Selvitysryhmässä ovat mukana toimitusjohtaja Marko Ahtisaari, toimitusjohtaja Pekka Ala-Pietilä, toimitusjohtaja Mikael Jungner, lakiasiainjohtaja Kirsi Komi, tutkija Anni Ojajärvi, toimitusjohtaja Marko Parkkinen ja asianajaja Outi Siimes. Selvitysryhmän pysyvä asiantuntija on kenraalimajuri Arto Räty. Selvitysryhmän puheenjohtaja on F-Securen hallituksen puheenjohtaja Risto Siilasmaa.
Selvitysryhmän kokoonpanossa on mielenkiintoisia nimiä, kuten Yleisradion nokkamies Mikael Jungner (sotilasarvoltaan kapteeni Kuka kukin on? - kirjan mukaan), sekä useita erikoisuuksia. Ensinnäkin presidentti Ahtisaaren poika Marko Ahtisaari on suorittanut siviilipalveluksen eikä siis ole ollut intissä. Toisekseen joukossa on kolme nimeä, jotka kaikki vaikuttavat tai ovat vaikuttaneet samassa firmassa, teleoperaattori Blykissä. He ovat Ahtisaari, Ala-Pietilä ja Siilasmaa.
Lisäksi Ahtisaari on myös F-Securen hallituksessa Siilasmaan ohella. Ahtisaari ja Ala-Pietilä ovat molemmat ex-nokialaisia.
Selvitysryhmän tehtävänä on yhteiskunnan näkökulmasta arvioida asevelvollisuuden toimivuuden turvaamiseen vaikuttavia kehityskulkuja sekä arvioida asevelvollisuuden yhteiskunnallista vaikuttavuutta nyt ja tulevaisuudessa.

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.
meni kahvit väärään kurkkuun..
Voisiko media selvittää mikä on tämän apinakerhon budjetti?. Vaikuttaa vitsiltä, siis porukan pitäisi olla sotakorkeasta ja politiikan/historian tutkimuksen alalta. Pisa-tuloksista viis täällä näyttävät päättäjät olevan niin juntteja etteivät osaa edes "Think Tankkia" perustaa?
Taas hävettää.
onko tämä armeijan versio
onko tämä armeijan versio suojatyöpaikoista hyväveli järjestön jäseninen lapsille?
Meillä on hienot verkostot,
Meillä on hienot verkostot, HyväVeli, HienoPeli ja SeliSeli.
pienet on piirit
Piiri pieni pyorii, tyyliin isi jarjesti toita nokialta, nyt oon suomessa stara. Kuinka onkaan kertynyt suuria ajattelijoita "teleoperaattori" plykkiin? Ja plykin liikevaihto oli??
Taitaa kassan pohja paistaa pyllykin firmassa joten on parempi aktivoitua "yhteiskunnallisesti" kaikkien alojen asiantuntijana. Ja palkinnoksi varmaan taman kuppauksen jalkeen loytyy joku innovaatiokehittajajohtajan paikka SITRAssa.
Onhan referenssina makeat lasit ja kyky soittaa bassoa, ai niin ja ihan fantastiset suhdeverkostot joilla aukeaa kaikki ovet.
Lopuksi fraasi; "nyt ja tulevaisuudessa".
Ja koko selvityksen hinta veronmaksajille oli..
"yhteiskunnan näkökulmasta"
tuossa onkin kattava otos yhteiskunnasta arvioimaan ihan yhteiskunnan näkökulmasta tärkeitä asioita. lopputuloksena varmaan maksetaan inttimaksua (tuloista riippumaton tasasumma) ja asennetaan f-securen palomuuri rajalle
SIVARI EVP?
"MIS SIE TARVIIT OIKEE HYVÄÄ MIESTÄ TÄS SIUL ON SEMMONEN..."
KIRVEELLE TÖITÄ
Ihan oikeassa osoitteesa tämä uutinen nimittäin VIIHDEOSASTOLLA HAA!
Epäonnistunut rahantuhlausidea
Seuraavaksi hallitus voisi asettaa nihilisteistä koostuvan työryhmän pohtimaan eduskunnan tarpeellisuutta yhteiskunnalle ja sitoutua etukäteen noudattamaan työryhmän suosituksia.
Hieno nyanssi
... panna tämä Viihteen alle.
viihdettä..
mitä muuta asia voisi olla?leipää(ei tosin paljoa) ja sirkushuveja! ps.samalla kysyisin eikö näillä ihmisillä ole omakin duuni hoidettava kun näyttää olevan aikaa puuhastella tämmöistä?
Suomalainen korruptio toimii kun
Hyväveli-akselia välillä rasvataan. Mitä näistä Nova kruupeista on opittu - ei mitään. "Puolusta sinä Natoa ,
niin minä järjestän sun pojalle rahakasta puuhastelua".
Veronmaksajien piikkiin tottakait - fantastista.
0 tutkimus
On se hyvä, että Markokin pääsee tutkimaan. Voi pyhä yksinkertaisuus, rahasta on pula, lienee tämä sitä lamantorjuntaa.
Ei voi olla totta
vaan on se. Ihmeelliset on menot, siis veroeurojen.
Kuinka tähän on tultu?
JJ
Ei hyvää päivää
Ei hyvää päivää sentään. Daddys boy Marko ja Mediamaksu-Jungner samassa valtion maksamassa projektissa. Ei voi halvaksi tulla veronmaksajalle. Kohta on Faceboogiet ja muut
blykit (tosin tais mennä konkkaan) joka teltassa. Kyllä veronmaksajalta huumori loppuu näiden turhakkeiden kanssa.
Armeijan pilkkaamista
kun laitetaan sivari tutkimaan sen yhteiskunnallisia vaikutuksia. Hävetkää.
30-luvulla
tällä logiikalla Mannerheimin puolustusneuvostossa olisi istunut Olavi Paavolainen ja malli cajander olisi ollut paljon muodikkaampi.
Armeija vai päiväkerho ?
Kyllä se nyt on vaan niin, että sodassa pärjää sellainen armeija, jonka miehistö on saanut hyvän sotilaskoulutuksen, jolla on rautainen kunto ja joka käyttää modernia aseistusta (ja sitä aseistusta pitää olla riittävästi !). Ihan kiva jos armeijassa voi pelata pleikkaria ja harrastaa sauvakävelyä ym... Tällainen armeija muistuttaa kuitenkin enemmän päiväkerhoa kuin sotimiseen pystyvää organisaatiota. Asepalvelus on jo nyt lyhimmillään 6 kuukautta, ei kai kukaan tosissaan usko, että tässä ajassa kenestäkään tulee sotilasta ? Lisäksi kertausharjoituksia pitäisi olla paljon nykyistä enemmmän. Tarvetta olisi myös suojeluskunnan kaltaiselle organisaatiolle, kutsuttakoon sitä vaikka kansalliskaartiksi. Tämä ei tarkoita yhteiskunnan militarisointia, vaan sotilaallisen valmiuden parantamista. Toivottavasti malli Cajander ei tule enää käyttöön... Ja toivottavasti Suomeen aikoinaan hankituissa kinalaisissa rynnäkkökivääreissä on suorat piiput.
Häkämies on saanut häkää?
Tätä ryhmää nimittäessään.
Kiitos Häkäri Taas saatiin
Kiitos Häkäri
Taas saatiin yhteiskunnallinen keskustelu aikaiseksi.
Toivottavasti tulee tulosta.
Typerä toimi!