa, Kotkassa ja Lahdessa

Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: 

Kommentit