Muusikko Anssi Kela manaa blogissaan musiikkibisneksen tilaa. Kela tuskailee musiikkipalvelu Spotifyn vaikutusta levymyyntiin, ja toisaalta Spotifyn kautta artisteille maksettavien korvausten pienuutta.
Kela kirjoittaa olleensa musiikinkuluttajana ekstaasissa, kun Spotifyn kautta tuli mahdolliseksi kuunnella yli kuutta miljoonaa musiikkikappaletta tietokoneen tai kännykän kautta.
- Spotifyn kaltaisen palvelun muuttuminen mobiiliksi on kuolinisku äänitemyynnille, Kela toteaa.
Mainosrahoitteisena palvelu toimii vain tietokoneissa, mutta on ilmainen. Alle kymmenellä eurolla kuussa musiikkia voi kuunnella missä vain ja milloin vain ilman mainoksia.
Kela kirjoittaa pettyneensä siihen, että hänen mukaansa yhden kappaleen soittamisesta Spotifyssa tilitetään 0,0003 euroa artistille. Kela ynnää, että miljoona kuuntelua tuottaa hänelle 300 euroa.
- Asia, jota minä musiikintekijänä ihmettelen on tämä: miten on mahdollista, että minun puolestani on voitu tehdä näin vitun paska diili?
- Musiikkia kulutetaan enemmän kuin koskaan, mutta sen tekijät elävät pian siltojen alla. Miten helvetissä tämä juttu onkin osattu ryssiä näin totaalisesti?!?
Onko Spotify hyvä juttu? Äänestä täällä.

Kommentit
Toimintamallit uusiksi
Anssikin voisi esimerkiksi käydä keikoilla, myydä oheistuotteita ja tehdä muuta bisnestä. Jos hänen kappaleitaan kuunneltaisiin miljoona kertaa tietäisi se myös potentiaalisesti aika isoa keikkayleisöä ja fanbasea.
Ehkä on kuitenkin parempi saada se 300e sieltä spotifystä kuin 0 euroa piratebaysta? Toisaalta taas jos tilitys olisi isompi ei mikään rahoitusmalli kattaisi Spotifyn kaltaista palvelua. Edistystä vastaan voi taistella, tai sitten mennä itse aallonharjalla.
Välistä veto.
Joku vetää välistä. Artisti -> ? -> Kuluttaja.
Duunia on musiikkikin
Kuka tahansa on harmissaan, kun joutuu tekemään työtä leipänsä eteen. Ymmärtäkää artisteja!
Itsehän kuuntelen Spotifyä siksi, että löydän sieltä musiikkia, jota ostaa. Sori Anssi, en ole löytänyt sieltä sinua.
tee säkin duunia 1 tuntipalkalla
Mitäs jos itse yrittäisit myös tehdä parin euron tuntipalkalla töitä, voithan sitten tehdä lisäksi paria sivutyötä, jos liksa tuntuisi liian pieneltä.
"Asia, jota minä
"Asia, jota minä musiikintekijänä ihmettelen on tämä: miten on mahdollista, että minun puolestani on voitu tehdä näin vitun paska diili?"
Kela on tehnyt sopimuksen jonkun yrityksen kanssa, mikä on hoitanut Spotifynkin myyntioikeudet, joten syyttäkööt itseään tuosta korvauksen pienuudesta. Ei sillä että 0.03 senttiä/soitto olisi kohtuullista.
"Spotifyn kaltaisen palvelun muuttuminen mobiiliksi on kuolinisku äänitemyynnille, Kela toteaa."
Miksi äänitemyynnin (siis fyysisen median) pitäisi elää ikuisesti? Media on muuttanut muotoaan ja vinyyliä tai c-kasettia ei juurikaan enää saa. Alkaa olla CD-levynkin aika loppumassa kun saman äänen saa tallennettua bitteinä 'ilman' fyysistä mediaa. CD-levyistäkin menee marginaalinen summa artistille itselleen mutta eipä 20 euron tallennetta viitsi edes ostaa kun siinä on muutama raita jota kuuntelee enemmän.
kysymys kuuluu
miksi luovien suosittujen artistien pitäisi köyhtyä ikuisesti
vastaus - koska kansalaiset ovat lähes sataprosenttisesti henkisesti kehittymättömiä eettisesti vajaaälyisiä ja humanismista ymmärtämättömiä itsekeskeisiä omahyväisiä itsekkäitä paskiaisia
tulikohan kaikki laatumääreet mainittua
Puhutko siis artisteista?
Puhutko siis artisteista? Tuo kuvaus istuu suurimpaan osaa artisteista kuin nenä päähän.
olen sanonut toisaalla
että on virhe kuvitella että kulttuuri ja humanismi - jonka ydin on etiikka - on sama asia
siitä seuraa että usein kulttuuri-ihmiset ovat kaikkea muuta kuin humanisteja ja eettisiä
mutta siitä ei seuraa että kulttuurin luovalla työllä ei pitöisi voida tulla toimeen kuten muullakin työllä - siksi sellaista kulttuuria riistäviä pitää sanoa eettisesti kyseenalaiseksi porukaksi
Tai sitten
luovat suositut artistit ovat todellakin tehneet itsensä kannalta huonoja diilejä. Siihen eivät itsekkäät kuluttajat varmaankaan ole syyllisiä. Joku kuitenkin taidebisneksessäkin rahaa tekee.
No sinähän nyt sankari
No sinähän nyt sankari olet.
>vastaus - koska kansalaiset ovat lähes sataprosenttisesti >henkisesti kehittymättömiä eettisesti vajaaälyisiä ja >humanismista ymmärtämättömiä itsekeskeisiä omahyväisiä >itsekkäitä paskiaisia
kansakunnan eettinen taso
on hyvin matala
... Kuinka joku voi
... Kuinka joku voi väittää ettei vinyyliä juurikaan enää saa? Vinyyli on voimissaan ja voi hyvin! ... Ja digitaalisen äänenlaatu ei koskaan vastaa analogisen dynaamisuutta ... Digitaalisesssa muodossa ylä ja alapäästä leikkaantuu yksi taajuus, edelleenkin ... Ja entäs jos tietokoneen kiintolevy kilahtaa? ... Siinäpä olet ja puret hammasta et biisit meni taivaan tuuliin ... Ei onnistu lataus uudelleen ilman uutta maksua ... !! ... Ja kunnon fani haluaa konkreettisen tuotteen jota voi "hypistellä" ja esitellä ylpeänä ystäville ...
Niinpä
"Asia, jota minä musiikintekijänä ihmettelen on tämä: miten on mahdollista, että minun puolestani on voitu tehdä näin vitun paska diili?"
Niinpä, miten sinun puolestasi on voitu sopia näin huono diili. Pitäisikö vähän kiinnittää huomiota siihen mitä levy-yhtiösi oikein tekee? Jos he sopivat spotifyn kanssa että sinä ansaitset musiikistasi tuon 0,03 eurosenttiä per kuuntelu, niin kaipa he ovat oikeassa? Onko se spotifyn vika jos sinun musiikkisi on sinne laillisesti myyty kuunneltavaksi?
Kannattaisi vähän kiinnittää huomiota siihen, mitä levy-yhtiöt oikein tekevät artistien "parhaat edut"-mielessään..
Spotify tuottaa
Joku voisi kertoa Anssille tämän lohdutuksena:
En ole koskaan, milloinkaan, ostanut yhtään ainoata Anssi Kela -levyä tai äänitettä, saati käynyt missään tapahtumassa Kelaa kuuntelemassa. En ole myöskään ladannut Kelan musiikkia laittomasti.
Olen sen sijaan kuullut Kelan musiikkia radiosta, mutta radiosoitto ei tuota Kelalle yhtään enempää korvauksia, vaikka minä kuuntelisin sitä miten paljon hyvänsä. Nyt Spotifyn kautta olen silloin tällöin kuunnellut myös Kelan tuotantoa, joten tätä kautta Kela on tienannut jo moninkertaisesti yhdestä soittokerrasta maksettavan 0,03 senttiä. Turha siis valittaa: Ilman Spotifyä Kelalta olisi jäänyt nämäkin sentit saamatta.
Vastaukseksi kysymykseen
Vastaukseksi kysymykseen riittää yksi yhdyssana: levy-yhtiöt.
Ne tekevät paskoja diilejä musiikintuottajien ja esittäjien puolesta, ja vievät leijonanosan kaikesta tuotosta. Nyt samaiset yhtiöt ovat mukana lobbaamassa uutta tekijänoikeuslakia joka veisi artisteilta ja luovan työn tekijöiltä ne viimeisetkin oikeudet hengentuotoksiinsa.
Drama queen
" mutta sen tekijät elävät pian siltojen alla."
:D
Eiköhän tuokin "muusikko" ole sen verran tienannut että olisi myös ymmärtänyt kodinkin ostaa...?
Onhan se hyvä
että sullekin jotain maksetaan. Itse en osta yhtään levyä, on se sellasta tauhkaa.
Ei ole pakko myydä
Vali vali.
1. Ei ole pakko myydä Spotify:lle. Eikö AK ole juuri itsekustantamisen ja -julkaisun puolestapuhuja. Kuka pakottaa myymään ne oikeutensa muille?
2. Musiikista on yliTARJONTAA. Se on täysin hyödykkeistynyt. Sitä saa ilmaiseksi laillisesti joka paikasta 100000 kertaa enemmän kuin ehtii kuunnella ja saman verran päälle laittomasti. Tottakai sen hinta menee silloin kohti nollaa.
Menestyvimmät muusikot ehtivät vain tottua lihavina vuosina tahkoamaan rahaa jättihittituotteistaan.
Ne vuodet ovat ohi ja tuskin koskaan palaavat.
Aika alkaa totutella siihen, aivan kuten me kaikki muutkin OECD-maiden tuottajat.
Eli joko alat tehdä musaa aasialaisille kuluttajille ja yrityksille mainos-jingleiksi tai sitten hyväksyt, että muusikon rooli on pieniä alagenreja lukuunottamatta harrastaa ja tienata elantonsa jostain muusta työstä, jossa tarjonta/kysyntä suhde on paremmassa kunnossa.
Diili
Äärimmäisen hyvä diili tämä on kuuntelijan kannalta!
Kelasta saa rahaa
Spotifya voi verrata radioon. Kuinka paljon Anssi saa radiossa soitetusta kappaleesta? Olisikohan hinta samaa luokkaa vai vähemmän? Onko se paska sopimus?
Muusikon pitäisi sopeutua tekniikkaan ja oppia hyödyntämään sitä.
taitaa kuule
saada radiosta ihan toista luokkaa
Radio soitosta
Radiosoitosta saatu korvaus riippuu radiokanavan koosta. Valtakunnallinen kanava maksaa useita kymmeniä euroja per minuutti, kun taas pieni paikallisradio ehkä viisi senttiä.
Huom. ei siis soittokerta vaan per minuutti.
------
Radiosoitosta saa kylläkin korvausta mainostuloihin suhteutettuna. Ylen kanssa varmaan on eri diili.
Eipä sinänsä, voisi Spotify kyllä nostaa maksamaansa hintaa. Maksullinen palvelu ei vain taida olla riittävän houkutteleva vielä, eikä mainoksia ole tarpeeksi kunnon tuloihin.
Ja se kun suhteutetaan
Ja se kun suhteutetaan kuuntelijamääriin, niin päästään varmaan hyvin lähelle Spotifyn lukemia? Aivan kuten ajattelinkin.
Spotifya en lähtisi
Spotifya en lähtisi vertaamaan radioon, on sen verran erilainen media, ja ominaisuudet, kuitenkin.
jaa
Spotify on todennäköisesti paras ja tavoittavin mainostuskeino artistille mitä tässä on hetkeen ollut. Ja mikä parasta, tämä mainostus ei maksa mitään vaan siitä saakin jotain. Vähän mutta eipähän tarvi maksaa.
Asiaa voi katsoa monelta eri kantilta.
Mutta jos haluaa itkeä kuunteluista kertyvien tulojen pienuutta, niin Spotifyn osake-enemmistön omistaa nämä kuuluisat neljä suurinta levy-yhtiötä. Ei Warner, Sony BMG ja kumpp. ole koskaan olleet artistin asialla vaan haalimassa rahaa ja piratismin vastaista propagandaa. Jos Spotify kerran on niin huono diili, niin miksei sitten anneta biisejä p2p-jakeluun ja mukaan donate-linkki? Teostoko estää?
miksi rikastua
Miksi "taiteilijan" täytyisi rikastua?
Eikös tosimuusikot tee musiikkia rakkaudesta ja luovuutensa ja blaa blaa takia.
3000€ kuussa ei taida riittää landolan pimputtajalle?
Mistä tuo tieto on peräisin?
Tosimuusikoilla musiikin tekemiseen on kylläkin aina ollut ensimmäisenä ja tärkeimpänä syynä saada p****a.
Sen jälkeen tulee nopeat autot, uima-altaat, hotellihuoneet, sekä kova viina ja muut huimeet.
Jutussa Kelakin sanoo
Jutussa Kelakin sanoo Spotifyn muuttuneen mobiiliksi, mutta silti siinä väitetään sen toimivan vain tietokoneissa. Se toimii mm. Nokia S60 älypuhelimissa.
Onko System 60 tietokoneen käyttöjärjestelmä?
Onko jonkun mielestä taskulaite, jota käytetään Symbian 60:llä tietokone? Jos on niin määrittely on aivan oikein.
Mulle pitäisi
maksaa siitä hyvästä että kuuntelisin Kelaa :D
Formula-3:lla radalta ulos Kemorassa
Oliko niin, että Kela vaihtoi vaimonsa kilparadan tuoreeseen tyttöystävään ja ajoi F-3:lla ulos radalta vammautuen kuukausiksi?
Jos Kelalla ei olisi ollut varaa F-3:een ja hän olisi "köyhä laulaja vain" niin:
1) olisiko hänellä ollut varaa vahinkoon itselleen kaukana Keski-Pohjanmaalla F-3:lla
2) olisiko hän lisännyt ilmastokuormitusta KD:n laskelmin ja ottanut eron?
Sanotaan näin, että jos
Sanotaan näin, että jos Spotifysta ei pääse kuuntelemaan, niin jää koko artistin tuotanto radion varaan (jota kuuntelen satunnaisesti autossa). En ostaisi levyä kuitenkaan. Mutta jos Spotifyn kautta huomaan että artistilla on jotain hyvää, niin voin harkita jopa levyn ostamista.
Hyvä siis että jotain edes saa. Spotifyhan on tietyllä lailla kuin radio. Ei sieltä saa mitään ladattua. Älkää artistit antako sitten radioonkaan tuotantoanne soitettavaksi.
Paska diili ei liene kuuntelijan vika. Vinkukaa suuntaan jonne vinkuminen kuuluu.
Edellyttääkö tallentaminen lataamista?
No vaikkei Spotifysta saakaan ladattua tiedostoa niin varmaankin tiedoston tekeminen streamista onnistuu vai kuinka?
Boohooo, cry me a
Boohooo, cry me a river!
0,0003 egee on aivan liikaa tuosta mitä kela on suoltanut.
Ymmärrystä Anssille
En tunne Spotifyn periaatteita enkä koko palvelua.
Mutta jo on hemmetti, jos täällä vaan kateelliset purkaa katkeruuttaan ja kikattelee nyrkkiinsä tyyliin, että siitäs sait. Omituisia ovat nämä kirjoitukset läpi netin.
Anssi Kela ansaitsee kunnon korvaukset hienosta ja koskettavasta musiikistaan.
Olen ostanut miehen levyjä ja käynyt keikallakin. Pidän ja arvostan kovasti. Anssi on halutessaan loistava kitaristi, huippubasisti ja hieno lauluntekijä. Ammattimies kaikin puolin.
On muusikoiden ja biisintekijöiden riistoa, jos korvaukset ovat tuota luokkaa.
Tsemppiä, Anssi! Parempia aikoja toivotellen.
tämän suutasoittavan nuijalauman päämotiivi
on että eivät halua luopua sellaisesta jonka ovat jo ehtineet tottua saavansa ilmaiseksi
sellaisten ihmisten ainoa etiikka on oma napa
sellaiset ihmiset ovat käytännössä erittäin epävastuullisia yhteiskunnan jäseniä - kun yhteiskunta joka toimii vain oman navan etiikalla ei toimi ollenkaan - paitsi ottamalla pullista rusinat ja tallomalla sen päälle joka on niin pullan leiponut kuin rusinatkin hankkinut
menkäähän lapsoset äitinne luokse ja pyytäkää että antaa teille kunnon torut ja alkaa eettisen kasvatuksenne ihan alusta - se olisi aikuisen oikeasti parasta mitä elämässänne voisi tapahtua - te kun nimittäin olette hengissä sen takia että äitinne antoi teille niin pullat kuin rusinatkin ja leipoikin ne vielä - ja te toimitte täsmälleen päinvastoin - häpeäksi äitinne kunnialle
kyynel
:D old people ffs.....
Cry me a river jussi boy!
Herra Vaarala ottaa tämän
Herra Vaarala ottaa tämän kinastelun liian henkilökohtaisesti ja se näkyy argumentoinnin tasossa.
Artisti saa CD-levystä rahaa summan x - ostajalla kuuntelukertoja käytännössä äärettömästi.
Artisti saa yhden KAPPALEEN kuuntelusta summan x - joka ikinen kerta kun kappale kuunnellaan (teoriassa ainakin).
Kun hieman saivarrellaan, artisti saa enemmän yhdestä levystä. Tällä tavoin myös artistit pääsevät tasa-arvoisempaan asemaan toisiinsa nähden. Myös pienten levy-yhtiöden (ja nimettömien artistien) on mahdollista saada jalka oven väliin.
Luultavasti ihmisten musiikkiin käyttämä rahasumma on saavuttanut maksimin, joskus 2000-luvun alussa. Se ei siitä tule nousemaan, vaikka internet tuhoutuisi. Se voidaan ehkä pitää ennallaan Spotifyn kaltaisen tekniikan avulla. Kuitenkin saman musiikin saa myös ilmaiseksi.
te hyökkäätte henkkohta artistien tuloja vastaan
sitä paitsi musiikin ym vastaavan suosio vaan nousee - mikö se semmoinen yhtälö on että siihen satsattava rahasumma vaan pysyisi paikallaan - haloo
Ensimmäisen asteen yhtälö
Se on semmoinen yhtälö, että ihmiset eivät halua (tai heillä ei ole varaa) sijoittaa musiikkiin enempää.
Sen voi jopa taiteilija ymmärtää?
tunnettu tosiasia
on että ihmisillä on yleensä varaa siihen mitä ne haluaa etenkin kyseessä ollen pienemmät investoinnit luokkaa äänite
ihmisillä on yleensä varaa siihen mitä ne haluaa
Onko noin? Miksi sitten esimerkiksi kansanedustajat ovat jatkuvassa köyhyysloukussa kärkkyen lisäetuja, ettei vain Nokia palkkaisi Jyrki Kasviakin pois eduskunnasta palkkakilpailullaan?
Minusta ongelma on siinä, että liian moni unelmoi siitä, että hän voisi elää täysipäiväisenä näyttelijänä, muusikkona, televisiokuuluttajana, toimittajana, säveltäjänä, poliitikkona, vaikka juuri nämä alat ovat mielikuvituksellisia elämysaloja, joilla ei ole mitään tekemistä ruisleivän, ulosteen eikä pehmopaperin kanssa, jotka ovat yleensä yhtä varmoja kuin kuolema.
Ilmeisesti on niin, että liian moni meistä haluaa sankariksi ja ihailluksi julkisuudenhenkilöksi sekä historiankirjoihin, jottei historia häviäisi oman kuoleman mukana niin kuin lihotussian.
ongelma on siinä
että sellaiset filmitähtiurat jne on syötetty ihmisille sosiaalisen peilaamisen korkeimman asteen eli julkisuuden kanssa - ja sitten oletetaan että se elämän namu on siellä kaukana - kun se elämän namu voi olla ihan lähellä - ei elämän tartte olla suurta ja näyttävää ollakseen jotain kunnolla elettyä - markkinamedia on nimenomaan luonut sen kuvan jotta siitä tulee motivaatio muuhun ulospäinsuuntautuvaan ja sosiaalisesti peilaavaan - koska sillä voi rahastaa jos millä - kuin että keskittyisi siihen mitä on itsessään ja miksi voisi tulla tässä ja nyt ja luovasti ja rohkeasti - ja täysin muihin peilaamatta
voisi sanoa näin tylysti - sosiaalisesti peilaava ihminen on menettänyt kontaktia todelliseen minuuteensa ja sen todellisiin mahdollisuuksiin
Sosiaalisesti peilaava ihminen menettänyt jakelujärjestelmänsä
Sosiaalisesti peilaava ihminen on menettänyt jakelujärjestelmänsä agraariyhteiskunnan suurperheen ja maatalouden rakennemuutoksen myötä.
Enää vain suurperheisillä somaleilla ja lestadiolaisilla on yhteisönsä käden ulottuvilla, ehkä myös romaneilla, mutta muut, mukaan luettuna suomalaistetut karjalaiset, ovat menettäneet sosiaalisuutensa jakelujärjestelmän kun teollinen yhteiskunta hävitti suurperheen ja loi ydinperheen.
Postmodernismi puolestaan hävittää perheen, jolloin sosiaalinen jakelujärjestelmä, joka on käden ulottuvilla pieneneen entisestään.
Uussosiaalistuminen tapahtuu IRC-galleriassa ja verkossa, mutta sitä eivät 1930-luvulla, 1940-luvulla, 1950-luvulla syntyneet ymmärrä, koska eivät irccaa.
Uussosiaalistuminen on jakelujärjestelmältään satunnaista: välillä paljon, väillä ei juuri ketään kuin ehkä yksi tai kaksi ystävää. Näin ollen se muistuttaa tietokoneiden verkottamista pilvitekniikalla, joka aiheuttaa epästabiilisuutta ja mielenrauhattomuutta epävarmuutensa vuoksi.
Loppujen lopuksi Jussi Vaaralan tavoittelemalle sosiaaliselle peilaavuudelle, joka olisi varmaa, luotettavaa ja pienimuotoista, tarvittaisiin amishien kaltainen elämäntapa tai joku maakuntateollinen elämäntapa, jossa jotkut keskustalaiset ovat metsätaloudessa ja puutuoteteollisuudessa onnistuneet hyvin.
Vaaralan ihanneyhteiskunta on olemassa. Se on täällä http://www.perho.com .
Siellä on eheä yhteisö, eheät katsomukset, luontoa, saha, talotehdas ja vakaa turvallinen elämä, jota eivät häiritse postmodernit äärivirtaukset.
Kyse on vain siitä, että kun suurperhettä ei ole ja siitä, että kun äidi tuo kotiin useita eri isiä tai tyttöystäviä perä toisensa jälkeen tai kun työt ovat pätkätöitä eri paikkaunnilla ei ole olemassa kiinteää ydinperhettä edes suurperheestä tai heimosta puhumattakaan, jolloin sosiaalisesta peilaavat ihminen menettää jakelujärjestelmänsä käsikosketuksella tai puhe-etäisyydellä.
Suosittelen luettavat Alvin Tofflerin kirjan "Third wave", joka selittäää postmodernismin peruspiirteet, esimerkiksi sen, että sosiologit havaitsivat Chicagossa yhdellä alueella 43 erlaista perhetyyppiä.
Kun sosiologia muuttuu, alkaa universaali sosiaalipolitiikka menettää kansantaloudellista tehokkuuttaan. Juuri tämän vuoksi SAK ja SDP viimeiseen asti vahvustavat 1800 euroa - 2 500 euroa ansaitsevan tupotyöläisen suojelemiseksi kaikkia liikkeitä kansalaisosingon suuntaan.
Kyseessä ei ole mikään ihmetyksen aihe, vaan aivan Marxin oppien mukainen luokkataistelu kaikkein uusinta vasemmistoa vastaan.
P2P, MP3, Linux jne. ovat suurin hyökkäys pääomaa vastaan, mitä on tehty vuosiin. Linuxinkin rahoittajina toimii suuria edistyksellisiä kapitalisteja, kuten Novell, IBM tai Sun (Open Office, jonka tarkoituksena on syödä Microsoft Office).
Vanhat kansandemokraatit ovat saaneet sen verran eläkekertymää, että ovat vaihtaneet vanhan pääoman sosialidemokraattien puolta barrikadia, kun taas vanhat kommunistit ovat ajalte ennen transistoriradiota eivätkä hoksaa kulttuurintuotantovoimien muutosta.
Uusimman vasemmiston puolella oikeastaan on myös Niklas Herlin, joka on oikeastaan vanhaa teollista perintörahaa käyttäen kokeilemassa uutta mielikuvien ja elämysten jakelukanavaa.
Minusta tämä ansaintalogiikka, yhteisöllisyys jne. pitäisi antaa islamistien, kommunsitien, fasistien jne. pohdittavaksi, koska juuri heillä on ääriyhteisöllisiä näkemyksiä.
sosiaalisella peilaamisella
tarkoitan sitä että ihminen peilaa omaa arvoaan ja merkitystään siihen mitä muut sanoo ja ajattelee ja myös kehittää itseään siihen suuntaan - helppo kuvitella mikö loistonakki vaikkapa muotimanipuloijille
vastakkaista tuolle on taas se että ihminen ei nojaa ulkoisiin vertailuihin vaan sisöisiin arvoihinsa ja periaatteisiinsa ja kehittää itseään niiden suuntaan kuten myös muitakin avujaan ja kykyjään
huomattavaa on että jos sosiaaliseen peilailujärjestelmään uppoutunut ihminen alkaa kehittämään yksilöllisyyttään kuten tulee vaikkapa liian hyväksi kitaransoittajaksi niin hän ei enää kuulu ns "meihin" jotka olemme sosiaalisesti peilaavia
siksi sosiaalinen peilaavuus on yksilöllisyyyden tuhoa ja itsensä unohtamista ja itsensä pinnallistamista
Primääri viiteryhmä
"tarkoitan sitä että ihminen peilaa omaa arvoaan ja merkitystään siihen mitä muut sanoo ja ajattelee ja myös kehittää itseään siihen suuntaan - helppo kuvitella mikö loistonakki vaikkapa muotimanipuloijille"
Yleensä kaikki muut kuin täydelliset erakot yhteisössä elääkseen kiinnittävät huomiota siithen, mitä muut ajattelevat, ellei kyse ole psykopaatista.
"vastakkaista tuolle on taas se että ihminen ei nojaa ulkoisiin vertailuihin vaan sisöisiin arvoihinsa ja periaatteisiinsa ja kehittää itseään niiden suuntaan kuten myös muitakin avujaan ja kykyjään"
Jolloin kyseessä on erakko tai fanaatikko, joka ottaa arvonsa jostain absoluuttilähteestä sopeuttamatta yhteisöön.
"huomattavaa on että jos sosiaaliseen peilailujärjestelmään uppoutunut ihminen alkaa kehittämään yksilöllisyyttään kuten tulee vaikkapa liian hyväksi kitaransoittajaksi niin hän ei enää kuulu ns "meihin" jotka olemme sosiaalisesti peilaavia"
Silloin on aika vaihtaa primääriviiteryhmään parempien kitaristien piiriin tai viettää aikaa vaikka pianistien kanssa.
"siksi sosiaalinen peilaavuus on yksilöllisyyyden tuhoa ja itsensä unohtamista ja itsensä pinnallistamista"
Käsite "yksilöllisyys" on sosiaalisen peilaamisen tulos.
Eikös "jussi vaaralakin"
Eikös "jussi vaaralakin" tee juuri sitä tavallaan josta nyt morkkaa suurinta osaa ihmisistä.Peilaa?
Hassua noissa analysoinneissa (vaarala) että kun -60 -70 luvun tietämissä "hyvä/varteenotettava/kunnioitettu" proge kitaristi tai bandi teki jonkun menestyksen, niin jengi rupes sylkee päälle että jätkät on myyny sielunsa levy-bisnekselle (jopa Led Zeppelin joutui käsittelyyn ja moni muu), siis ei saanu menestyä tai tienata hyvin ilman että menetti "aidon muusikon maineen"!
Eiks toi nyt ollu vastaavasti sikamainen asetelma? Ja minkä sille voi jos ihmiset ei tykkää (ite kyllä, huom) jostain piano jutusta tai ei halua ainakaan siitä paljon maksaa, kenen syy se on?
Sorry, mut olenko mä nyt iha pihalla tässä jutussa, enkä ymmärrä mitä en ymmärrä?
Korkeakontekstinen mies ja nopea hermostuja
No jos nyt sanoisin niin Jussi Vaarala on asioista kyllä perillä ja hahmottelee abstraktioita viisaustieteiden eli filosofian periaatteiden mukaisesti, mutta hänen käsitteensä ovat valtio-opillisesti ja juridisesti yleisiin konventioihin yhteensovittamattomia ainakin toistaiseksi, joten väärinkäsityksen vaara ainakin keskitasoisten ja alhaisten suomalaisten, myös niiden laatulukijoide, jotka Uutta Suomea lukevat, keskuuudessa, melko suuri.
Mieleen tulee kärsimättömyydessä hieman Lauri Gröhn, joka kyllä aivan ansiokkaasti antaa ymmärtää, että teknologiaprojektipuuhamaa on olemassa ilman riittävää parlamentaarista valvotaa ja myös se, että Mika Mannermaan ja Pirjo Ståhlen väite siitä, että faasiavaruuteen kuuluvat bifurkaatiot olisivat muka aikasidonnaisia ja aikaan sidotuille poliitikoille, kuten tulevaisuusvaliokunnnan jäsenille, ehdottomia, on väärä.
Kuitenkin molemmat vanhoista herroista ovat niin nopeita, että ne, jotka eivät ymmärrä heidän toimita-analyyttistä resoneeraustaan, joutuvat automaattisesti debiilimmän, imbesillimmän tai idiootimman kansalaisen desiiiiin.
Itse pidän jonkinlaiesta pianomusiikista ja myös taidemusiikista. Tämä johtuu siitä, että koska peruskoulun viidennellä luokalla kaupunginorkesteri soitteli koulun liikuntasalissa, ajattelin, ettei klassinenkaan musiikki aivan kauheaa ole, vaan on siinä jotain jutun tynkää. No sittemmin olen katsonut Helsingissä oopperan Boris Godunov ja melko monta balettia Kiovassa, rakennuksessa, jossa Suomi-syöjä ja Venäjän keisarikunnan pääministeri Pjotr Stolypin ammuttiin 1911. Hän oli sisäpoliittisesti myös hyvä mies, joka aloitti Stolypinin reformit, jotka katkesivat ensimmäiseen maaimansotaan aiheuttaen vallankumoukset.
Ajattelin, että Jussi Vaarala ottaisi mallia Zee Avista ja rykäisisi jonkin pianokappaleen YouTubeen, perustaisi verkkosivut ja tarjoaisi vaikka ravintoloihin uudeksivuodeksi konsertteja, mutta se voisi olla ehkä liikaa pyydetty kaupallisuuden vuoksi, joka alentaisi sinänsä varmaan aivan mukiin menevän pianistin taiteellista arvoa. Istuin kerran Nizhni Novgorodissa hotellin ravintolassa illallisella, tosin ilman Kestroi-2:n edustajaa, jonka kanssa lensin Moskovasta. Siellä oli italialainen ja saksalainen pesuainetehtaan edustajaa, joista saksalainen oli tekniikan tohtori vahvuusalueensaan tuotantotalous ja prosessit. Juttu oli henkevää koskien italilialaisen ja saksalaisen työehtosopimuksen eroa ja sen seurauksia teollisuustalouden operativiiseen laskentatoimeen. Taustalla soi melko kaunis pianomusiikki, joka pani ajattelemaan, että kalliimman hintason hotelleissa voisi olla piano ja silloin tällöin pianisti myös muualla. Muistaakseni Tampereella Ilveksen aulassakin oli piano. Pyysin kerran soittamaan "Dogoroi dlinnuju" eli "Oi niitä aikoja", joka muuten ei ole Mary Hopkinsin alkuperäinen kappale, vaan venäläinen.
No tuossa se Nizhni Novgorodin, kolmanneksi suurimman keskuksen sitten Moskovan ja Pietarin jälkeen lähinnä kait kroaattien hoitama hotelli on.
http://www.hotels-russia.info/novn-volna.htm
Eli yritin nyt vain vihjaista, että Jussi Vaarala voisi alistua päinvastoin kuin suuret taiteilijat ja klassisen Kreikan deduktiomenetelmää käyttävät tieteenharjoittajat kokeelliseksi induktiiviseksi menetelmäksi.
Minusta Jussi Vaarala voisi kokeilla Zee Avin tapaan keinoa välttää Sony BMG Zee Avin tapaan ja soittaa jotain ensiksi YouTubeen.
Mitä sitten jos biisin
Mitä sitten jos biisin kuuntelukorvaus on biisin tehneelle vain hiluja. Jos ostaa cd-levyn, saattaa korvaukset jäädä hyvinkin paljon pienemmiksi muusikoille, kun sitä levyä voi soittaa vuodesta toiseen ja vaikka sata kertaa päivässä eikä se muusikko siitä saa enää yhtään lisää rahaa. joten spotifyssä sentään ollaan siirrytty, kuten autoilussakin - käyttökohtaisiin maksuihin. eikös se ole trendi nykyään...
Spotify on loistava
Spotify on loistava diili!
Oma musiikinkuuntelu on lisääntynyt todella paljon ja varsinkin uusien artistien löytäminen on helpottunut mielettömästi. Mainstream musiikin levyjen ostamisen lopetin jo vuosia sitten johtuen ylitarjonnasta ja muutenkin levyillä tuntuu olevan vain muutama biisi jota jaksaa kuunnella pitempää. Siihen Spotify on juurikin sopiva.
Toki artistin kuuluu saada sopiva korvaus työstään. Mutta he voisivat osoittaa nämä haukkunsa sinne minne ne kuuluvat eli ahneille levy-yhtiöille. Joku ne rahat tässäkin vetää välistä ja turha tulla avautumaan maksaville kuluttajille!
Terv. Spotifyn kk-tilaaja
Anssi hei, kelaa nyt vähän!
<ol>
<li>Musiikinjakelijat omistavat osittain Spotifyn.</li>
<li>Jos Spotify yrittäisi kahmia enemmän käyttäjiltä, niin MP3 latailu vain jatkuisi ja niistä muusikko ei saa mitään.</li>
<li>Keskiverto musiikin kuluttaja osti noin 5 levyä / vuosi, yllättäen 10x12 = 120eur on suunnilleen sama kuin Spotifyn vuosikustannus ilman mainoksia</li>
<li>Maksullinen Spotify tilaus kasvaa pikkuhiljaa; luultavasti mainosten määrän kasvaessa yhä enemmän käyttäjiä tulee siirtymään maksullisen palvelun puolelle</li>
<li>Musiikin määrä kasvaa koko ajan valtavaa vauhtia. En minä ehdi kuunnella kuin murto-osaa kaikesta musiikista. You are not important as you think!</li>
<li>Muusikot ovat päiväperhosia. Tänään tähti, huomenna joku muu. Niiden on elettävä keikkatuloilla.</li>
<li>Musiikin tehtävä nykypäivänä on tulla jaelluksi mahdollisimman tehokkaasti, jotta saisi mahdollisimman ison fanikunnan jotta saisi myytyä täysiä saleja ja tehdä rahaa keikkatuloilla ja muulla oheiskrääsällä.</li>
<li>Mitä varten kuvittelet Apulannan myyvän verkkokaupassaan APULANTA LEIVÄNPAAHDINTA?</li>
<li>Sopeudu. Tai kuole.</li>
<li>Anssi - Hyvää Joulua!</li>
</ol>
Korjaus
Tuli virhe:
"Keskiverto musiikin kuluttaja osti noin 5 levyä / vuosi, yllättäen 10x12 = 120eur on suunnilleen sama kuin Spotifyn vuosikustannus ilman mainoksia"
<p>
Tarkoitus oli ilmaista, että keskivertokuluttajan taannoin vuodessa hankkiman 5 levyn hinta on suunnilleen sama kuin Spotifyn vuosikustannuksen.
apulanta myy varmaan
leivänpaahdinta siksi kun ei tule ilman leivänpaahtimen myyntiä hyvin toimeen - ja siksi kun on suostunut siihen paskaan että musiikki on kaikenmaailman vekottimien myyntihoukutuskoriste
kysymys: miksi rakennusmies ei käy lisätöinä siivoamassa, miksi imsinööri ei ole kirpputorilla myymässä vanhoja tavaroitaan, miksi mainostoimiston työntekijä ei jaa aamuvarhain lehtiä lisätietestiksi, miksi atk-ammattilainen ei etis jatkuvasti lisätöitä, miksi it-ammattilainen ei leivo kotona rusinapullia myydäkseen niitä kauppiaille
Missasit pointin :)
Kirjoitin, että muusikot elävät nykyään yhä enemmän konserttituotoilla kuin äänitemyynnillä.
<p>
Tämä on muuten ihan sama kehitys IT-ammattilaisten puolella. Yhä enemmän softaa tulee opensourceen, josta asiakas ei maksa senttiäkään lisenssimaksua (mistä musiikinkuunteluoikeudessakin on kyse). Mutta sitten rahnu tulee tuntitöistä, ei lisensseistä.
<p>
Eli jos minä teen IT-ammattilaisena duunia viikossa 40 tuntia + ylityöt, niin Anssi tekee samassa viikossa 3 kpl parin-kolmen tunnin keikkaa eli jotain 6-9 tuntia
<p>
"Lisensseistä" kummallekaan ei makseta mitään, mutta Anssi vaan tekee duunia vähemmän kuin minä. Itkenkö minä opensourcen tulon takia? Tekis enemmän töitä jos on valittamista.
Voi äly
"Eli jos minä teen IT-ammattilaisena duunia viikossa 40 tuntia + ylityöt, niin Anssi tekee samassa viikossa 3 kpl parin-kolmen tunnin keikkaa eli jotain 6-9 tuntia"
Oletkos hiukan himmeä? Miten sinä kuvittelet että se musiikki syntyy, bäkkärillä 5 min ennen keikkaa? Ja miten sinä urpo kuvittelet että se muusikko tulee sinne peräkylään soittamaan - teleportaatiolla kaikkine henkilökuntineen, bändeineen ja tekniikoineen? Matkatkin on työtunteja.
Kyllä niitä työtunteja tulee melkoisesti enemmän, ja muhkeat kulut myös. Lisäksi useimmat artistit kouluttavat itseään yksityisesti kehittyäkseen ja/tai ylläpitääkseen taitojaan, joten he eivät käytä verovaroin ylläpidettyä koulutusjärjestelmää.
Kyllä on kateellisilla tällä palstalla katkeraa tekstiä. Siitä vaan tekemään muusikon duunia jos se on niin ruusuista ja helppoa.
Err?
Ja mistä sinä kuvittelet sen IT-konsultin tietotaidon tulevan? Se varmaan tulee äidinmaidossa. Asiakkaatkin on aina kulman takana! Joo ja kursseillahan ei tarvii koskaan käydä kun uutta teknologiaa ei tule koskaan eikä mikään uudistu. Kaikki noi tonnin per koulutuspäivä koulutuksetkin on ihan oikeesti turhia.
<p>
Pointti on se, että toiset valittaa ja toiset ei valita.
<p>
Minä en väittänyt, et muusikon duuni ois helppoa ja ruusuista. Valittaminen vaan ei auta Anssia eikä ketään muutakaan.
Ovatko tekniikan asiantuntijat lapiotyövoimaa?
"Lisäksi useimmat artistit kouluttavat itseään yksityisesti kehittyäkseen ja/tai ylläpitääkseen taitojaan, joten he eivät käytä verovaroin ylläpidettyä koulutusjärjestelmää."
Minä olen tähän asti luullut, että tekniikan asiantuntijat ja lääkärit joutuvat kehittämään itseään saamatta siitä suoraan laskutusta.
Ehkäpä näin ei olekaan, vaan he ilman luovan ajattelun panosta vain ryhtyvät duuniin kuin taksinkuljettaja vanhoin ajokorttitiedoin ja vuoden kokemuksella.
Jotenkin ymmärrän, että kitara on ollut samanlainen jo yli vuosisadan niin kuin pulttilukkoinen kivääri, mutta ATK:n kehitystyökalut ovat kehittyneet.
Uskon, että joku 1800-luvun muusikko voisi haudasta nousseena rykäistä samanlaista musiikkia kitarallaan kuin Kela, mutta kukaan 1800-luvun insinööri ei kylmiltään käviis nyky-ATK-järjestelmiin järjestelmänkehittäjäksi. On meinaan ATK muuttunut reikäkorteista sen verran enemmän kuin kitara tai piano.
Izumi Tateno muuten joutui elääkseen säveltämään kaikenlaista myös kaupallista roskaa ja Mika Waltarikin kirjoitti niin tietokirjoja, kevyttä roskaa kuin myös propagandaakin ilman, että hänen suuruutensa siitä himmeni.
Miksi taiteilijalle on niin vaikeaa tehdä sontaa, mitä kaikki muut ammatinharjoittajat poliitikosta alkaen joutuvat niin tekemään kuin mielemään?
kaikki muut saavat kunnolla elantonsa ja vähän tai paljon päälle
omasta duunistaan
mene kato insinöörien palkat - semmoisia saa ku harva artisti suomessa
jos on parin tunnin keikka
niin se on matkoineen laitteiden ylösnostoineen, soundcheckeineen, ja laitteiden purkamisineen kuule yli 6 tuntia ainakin - ja lisäksi kaikkien uusien biisien treenit ja pr-työt ja säveltämiset jne jne
on se helvetti että maailmassa on vielä noin toopeja eetä luulee keikan olevan kuin menenpä ostamaan tuosta baarista kahvin ja pullan
sitä paitsi artisti ei mene keikalle notkumaan puolinukuksissa ja puoliteholla - artistin on pakko tehdä sataakybää kaikki keikat alusta loppuun ja oikein helvetisti valmistautua vielä että saa yleisönsä ja saa edelleenkin keikkaa
niin - kun artisti joutuu joka ainoan keikkansa tienaamaan edellisen työnsä asnioillaan niin kaikki muut vikisevät kuukausipalkkaiset saa satavarmasti seuraavan päivän työtä vaikka tekis suurin piirtein mitä
kyllon tyhmää sakkia taas osunut kirjoitus- ja lukutaidon kanssa näille sivuille
Postmoderni kulttuurin kuluttaja
Postmoderni kulttuurin kuluttaja tietää, että kun menee ABC-liikenneasemalla, ostaa S-etukortilla pullan ja kahvin alennuksella sekä ostaa CD-levun, on Anssi Kela paketissa siinä. Puolutuskin tulee NATO:sta, maito tulee kaupasta, sähkö tulee töpselistä. Ei kuningatarkuluttajan tarvitse ajatella ollenkaan politiikkaa, kun markkinatalouden näkymätön käsi duunaa kaiken valittamatta.
ABC-liikenneasemalla on myös maksuton Internet niin kuin McDonaldsissa. Näin ollen kahvikupposen ja pullan ääressä onnistuu myös Spotify.
Se ero kuitenkin pullalla ja kahvilla sekä kahvimaidolla on kuitenkin pelkkiä bittejä sisältävään CD-levyyn tai Spotifyhin, että lehmä tarvitsee lypsämistä, kahvipapu poimimista ja pulla viljan sadonkorjuuta eli pulla ja kahvi ovat aivan oikeasti olemassa, mitä ei voi sanoa CD-levyn tai streamin bittivirrasta, joka on mielikuvistusta.
Tapaaminen "livenä"
Sen verran on kieli muuttunut, että Internet relay chatia verkkokameran kanssa tai ilman on alettu pitää "tapaamisena", mitä ei koskaan liitetty suomen kielessä puhelinkeskusteluun.
Nykyään verkkokeskustelijat erottavat tapaamisen "luonnossa" siten, että tapaamiseen lisätään sana "livenä".
Kielen- ja mielenkäyttö virtuaalistuu ja irtoaa vähitellen niin graniitista kuin moreenistakin. Virtuaalisuus alkaa olla perusolettamus ja poikkeukset siitä määritellään erikseen.
sulla alkaa olla
luiskahtanut aivosi analogisesta digitaaliseksi
Sami Haapavaara: analoginen mies digitaalisessa maailmassa
Ajattelen strukturalistisesti, mutta koodaan ajatuksen digitaalisesti. Strukturalisti ei voi olla digitaalinen.
Bitter Heart
http://www.youtube.com/watch?v=k3DLcHNlnlA&feature=PlayList&p=3299476838...
http://www.youtube.com/watch?v=i92UJYx8Big
elämä on analogista eikä digitaalista
siksi livekeikka on livekeikka ja analoginen asia maksiimissaan
Elämä on analogista ja kartelloitunutta
Elämä on subjektiivista, analogista ja kartelloitunutta, kun taas jakelujärkestelmät, Euroopan sisämarkkina ja WTO-markkina alkavat olla objektiivisia, digitaalisia ja vapaamarkkinoita.
Juuri siksi elämän ja vapaakaupan, jota maailmanlaajuiset jakelujärjestelmät, kuten Nokia ja Microsoft, Sony BMG jne. tarvitsevat, ristiriidat ovat marginaalialueilla niin suuret.
...miksi taiteilija ei mene
...miksi taiteilija ei mene oikeisiin töihin?
Tämä oli vitsi :)
kelan musiikki on arvokasta
ei se että te saatte sitä kuunnella ilman tai maksaen tai olette kuuntelematta tai että joku kytky siihen lisätään
tajutkaa nyt vähän asioiden ja arvojen mittasuhteita
Kelan musiikki on liian arvokasta kuunneltavaksi
Olen Jussi Vaaralan kanssa samaa mieltä siitä, että Anssi Kelan musiikki on arvokasta. Itse asiassa se on aivan liian arvokasta markkinavoimille ja asiantuntemattomille kuluttajille luovutettavaksi pilkattavaksi.
Anssi Kelan musiikki pitäisi kieltää kaupallisesssa levityksessä ja se pitäisi tallettaa vain tutkijakäyttöön kansallisarkistoon .flaac -tiedostoina.
Ei pidä heittää helmiä sioille eikä Anssi Kelan musiikkia kuluttajalle.
sä alat
olla jo sikoja helmille
tervetuloa
Tervetuloa 2000-luvun markkinatalouteen. Tämä on se hinta, joka ollaan markkinoilla valmiita maksamaan nykyisestä musiikista, joka on 99% kaupalliset intressit ja dollarinkuvat silmissä tuotettua paskaa.
En ymmärrä logiikkaa, jonka mukaan muusikon pitäisi saada yhdestä tekemästään laulusta rahaa maailman tappiin saakka. Kaikissa muissa ammateissa (pääomittajat olkoon oma lukunsa) joutuu tekemään duunia jokaisen kuukauden palkan eteen. Henkilökohtaisesti pitäisin palkkapolitiikasta, jossa yhdestä myymästäni vakuutussopparista, kanavapaketista tai puhelinliittymästä kilahtaisi tasaisesti "rojaltia" tililleni siihen saakka kunnes ko. asiakas irtisanoo sopimuksensa. Sen sijaan minunkin täytyy saavuttaa kuukausittaiset myyntitavoitteeni, jotta pomo pysyy tyytyväisenä ja minä työllistettynä.
Eri asia ovat taas yrittäjät, jollaiseksi muusikoidenkin soisin itsensä ymmärtävän. Niin paljon saat, kuin olet valmis tekemään. Jos lattu on korkea ja tuote haluttu, saa enemmän vähemmällä. KEIKKAILEMAAN MUUSIKOT!
Voi elämä
Taas näitä pellejä.
"KEIKKAILEMAAN MUUSIKOT!"
Hohhoijaa mikä älykääpiö. Keikkailu ja luomistyö ovat kaksi eri asiaa. Suomi on pullollaan muusikoita jotka tekevät työkseen musiikkia muille esitettäväksi.
Sitä paitsi, joka ikinen keikka tehdään joka saadaan, älä sinä pelle jaksa aukoa päätäsi asiasta josta et tiedä yhtään mitään.
Sillä työllä jota jo tehdään täysillä ei voi korvata sitä että te urpot varastatta toisten hengentuotteita.
totuushan on tämä
hyvän asian eli
MUSIIKIN
ympärillä on huijarit liikaa vallassa niin tuottaja/välittäjäportaassa kuin kuluttajissakin
se on homman eettinen ongelma
onneksi ei ole sitä ongelmaa etteikö aivan mahtavaa musiikkia luovat taiteilijat jatkuvasti tekisi koko laajalla musiikin rintamalla
tämä perusasia olisi jo aika kolahtaa poliitikkojen kaaliin - koska se että niin hienon asian kuin musiikin luojia
kohdellaan niin huonosti kuin kohdellaan on yksi syvimmistä eettisistä häpeätahroista mitä tämäkin kansakunta muiden mukana ylläpitää
kysytään näin
miksi artistin pitäisi saada tuloa hyvästä biisistään kun sitä soitetaan
kysyä voi näin - miksi yritys joka tekee tuotteen ja sille vetävän mainoksen saa tuotteestaan rahaa myymällä sitä maailman tappiin ja miksi se voi varjella patentein ja merkiisuojin omaa tuotettaan 100 % oikeuden haukansilmön sitä varjellessa ja sellaista varjelua ei artistin kohdalle suoda
miksi ei artisti voi saada hyvästä tuotteestaan tuloa jos tavallinen yrityskin saa
ja jos joku valittaa tuosta artistin pointista niin siihen on erittäin hyvä siperia opettaa tasoinen oppitunti:
rupia poika artistiksi ;)
Saahan artistikin
Saahan artistikin tuotteestaan rahaa myymällä sitä maailman tappiin asti. Artistin tuotteesta ei tarvitse edes päivittää huonoja kohtia :)
40-luvulla joku tienasi hyvin tekemällä käsitöitä. Sitten koneet tekivät saman homman 100 kertaa nopeammin ja halvemmalla. Ei auttanut työläisen itku silloin, eikä auta artistin itku nyt. Kehitys kehittyy...
hehe mikä älynvälke
perusta kuule anssi kela-tehdas tuottamaan annsi keloja ja beatles-tehdas tuottamaan beatleseja
on pahasti perusasiat hukassa maailman ymmärryksen suhteen
Hienoa että et ymmärrä
Hienoa että et ymmärrä vertauskuvaa, joka oli hyvin vastaavanlainen kuin itse kirjoittamasi. Katso siis ylempää oma tekstisi ja mieti hetki.
Luulen että Beatlesin pojat pystyisivät ostamaan kartanonsa nykypäivänäkin. Ja luulen että myös Anssi Kela pystyy leipänsä ostamaan. Hyvät pärjäävät aina.
joo
mutta artisteja eikä hyviä kulttuurituotteita tuoteta teollisena sarjatuotantona
se on tärkeä pointti - molemmat ne ovat uniikkeja juttuja
Kulttuurituotteet ovat teollistettuja elämyspaketteja
Kulttuurituotteet ovat teollistettuja elämyspaketteja. Syntetisaattori pitää huolen siitä, ettei yksilöllisyyttä, humanismia tai etiikkaa juuri musiikissa enää ole.
Musiikki on kuin "Spice girls". Vasta yhtyeen jälkeen alkaa sooloura ja mahdollisesti persoonallisempi oma elämä.
äläpäs ukko höpsi
syntetisaatorilla voi tehdä hyvin persoonallisia juttuja - eli ei se ole välineestä kiinni vaan käyttäjän tavasta käyttää sitä
silti on tottakai teollista paskaa suorastaan valtaosa nykykevyestä musiikista - mutta johtuukohan se siitö että persoonallisuuksielle ei edes anneta tilaa - eikä sanotaan entiajan ranskalaisen chansonin tyyppiselle musiikille koska se on liian syvällistä ja voi houkutella kansalaiset pinnallsiuuden koukusta irti ja siten sosiaalisesta peilaamisesta ja sen rahastmisesta
Yhdenmukaistava ja kartelloitunut jakelujärjestelmä
Mikään yhdenmukaistava ja kartelloitunut jakelujärjestelmä ei anna tilaa poikkeuksille, joiden kassavirta on epävarma.
En usko, että Zee Avi tai Jussi Vaarala saavat Sony BMG:ltä lupaa kansainväliseen jakeluun, koska ovat liian yksilöllisiä. En usko, että edes Suzanne Vega menisi nykyään läpi sen enempää kuin vaikka Jaakko Kannusjärvi.
Kyse on jakeluvoimasta. Jos jaeltavaa on paljon erilaista, ei tietenkään erilaisia eli persoonallisia lasketa jakelukanavaan sotkemaan muutaman megabrändin varmojen kestotilaajien ajankäyttöä.
Kulttuurin alalla alamäkeä ovat televisiosarjat eri tuotantokausineen, jotka ovat samaa pakattua jauhelihaa vuodesta toiseen.
Kyse on kulttuurin teollistamisesta, josta käsityöläiset ovat pudonneet pois. Käsityöläisiä pääsee enää mukaan vain jonkn P2P:n kautta tai YouTuben kautta, koska muutoin tietoa heidän olemassa olostaan ei ole.
Sama koskee politiikkaa. On pakko kohuilla typeryyksillä, jotta "pääsisi vihdoin" otsikoihin.
Jutta Urpilainenkaan ei ole kuin yksi kasvatustieteiden maisterin, kansankynttilä ilman ministerikokemusta tai omaa politiikan lohkoa. Ainoa keino tehdä hänestä poliittinen tavaramerkki oli ottaa sääret ja verkkosukka avuksi tai jokin hullun kiilto silmissä hymyilevä sairaanhoitaja Suomen Kuvalehteen aikana, jolloin käsiteltiin insuliinisurmasairaanhoitajan juttua. Olisi ryhtynyt mannekiiniksi ensin Tanja Karpelan tapaan ja sitten vasta poliitikoksi eikä perinyt asiaan kansanedustajaisältään vähässä uskollisten ja vähälukuisten kokkolaisten sosialidemokraattien äänille hieman Heli Paasion tapaan.
ainoa viisas teko jonka artisti voi todella tehdä
on sanoa itselleen tuo on teollisuutta - mä en ala siihen
ja teollisuutta - siis sitä osuutta joka on teollisuutta musiikkibisneksessä - voi tehdö itsekin - niin studiot, ääbiteiden valmistaminen, markkinointi, jakelu. kaikki on itse tehtävissä - tai sellaisen tahon kanssa joka ei alenna itselleen rakasta musiikkia musiikkipomona teollisuudeksi vaan tyytyy siihen että se on kösityötä - ja laventaa käsitystään musiikin merkityksen suuntaan suurista myyntiluvuista - ja SE on suuri kulttuuriratkaisu jonka tuottajapomo voi tehdä - TODELLA SUURI KULTTUURIRATKAISU
Google & YouTube
Miten pianisti Jussi Vaarala tulee maailmankuuluksi Sony BMG:n avulla?
Verkkoon vain ja sitten keikalle
Siitä vain Jussi! http://www.youtube.com/watch?v=Psi08eJcPgc
ei minua kiinnosta
maailmankuuluisuus - se ei koskaan voita sitä herkkua mitä pianomusiikki sinänsä ainakin mulle on
ja kysehän onkin usein
tästä peruskateudesta artistia kohtaan
haluttais itse olla niin artistia niin artistia mutta kun ei ole artistin armoitettua lahjaa eikä etenkään ahkeruutta kehittää lahjaansa niin sitten halutaan talloa artisti mutta viedään siltä tuottamansa herkut
just niin - perusasenteenne on kunnioittamaton kateus artisteja kohtaan ja sietämätön velttoilu ja laiskuus omien kykyjenne kehittämiseksi
anteeksi unohtui - tietenkin se ahneus - mutta sehän on oikeastaan itsesäänselviö ettei tarttis edes mainita
Ei pitäisi jatkaa
Ei pitäisi jatkaa kinastelua lapsen kanssa, mutta onhan tämä hauskaa :)
Siirryt henkilökohtaisiin loukkauksiin, koska et pysty vastaamaan perusteltuihin argumentteihin. Kannattaisi lopettaa, koska pahennat vain omaa asiaasi.
Täysin perusteettomia väitteitä, jotka eivät perustu mihinkään. En ole kateellinen ja osaan arvostaa muiden lahjakkuutta. Onko ahneutta haluta "hyödyke" kohtuulliseen hintaan?
minä puhun kansanluonteen perusominaisuuden
eli kateuden luonteesta - jonka hyvä kaveri on ahneus - tunnetusti
ja minä käsittelen asioita laajemmistakin abstraktioista kuin sinun navastasi tai omastani - jos olet sattunut huomaamaan
iso mies, pienet kirjaimet
Lopettaisit vaarala niiden inhorealismiteosten lukemisen ja kävisit joskus ulkomaailmassa, ei täällä niin ikävää ole. Ja mitä kateuteen tulee...
aika kiva
kun tuossa seuraavana onkin alaspäin täsmälleen päinvastainen käsitys mielipiteistäni :)
Vaaralalla on todella hyviä
Vaaralalla on todella hyviä ja perusteltuja pointteja, vaikkei osaakaan isoja alkukirjaimia käyttää :)
Haha. Spotifyn maksuja
Haha. Spotifyn maksuja kritisoi tyyppi, joka ajaa Maseratilla. Eikö mikään riitä?
Maailman vanhin
Maailman vanhin itku:
http://tkvk.org/uusitekniikka.html
Muistaako kukaan?
Muistaako kukaan, mitkä olivat pääargumentit "pyörä"-nimisen keksinnön käyttöönottoa vastaan?
Tuotannon erot
Erona teollisella tuotannolla ja netissä leviävillä biiseillä ovat ns. tuotannontekijät. Jos yritys haluaa myydä tuotettaan maailman tappiin, sen on hankittava raaka-aineet ja tarvittavat valmistusprosessit maailman tappiin. Yhden valmistuvan tuotteen voi myydä vain kerran. Myyntiin ja tuotantoon liittyy siis olennaisesti riski. Musiikkibiisin tapauksessa yhden (digitaalisen) teoksen voi myydä ja jakaa loputtoman monta kertaa, eikä teos kulu siitä. Artistille ei siis koidu kuluja siitä, että hän saattaa biisinsä Spotifyyn ym. ihmisten tavoitettaviin.
Artistille kulut ovat samat jaettiin kappaletta Spotifyssa tai ei.
Musiikkibisneksen ansaintalogiikat ovat rikki perinpohjaisesti. Ala ei osaa eikä edes yritä vastata aikaansa vaan pyrkii taistelemaan sitä vastaan lakitemppuiluin ja itkuraivarein. Kuluttajaa, asiakasta, syylistämällä mikään ei parane.
Artistit ryhtyvät yksityisyrittäjiksi
Mielipiteet kuluttajien ja artistien välillä eivät tule kohtamaan. Tämä on fakta nro. 1. Tästä on artistien ja kuluttajien aivan turha vääntää kättä. "Se ei johda mihinkään".
Tämä tulee kuitenkin johtamaan siihen, että tällaisena Spotify -aikakautena levy-yhtiöiden aikakausi on pian ohi. Artistit eivät syystäkään hyväksy tällaisia diilejä, vaan ryhtyvät yksityisyrittäjiksi ja hoitavat musiikin jakelunsa itse. Jakelukanavan ei tarvitse olla CD tai LP. Se voi olla jokin muu juttu netissä ja musiikki voi olla digitaalisessa muodossa silkkaa immateriaalia. Silloin Spotify jämähtää paikoilleen jos nyt ei aivan kuole kokonaan.
Musiikin tekeminen on helvetin kovaa duunia. Duunista pitää saada edes kohtuullinen korvaus, jos sitä käytetään (= teoksia kuunnellaan ja niistä nautitaan).
artistithan ovat
itseasiassa yksityisyrittäjiä - jos et innovoi kunnon musaa niin tipahdat - ei levy-yhtiöt pidä keskinkertaisuuksia listoillaan - toisin sanoen käösityksesi on väärä
mutta siitä olen samaa mieltä ja suosin että artistit potkii pummit tekemistensä ympäriltä pihalle rahastamasta ja rupeaa itse hoitamaan hommiaan - tavalla tai toisella
Käsitykseni ei ole yhtään
Käsitykseni ei ole yhtään väärä. Artisti ei ole aidosti yksityisyrittäjä niin kauan, kun hän antaa levy-yhtiöiden neuvotella sopimuksensa. Satun tietämään nämä jutut.
joo mutta
artisti ei lillu levy-yhtiön listoilla jos hän ei myy
mutta sen sijaan tavallinen duunari on firmassa töissä vaikka tuotteet ei menisikään aina kaupaksi tai ei mene kaupaksi ollenkaan
se tarkoittaa sitä että puitteista riippumatta artisti on aina yksityisyrittäjä jolla on alati tuotekehityksen velvollisuus kuten yrittäjällä ellei kauppa käy
Tuossa olet oikeassa
Jaa, tarkoitat sitä. Kyllä, siinä olet oikeassa!
eli
ruvetkaa inisijät artistiksi
niin pääsette aurinkolomalle
siperiaan ;)
Jep, kyllä se vaan näin on - Siperia opettaa :-)
Tuli vielä mieleen, että niin kauan kuin artistien hienot tuotokset uivat Spotififyn kaltaisiin jakelukanaviin, niin kuluttaja lärpyttää kuin kihomato takapuolessa tällaisilla palstoilla. Mutta jos artistit vetävät tuotteensa sieltä pois, niin laiva kääntyy taas. Homma ei toimi tällaisenaan ja artistit eivät tule tällaista diiliä kauan sivusta katselemaan. Tää on mun villi arvaus :-)
Monet uudet artistit internetin aikakaulla perustavat oman firman ja sitten koettavat pärjätä kuten minkä muunkin alan firma konsanaan. Pärjää tai ei, siitä ei ole kysymys.
aivan loppukaneetiksi näin
kilttejä artisteja - he kun ovat useinmiten kilttejä ihmisiä - kusettaa liki kaikki
älkää te kuluttajat sitä tehkö
Zee Avi (Koko Kaina) on mukava artisti ja oikeustieteiden yo
http://www.youtube.com/watch?v=Uo3VwTBGrY8&feature=related
Hän ei ollenkaan väheksy kiertuetta Yhdysvalloissa.
Koko Kainan vaatimaton alku 14.12.2007
http://www.youtube.com/watch?v=UMH86_UqFw4&feature=PlayList&p=3299476838...
Anssi, Spotify ja Sony
Anssin levy-yhtiö on RCA (Sony)
Noin viidesosa Spotifystä myytiin levy-yhtiöille jo ennen palvelun lanseerausta. Suurin osakas oli Sony.
Spotify tuottaa levy-yhtiöille enemmän kuin iTunes.
http://pop.yle.fi/artikkelit/2009-08-11/spotify-tarkeampi-levy-yhtioille...
CD-levyjen kanssa menee näin:
(potinjako Anssin sivuilta)
- Vähittäiskauppa 25% (5,5€)
- ALV 18% (3,96€)
- Äänityskustannukset 15% (3,3€)
- Levy-yhtiö 8% (1,76€)
- Tukku & jakelu 8% (1,76€)
- Markkinointi 6% (1,32€)
- Valmistus 6% (1,32€)
- Teostomaksu 6% (1,32€)
- Artistirojalti 4% (0,88€)
- Tuotekehitys 4% (0,88€)
on siinä paljon
luovuudella taakkaa niskassaan - vähittäiskauppa 25 %
äänitys-tukku-jakelu-valmistus 29 % huhhuh todellako - varsinaista rosvoamista tuossa kohdin ?
mitä varten pitää olla tukku- ja jakeluporras - sehän on sama kuin levyjä laatikossa anssi kelan nurkissa ja postipaketteina vähittäismyyjille - aivan keinotekoinen rahastuspumppaus - 8 % - kun heerranen aika artistirojalti on vain 4 %
ja mitä tuossa on tuotekehitys - ei varmaankaan sitä että anssi säveltää uusia biisejä - varmaan sitä etä joku kääntelee ahteriaan jonkun levyn kannen leikkaa ja liitä leikin kanssa
Taitaa olla levy-yhtiön
Taitaa olla levy-yhtiön tekemä laskelma - äänitys 15% per myyty levy my ass, paitsi jos lasketaan, että ekan tuhat levyä pitää kattaa ne kulut.
Useissa levydiileissä sitäpaitsi artisti maksaa omasta osuudestaan studiokustannukset jälkikäteen, samoin kuin osan markkinointikuluista.
Ämpeekolmosten lataaminen verkosta lisää muusikon mainetta ja suosiota, eikä levyn ostamisella kovin suuria summia artistille kuitenkaan heru - levy-yhtiöt ja muut välittäjät syövät leivän muusikon pöydästä, ei suinkaan lataajat.
Artisti hiekkapussina
Musiikintekijä on nykyisellään kummallinen ammatti. Kaikki muut näyttävät nimittäin tietävän paremmin, minkä arvoinen on muusikon työpanos ja miten hänen kannattaisi tulonhankintansa järjestää. Jos muusikko haluaa pitää kiinni siitä korvaustasosta joka hänellä on aiemmin ollut, on hän ahne.
Tämä ajattelumalli laittaisi yleistettynä työmarkkinaneuvottelut ihan uusiksi.
Entäs sitten jos työnimikkeesi onkin "säveltäjä" eikä "esiintyvä artisti"? Säveltäjät eivät paljon keikkaile eivätkä t-paitoja myy. Onko 300 euroa miljoonasta kuuntelusta heillekin "riittävä" korvaus?
Haukut väärää puuta
Hyvä Jussi Vaarala, kiihkossasi ahneudesta ja eettisyyden puutteesta olet osittain oikeassa, mutta haukut täysin väärää puuta. Luonnollisesti kuluttajallakin on vastuunsa ja uskon, että suurin osa on valmis maksamaan kohtuullisen summan saadakseen nauttia musiikista.
Kaupallisesti menestyvä musiikki ja taiteellisessa mielessä "hyvä" musiikki ovat harvoin toimiva yhtälö. Levymyynti ohjaa ostajakuntaa omalla markkinoinnillaan ja luo ihmisille tarpeita. Ei näitä loputtomia Lady Gagoja turhaan toitoteta joka tuutista. Sama konsepti, eri tuote.
Näin ollen levy-yhtiöt eivät ota listoilleen "hyvää" musiikkia, vaan kaupallisesti potentiaalista musiikkia. Kaupallisen potentiaalia on levy-yhtiölle, kun artistilla on vahva brändi. Tai ominaisuuksia, joista voidaan luoda vahva brändi.
Mikä perustavanlaatuinen ongelma tässä on?
Jos levy-yhtiöt saisivat päättää, HE päättäisivät mitä me kuuntelemme, emme me itse. Ja siihen he kaikin käytettävissä olevin keinoin yrittävät vaikuttaa. Onko tämä käsityksesi musiikista nauttimiselle? Onko Anssi Kela mielestäsi hyvä artisti, koska yksi hänen levynsä myi järjettömästi, huolimatta siitä, että artistin musiikista voidaan olla montaa mieltä.
Toinen ongelma on tallennusmediassa. En halua maksaa enää senttiäkään ylimääräistä nopeasti vanhentuvasta, varsin epäluotettavasta ja epäkäytännöllisestä tekniikasta, mitä etenkin CD-levy on. Helposti hajoava, kuluva, ruma, huonosti varastoitava.
Spotifyssä on ainesta täydelliseksi ratkaisuksi. Myönnän, että artistin saama korvaus voi nopeasti tuntua jollekin Britney Spearsille kovin pieneltä. Mutta entä jollekin levy-yhtiöttömälle, kotistudiossa tehdylle musiikille, joka saattaa olla miljoona kertaa minulle arvokkaampaa, kuin jokin muovihumppa? Korvaus voi olla suorastaan kohtuullinen.
Pääteesini on, että kaikki levy-yhtiöt, ihan joka ikinen niistä, tulisi lakkauttaa. Musiikille tulisi olla esimerkiksi yksi suuri (vrt. internet) jakelukanava, jossa kaikki musiikki on. Kanava, jonne kaikki musiikkia luovat artistit, taiteilijat ja yhtyeet voivat tuoda hengentuotteensa ilmaiseksi. Kanava, josta Sinä, voit kuunnella musiikkia, josta Sinä pidät ja myös tukea samalla suosimaasi artistia vapaamuotoisesti. Artistille maksettava korvaus voisi määräytyä esimerkiksi juuri sen mukaan, kuinka paljon kyseistä artistia kuunnellaan. Eikä sen mukaan, kuinka paljon levy-yhtiöt panostavat budjetistaan artistin silikoni-implanteihin.
Uskon, että koko levy-yhtiöbisnes on tapettu jo aikoja sitten, varsinainen kuolema näyttää vaan tapahtuvan hitaasti ja kituen.
Levy-yhtiöt kuolevat
Levy-yhtiöt kuolevat Spotify-aikakudella mahdollisesti hyvinkin pian, sillä artistit eivät halua tuotoksiaan Spotify:n kaltaisiin kanaviin tällaisilla diileillä. Artistien pitää nyt myös kehittyä ja kehittää. Kaikki artistit eivät ole keikka-artisteja. Osa luo taidettaan yksinomaan tallennetaiteeksi. Se on yksi taiteen muoto myös, eikä lainkaan vähäarvoisempi kuin keikkaa heittävä esittävä taiteilija.
Spotify on syntynyt jostain aivoriheestä, että "millainen nettibisnes pistetään pystyyn, joka olis sika magee ja tosi cool niinku bidster tai joku on demand videovuokraamo." Se myytiin levy-yhtiöille, joiden talleissa on näitä artisteja, eli sisällöntuottajia, joiden kustannuksella koko homma nyt pyörii.
Artistit ja säveltäjät kaikkoavat näistä kuvioista, uskokaa tai älkää.
Vanha vitsi siis elää tässä liikeideassa Spotify:n myötä: "Artisti maksaa"
Joopajoo.
Levy-yhtiöt omistavat neljänneksen spotifystä. Suurin osakas on Anssin oma yhtiö SonyBMG
perusjuttuja
On hyvä että musiikin ammattilaiset astuu keskustelun kehiin kuten Jaakko Kuusisto - ja hänen sanasensa säveltäjästä tuo kehiin sen kaikkein oleellisimman asian - se toinen oleellinen asia nimittäin kuulijathan ovat täällä reuhanneet aina.
Koko homman jujuhan pitää olla se että kun joku luo jotain omaa niin sillä pitää olla mahdollisuus tulla kohdatuksi ihmisten kanssa niin että sitä kohtaamista sen enempää kukaan manipuloi, estää kuin edistääkään tarkoitan markkinameuhkaamista lähinnä. Siis kohtaamiselle pitää luoda tila - rako - kanava - jotta ihmiset voivat kokea teoksen ja arvottaa.
Siinä kohtaamisessa on kulttuurin ydin ja sen henkisen kasvun juju.
Siksi se että joku kykenee luomaan jotain hienoa on aivan käsittämättömän hieno ja arvokas asia - ja on sikamaista ettei hän saisi siitä edes elantoaan kuten nuijimmat täällä mieluusti soisi.
Internet on tavattoman hieno väline siihen että sellaiset kohtaamiset ovat mahdollisia - mutta siitä ei voi seurata sitä että kaiken maailman pummit ottaa kaiken ilmaiseksi kun se on mahdollista. Mutta siitä ei voi myös seurata sitä että suuritöisemmät biisit - sanotaan vaikkapa Queenin hieno Bohemian rapsody tai muu sanotaan klassisen musiikin jourikvartetto - jäävät tekemättä syystä että niiden tekeminen on kallista ja siksi ei ole mahdollista viedä niitä susien raadeltavaksi.
JostA SEURAA HETI kulttuurin ytimen köyhtyminen - tarkoittaen sekä sävellyksen uupumista että laadun laskua nopeiksi pikabiiseiksi.
Tuosta kaikesta seuraa kolme asiaa
1. kaiken ydin pitää olla luovan taiteilijan teoksen ja yleisön kohtaamisen mahdollistaminen ja luovan taiteilijan kuten myös esittävän toimeentulon mahdollisuus
2. pitää ymmärtää että isoja produktioita ei pysty tekemään ilman jotain organisaatiota jossa erilaiset asiantuntijat yhdistyvät - kuten jonkunlainen tuotantoyhtiö
3. taiteellisen teoksen arvoksi ei voi lukea sen kulutusmäärää - se voi olla menekkiarvo mutta taiteellinen arvo voi olla toinen - jos emme tätä hyväksy suostumme taiteellisesti keskinkertaiseen sarjatuotettuun paskaan joka aina vaan enemmän alkaa muistuttaa toinen toistaan. Ja samalla menetämme sen monimuotoisuuden mitä aito taiteelliseen arvoon nojaaminen perustuu.
Ja päädymme siis takaisin siihen mitä lähdin - kaiken ytimenä pitää olla luovan taiteilijan teoksen ja kuulijan kohtaaminen jossa punnitaan onko teoksella taiteellista arvoa.
Ja sen jälkeen voimme arvioida minkälainen taiteellinen arvo - vaikkapa näin - kaksi kuukautta pinnalla ja unohdus ja paljon kuulijoita - tai näin kapea kuulijajoukko joka kannattelee teoksen vuosikymmenien päähän hiljaisesti hitaasti mutta varmasti. Jne jne - jokainen anaöysoikoon lisää.
Tässä on yritykseni hahmottaa kokonaiskuvaa ja dynamiikkaa missä tämä koko asia laajati ottaen liikkuu.
Samaa mieltä
Muusikko, taiteilija, säveltäjä, sanoittaja jne. Jokainen antaa meille elämyksiä ja tottakai heille kuuluu korvaus tehdystä työstä ja materiaalista.
En käsitä miksi heidän työtään pitäisi saada käyttää hyväkseen ilman korvausta, muutella, kopioida ja esittää ilmaiseksi.
Profeetat, uskontojen perustajat, aatteiden kehittäjät
Miksi islamin, kristinuskon ja juutalaisuuden ohjelmaformaattia saa käyttää ilmaiseksi ilman tekijönoikeuskorvausta Muhammedin, Jeesuksen tai Mooseksen perikunnille?
Miten jonkun rukouksen tai uskontunnustuksen saa lausua ilmaisksi, vaikka sen on kehittänyt joku henkisen työn tekijä, jolla on ollut perikuntakin?
Miksi esimerkiksi marxismia saa Suomessa käyttää vapaati politiikan perusteluna ilman minkäänlaista tekijänoikeuskorvausta Karl Marxin perikunnalle?
Kehittäkää itse uskontonne ja aatteenne, mutta maksakaan niiden esi-isien perillisille, jotka ovat saavuttaneet jotain maailmanhistoriassa todella merkittävää intellectual propertyn alueella.
Otetaanpas uusiksi
Jos artistin levy-yhtiö tekee sopimuksen artistin musiikin levittämisestä ehdoilla jotka eivät sovi artistille, niin eiköhän oikea kohde valitukselle ole levy-yhtiön juristi. Jos artisti lisäksi on ollut riittävän typerä ja luopunut kaikista oikeuksistaan tuotantoonsa levy-yhtiön eduksi niin eiköhän silloin valituksen kohde ole lähinnä kuva vessan seinän peilissä.
Sydäntäsärkevä uikutus mediassa ei muuta raakaa faktaa siitä, että jos artisti on myynyt tuotantaan levy-yhtiölle niin levy-yhtiö myy sitä eteenpäin tehdyn sopimuksen poitteissa. Kiukuttelu musiikin kuluttajille eli levy-yhtiön asiakkaille on lähinnä lapsellista uikuttamista, ennemmin kannattanee panostaa sopimusoikeuteen perehtyneen juristin palkkaamiseen seuraavaa sopimusta levy-yhtiön kanssa hierottaessa ja määritellä silloin haluttu korvaustaso musiikin levittämisestä eri medioissa sekä tarvittaessa kieltää materiaalin digitaalinen jakelu, esimerkiksi yllämainittussa Spotify palvelussa.
Havahtuminen uuteen todellisuuteen on ollut sangen kipeä prosessi joillekin artisteille, varsinkin leipääntymeille sellaisille. Vanha ansaintakeino julkaisemalla tasaiseen tahtiin albumeja joissa on kaksi hittiä ja loput epämääräisiä täytekappaleita ei toimi nykymaailmassa. Kriittinen musiikinkuluttaja haluaa ostaa vain ne "hyvät" kappaleet eikä maksaa puolihuolimattomasti tehdyistä täytekappaleista senttiäkään. Halutessaan myydä albumillisen musiikkia pitää artistin tehdä albumi jossa kaikki kappaleet ovat loistavia, silloin kuluttaja saattaa haluta ostaa jokaisen kappaleen. Paluuta entiseen, jossa kasaamalla hyviä kappaleita "best of" albumiksi sai taas uuden levyn ulos tekemättä yhtään mitään ei ole, hyvät kappaleet on ostettu jo kertaalleen irrallisina tiedostoina tms. eikä kukaan halua maksaa uudelleen jo omistamastaan materiaalista.
Virtuaalinen mahalleenheittäytyminen ja silmitön parkuminen mediassa ei vapatuta tehdyistä sopimuksista, joitakin yksinkertaisia voi höynäyttää säälipisteiden kalastamiseksi.
nyt on niin
että artisti on tyypillisesti kaikkea muuta kuin insinööri-lakimiestyyppi joka kyttää joka ainoassa asiassa oman etunsa ja vähän päälle - artisti ei ole sellainen - artisti on tyypillisesti sydämeltään sellainen että haluaa tehdä hyvää musiikkia ja antaa sitä ihmisille - sellaiset asiat kuin raha tms on reippasti kakkoskategoriassa taiteen tekemiseen nähsen - siksi artisti ei edes jaksa hirveästi kiinostua sopimusasioista jne - se on hänen heikkoutensa - mutta sen heikkouden vahvuus on siinä että vastaavsti artisti on niin herkkö että pystyy tavoittamaan taiteellaan ihmisistä jotain syvältä
siksi sitä artistin puolta pitöisi myös varjella ja luoda sellainen systeemi että se tulee suojelluksi ja että artisti saa elantonsa eikö kyynisesti suostua siihen että kusipäät kusettaa artistia
siis vaihtokauppa on tämä - varjellaan artistia tulemasta ryöstetyksi ja saamme vastineeksi hienoa taidetta
siksi teidän pitäisi astua artistien rinnalle eikä heitä vastaan
älä Anssi itke
jos diili ei miellytä niin miksi olet se hyväksynyt kela? Vai onko niin että kappaleittesi oikeudet kuuluvat levy-yhtiölle joten turhaan itket kun kappaleet kuuluvat toisille kuin sinulle ja heille soppari on sitten ihan hyvä?!
Spotify
http://www.spotify.com/en/#top
Onko kenelläkään lähettää kutsua Spotifyhin? Olisi hyvä, jos joku tarkistaisi, ketkä suomalaiset trubaduurit ovat siellä edustettuina.
Minusta musiikin soittaminen radiossa pitää kieltää, koska kuka tahansa voi napata musiikin C-kasetille tai tietokoneen muistiin.
asenteesi asiaan
on tiedossa - ja sen vahvuuden myötä myös haluttomuutesi ja/tai kyvyttömyytesi keskustella asiasta ihan aikuisen oikean asiallisesti ja ratkaisuhakuisesti
Jussin pussin sappiannos
1. Ensinnäkään en aio ryhtyä maksamaan 10 euroa kuukaudessa sokkona niin paholaismaiselle keksinnölle kuin mikä Spotify on ja mitä edes kaupallisesti motivoitunut Anssi Kela pitää huonona liiketoimena. Jos maksaisin 10 euroa kuussa, olisin samanlainen riistäjä kuin kaikki muutkin rekisteröidyt Spotifyn käyttäjät.
2. Toisekseen olisi keskustelun kannalta ja Uuden Suomen kannalta erittäin terveellistä, että joku kävisi katsomassa, ketkä Suomen huippuartistit ovat Spotifyssa, jotta Uuden Suomen toimitus voisi haastatella muita kuin Anssi Kelaa ja journalismiin tulisi jotain kantavaa jännettä, jotta juttu palvelisi iltapäivälehtityyppisen kohuilun lisäksi myös yleistä mielipidettä.
Ellei Sinulla Jussi ole tarjota tietoa siitä, ketkä suomalaiset huippuarstitit ovat Spotifyssa ja millä suosituilla iskelmillään, pelkäänpä, ettei kontribuutiosi ole osa ratkaisua, vaan osa ongelmaa.
tässä nyt ei yksi spotify
ole kuin shit of fly tässä kokonaisuudessa
se ie ole kuin yksi lenkki vaikeassa kokonaisuudessa eikä mikään ratakaiseva arpa
ja mene tuommoista pyytämään medialta niin ennen sitä sun pitää pyytää media lounaalle sitten ne voi ehkä kun lupaat seuraavan lounaat tehdä jotain juurnaliistista työtä
Pysytään asiassa
Tarkoitus oli pyytää Spotifyhin kutsu, jotta olisi ollut mahdollisuus tarkistaa, keitä suomalaisia musiikintekijöitä on tässä jakelukanavassa ja tehdä keskustelusta arvokkaamman, niin arvokkaan, että Uuden Suomen toimituksella olisi ollut kiinnostus ottaa asiasta selvää ja haastatella muita taiteilijoita kuin Anssi Kelaa.
Jotenkin minusta tuntuu, että taiteilijaluonteille asioiden johdonmukainen ja kurinalainen käsitteleminen on vaikeaa. Ehkä yksi harvoista Suomi-artisteista, joka on saanut aina pidettyä asiansa järjestyksessä - melkein - on Danny, jonka liikemiesmäisyyttä voi vain ihailla rationaalisuuden ja liiketaloustieteen näkökulmasta.
Ilmeisesti J. V. on sen verran itsensä henkeyttämä, ettei häntä kiinnosta Uuden Suomen henkinen työ. Sen verran puoliasiallien kirjoittaminen, että juttu jatkuu ja voidaan tulle edes jonkinlaiseen johtopäätökseen jakelukanavien luonteesta ja siitä, miten entry alalle on mahdollista tehdä.
On tietenkin ymmärrettävää, että poliitikon, saarnamiehen ja taitelijan ammatit ovat sen verran narsistisia, että asioiden objektiivinen käsittely voi tuntua kidutukselta. Sama tauti muuten koskee vankan brändin luoneita kolumnisteja ja monia Helsingin Sanomien toimittajia, joille Sanoman vahva asema ilmoitusmarkkinoilla tuo suojan ja väärin perustein kuviteltua arvovaltaa.
Aineeton tuottaminen ei ole koskaan neutraalia - se on henkien taisto!
tässä kommenttiketjussa on yksi oleellinen piirre
eli se että on alkeisääliöitä pitänyt valistaa sekä luovan että esittävän artistin työn erikoislaatuisuudesta jota ei voi yhteismitalliostaa monessakaan asiassa tavalliseen työhön
vasta se jälkeen kun riittävä ymmärrys ja eläytymispohja siihen mitä artistit tekee on saavutettu on mahdollista ryhtyä tarkastelemaan ja vertaamaan artistin roolia ja työtä tavallisene työhön ja antamaan myös sille kuuluvaa arvoa niin rahassa kuin muutenkin
se kun on nimittäin niin että jos joku anssi kela vetää satamääärin ihmisiä oikein maksaen kuuntelemaan musiikkiaan ja ihmiset opettelee sanoja ulkoakin jne niin onhan se kova jätkä
kuka nöistä pelleistä täällä millään konstilla saa ihmisiä tulemaan kuuntelemaan ittiään edes ilmaiseksi satamäärin ja monta kertaa kuukaudessa ja eri puolilla suomea
ja sekin että ihmiset elää niiden biisien kanssa henkisesti ja ne ovat monille rakkaita jne - kutye musiikki yleensäkin
tätä taustaa vasten se paskanjauhanta mitä tässä ketjussa on saanut lukea on häpeäksi suorastaan ihmiskunnalle ja ei nää paskiasiset todellakaan olisi minkään musiikin arvoisia mitä ne kuuntelee
ja on aivan turha sanoa etten kykene johdonmukaisuuteen koska aivan varmasti pysty tässäkin asiassa latomaan sellaisen sarjatulituksen että vastapuoli on hiljaa eikä edes liiku sillä niin vastaansanomattomia ovat argumentit
Henkistä lahjakkuutta on myös aineellisessa maailmassa
Vuosia vaativaa teknistä vientimyyntityötä tehneenä olen oppinut, että ainakaan prosessiteollisuudessa, jossa koko laitoksen ylläpitäminen tuotantotaloudellisesti tehokkaana erityisesti yö- ja viikonloppuvuorossa vaatii duunarilta absraktia ajattelua ja mieluummin nopeasti, olen tottunut ajattelemaan, että ehkä sittenkin on olemassa "ammattimies", jota ei voi pitää pelkkänä työaikansa myyjänä, vaan että hänellä on myös henkisiä ominaisuuksia, joita voi verrata esimerkiksi sairaanhoitaja-osastonhoitajaan tai opettajaan tai vaikkapa trubaduuriin.
Ainoa ero teollisuudessa, rakennusalalla ja armeijassa on se, että koska ne ovat suuria ja hierarkkisia järjestelmiä, oma viisaus näkyy työnjälkenä, virheettömyytenä ja tehokkuutena, ei siinä, että kerjää turpaansa ja julistautuu koko tehtaan, työmaan tai joukko-osaston luovimpaan luokkaan kuuluvaksi. Armeijan mielestään fiksuimmat miehet ovat vääpelin toimistoon itsensä lobanneet virtuaalisotilaat, kirjurikorpraalit. Heitä on myöhemmin myös virkamiehistössä ja pankinjohtajina.
Vapaan kilpailun maailmassa joku tekee sinunkin työsi kolmasosan halvemmalla jossain Aasiassa. Suomalaisia kirjailijoita ja säveltäjiä ei suojele mikään muu kuin suomen kielen muodostama kulttuurikartelli. Jos olisimme englanninkielisiä, olisi kulttuurimarkkinamme, ei kanteleinen, vaan kansainvälisen populaarikulttuurin kyllästämämpi kuin nyt.
Miksi meillä on jopa 15-vuoden läänintaiteilijoita, mutta ei lääninkeksijöitä?
ehkä nyt
vain kannattaisi kaivella kommenttiketjusta sellaisia asioita mitä artistin työstä on sanottu että saa siitä sen erityislaatuisuuden esiin - ei tässä kyseessä olevassa asiassa ole mieltä ruveta kilpailuttamaan teknologian ihimisiä kun tän koko jutun juju on että miksi aina artistin pitää olla köyhä kun se tekee helvetisti jopa turhaa työtä saadakseen edes joskus annettua sellaista mitä ihmiset rakastaa
luova työ on kutsumusta mutta se ei ole kutsumusta elvistellä kansansuosiolla tai autoilla vaan se kutsumus tulee sisältä ja siellä pysyy oli sen ulkoiset seuraukset mitä vain - siis tietenkin kun puhutaan aidoista artisteista eikä laskelmoivista pelleistä joita on päässyt tämänkin kansakunnan kaapinpäälle useampikin
Mikä oikeus tyhjäntuottajilla on halveksia konkrektian tuottajia
En ole koskaan ymmärtänyt, mikä jumalallinen etuoikeus tyhjän tuottajilla on halveksia kaikkia muita ihmisiä, konkretian tuottajia, jotka tuovat leivän pöytään.
Onko humanismin oleellisin sisältö halveksia kaikkia muita tuottajia?
Humanismi huipussaan ja korkeakulttuurina on diktatuureissa tai absolutistisissa monarkioissa, jossa korkeakulttuuri oli hallitsijan koriste.
eihän kyse ole siitä
jos minä otan isonkin lauman tavallisia konkretian tekijöitä niin voi jumakeuta mikä asenne- ja mielipidevyöry sieltä tulee aineettomien arvojen tuottajia kohtaan kuten artisteja
ja jovain sitten seuraavassa sekunnissa ollaan telkkarin äärellä sanomassa että on se vain kaunis laulu tuo ja hyvä laulaja - siinä on sikamaista kaksinaamaisuutta jos missä
ensin haukutaan lyttyyn ja sitten otetaan nautinnot - sehän on suurin piirtein kuin että otat nakkikioskilla lihapiirakan ja vetelet maksuksi kioskinpitäjää turpaan ja poltat koko kioskin
semmoisia kaksinaamaisia paskiaisia olette kulttuuria kohtaan
todisteita löytyy vaikka kuinka kun kelaa kommenttiketjua ylöspäin
olen sanonut kerran yhdelle joka sanoi ettei hänelle ole väliä luonnosta eikä kulttuurista että no vie sitten seuraavalla kerralla vaimo ja lapset oikein pöydän ja tuolien kanssa piknikille parkkihalliin niin saat tietää onko niillä vaimolles ja lapsilles väliä
parkkihallissa ku ei pahemmin luonto ja kulttuuri pääse teknokraatin mielenrauhaa häiritsemään
No jopas, "vaaralalla" palaa
No jopas, "vaaralalla" palaa päreet niin että hälyttimet kohta soi!
Pitäiskös muusikoiden ottaa mallia uskonnosta kun ne myyvät "aineetontakin" , työntävät vain kolehtipussin nokan alle ja hyvin toimii (eihän siinä mitään aineellista vastikkeeksi anneta, vain tunteita)
Mutta manipulioinnistakin kun oli jossain aiemmassa kommentissasi, niin sehän on faktaa että jopa liki 8o% on enemmän tai vähemmän johdateltavissa, 50% erittäin hyvinkin.
Sitähän sinäkin teet, tietäen tai tietämättäsi.
Oliko sulla jotain ajatusta tohon -70 luvun proge ilmiöön ja sen ihmeellisyyteen?
sulla jäi
päreen käryltä huomaamatta se valo mitä se tuotti
Ei jäänyt valo huomaamatta
Kaikki mikä aiheuttaa /aikaansaa ajatuksen kulkua on tyhjää neutraali tylsyyttä hedelmällisempää.
"vaaralan" jutun juju?
"vaarala: tän koko jutun juju on että miksi aina artistin pitää olla köyhä kun se tekee helvetisti jopa turhaa työtä saadakseen edes joskus annettua sellaista mitä ihmiset rakastaa"
ensin sanoit noin ja heti perään:
"luova työ on kutsumusta mutta se ei ole kutsumusta elvistellä kansansuosiolla tai autoilla vaan se kutsumus tulee sisältä ja siellä pysyy oli sen ulkoiset seuraukset mitä vain -"
Miten sinä mittaat kuka on työnsä tuloksilla ostanut auton "kutsumuksellisesti keimaillen" tai kuka "muuten vaan" (jonka sinä hyväksyt)? Miten mittaat että artisti nyt osti ja "kutsumus" on kadotettu?
Tuohan kuulostaa kuin siltä -70 luvun proge-muusikko arvoasteikolta josta sinulta mielipidettä kysyin?
Ja jatkat: "siis tietenkin kun puhutaan aidoista artisteista eikä laskelmoivista pelleistä"
Joko kuulun inhoamaasi idioottien joukkoon tai mikä lie, mutta minusta nyt puhut ristiin itsesikin kanssa taistellen?
Olet aika fakiiri kun osaat jaotella aidon ja laskelmoivan artistin!
Entäpä jos ihmiset HALUAVAT pelle-shown, glamouria etc.?
Eikös "jussi vaaralakin"
Eikös "jussi vaaralakin" tee juuri sitä tavallaan josta nyt morkkaa suurinta osaa ihmisistä.Peilaa?
Hassua noissa analysoinneissa (vaarala) että kun -60 -70 luvun tietämissä "hyvä/varteenotettava/kunnioitettu" proge kitaristi tai bandi teki jonkun menestyksen, niin jengi rupes sylkee päälle että jätkät on myyny sielunsa levy-bisnekselle (jopa Led Zeppelin joutui käsittelyyn ja moni muu), siis ei saanu menestyä tai tienata hyvin ilman että menetti "aidon muusikon maineen"!
Eiks toi nyt ollu vastaavasti sikamainen asetelma? Ja minkä sille voi jos ihmiset ei tykkää (ite kyllä, huom) jostain piano jutusta tai ei halua ainakaan siitä paljon maksaa, kenen syy se on?
Sorry, mut olenko mä nyt iha pihalla tässä jutussa, enkä ymmärrä mitä en ymmärrä?
kas
toimitus on sensuroinut tärkeän kommenttini
voisiko
toimitus ystävällisesti palauttaa sen takaisin
minulla oli kommentti tämän kommentin jälkeen ja se on poistettu
"vaaralan" jutun juju?
3:00 MURSU
täällähän vallitsee
stalinistinen sensuuri näköjään
oikeistofoorumissa hah
Kerjäämisen sijaan
Kerjäämisen sijaan voi jokaisen kommentin kirjoittaa muualle Internetiin. Internet nimittäin ei ole hierarkia, polku tai valtatie, vaan se on verkko.
Suomi24 Keskustelu Tietotekniikka Mainosta www-sivuja
Ehdotan, että kirjoitat puuttuvat osat Suomi24.fi :hin. Ellei sekään onnistu, perustat Venäjän federaatioon verkkosivun, joka toimii Venäjän lain alaisuudessa.
Suomella ja Venäjällä on nyt sen verran viileät tai epäselvät välit, ettei kukaan suomalainen virkamies kovin helposti saa kommenttia alas venäläiseltä palvelimelta. Tämä on suomalaisen sananvapauden etu.
mä mitään kerjää
totean mädännäisyyden jonka olen tietenkin tiennyt koko ajan olevan olemassa
sinä oletkin sensuuriaatteen miehiä
no sen saattoi arvata kun premissisi joutuvat liian uhanalaiseksi
kyllä teknologiakauppa kannattaa pitää vaikka väkihenkseleillä eikö vaan tekninen myyntimies Tapio O Neva
sensuurimäen mieslaulajat
eikö vaan neva
Viisaahkooksi mieheksi valitat kuin
humpuukihumanisti tai köyhä laulaja. Ei Niklas Herlinillä ole mitään velvollisuutta julkaisututtaa kaikkea, mikä tuotetaan. Etelä-Suomen Sanomien, jota on joskus sanottu myös Etelä-Suomen Sotilasläänin Sanomiksi sen isänmaallisen toimituspolitiikan vuoksi, omistaja Ossi Kivekäs korosti toimittajille aikoinaan, että on ero sanan vapauden ja sanomisen vapauden välillä. Sanomisen vapauden Etelä-Suomen Sanomissa määritteli omistaja. ESS periaatteessa on nuorsuomalaisen liberalismin edustaja, vaikka sitä 1960-luvun ja 1970-luvun keskustavastaisessa toimituspolitiikassa ei välttämättä huomannut.
Jos siis Jussi Vaarala ahdistaa kokdemkes-meininki, mene mielipiteinesi ruotsalaisen Eniron omistamalle Suomi24.fi :lle, ja kun sensuuri menee sinnekin niin sitten venäläiselle palvelimelle.
Onneksi Alexander Stubb pitää niin huonoja välejä venäjään, ettei viranomaistoiminta sananvapauden ja sensuurin alalla ole Venäjän kanssa yhtä tiivistä kuin Ruotsin tai Yhdysvaltain.
Kuluttajia on turha
Kuluttajia on turha syyllistää jos he käyttävät laillista Spotify-palvelua. Itse käytän ilmaisversiota ja olen vähentänyt levynostoja rutkasti. Kuuntelin sieltä myös Anssi Kelaa mainion "Kosketuksissa" TV-konsertin ja ällistyttävän hienon Blackmore cover-ohjelman jälkeen. En olisi levyjä ostanut kuitenkaan. Maksan Premiun-version heti kun omistan mobiililaitteen jolla voin kuunnella tien päällä.
CD-levyt on mielestäni paska diili. Uuden levyn hinta järjetön yli 20€. Levyt hajoaa todella helposti ja muovikotelosta en edes sano mitään. Vinyylilevy oli paljon kalliimpi valmistaa, mutta silti nostivat hintaa CD-levyyn siirtyessä.
Itsehän Anssi on paskadiilinsä tehnyt, kun on antanut levy-yhtiölleen tai jakelijoille vapaat kädet antaa musa Spotifyhyn. Ostan CD-levyjä nykyisin vain jos levyä ei löydy Spotifysta ja se maksaa reilusti alle 10€. Tai jos artisti on minulle erityisen tärkeä.
Kerro lisää, ole hyvä!
Saako Spotfysta jonkin tasoisen MP3:n? Minkä tasoisen? Onko tiedosto DRM-rajoitettu?
Kerro lisää, ole hyvä!
Saako Spotfysta jonkin tasoisen MP3:n? Minkä tasoisen? Onko tiedosto DRM-rajoitettu?
"Saako kappaleet
"Saako kappaleet ostettua.."
Lähes jokaisessa levyssä ja kappaleessa on linkki 7digitalin sivuille joiden kautta kappaleet voi ostaa pääsääntöisesti 0,99 €/kappale tai noin 10 €/levy hintaan DRM vapaina mp3 tiedoistoina. Pakkaustaso pääsääntöisesti 320 kbs.
En mä nyt haukkuis...moni harvinainen juttu saa näin julkisuutta
http://www.youtube.com/watch?v=8SJ6jnL7ONI
laiskajaakon valitusta
Muusikot ovat yhteiskunnan loisia jotka elavat jonkinlaisessa illuusiossa luullen etta musiikin tekeminen on 'tyota' josta tulisi tulla rikkaksi tekemalla mitaan. Mars lapio kateen ja paivatoihin.
noinko paljon
ymmärsit kun luit koko kommenttiketjun läpi
hjärlin - laitapa tälle sarjakuvasivut lehteesi
Oleellinen tiivistettynä
Kyseessä oli johtopäätöksiin keskittynyt executive brief koko maailmanselityksestä. Pitäisikö jokaisen taiteilijan tuloilla voida elää:
1) taitelija
2) taiteilija ja taiteilijan puoliso
3) taiteilija, taitelilijan puoliso ja taiteilijan intiimikumppanit
4) taiteija, taiteilijan puoliso, taiteilijan intiimikumppanit ja taiteilijan tunnustetut ja tunnustamattomat sekä tunnistamattomat lapset
5) taiteija, taiteilijan puoliso, taiteilijan intiimikumppanit ja taiteilijan tunnustetut, tunnustamattomat sekä tunnistamattomat lapset sekä vanhemmat
Ymmärrän kyllä, että työnarvoteorian ja protestanttisen arktisen raatamisen olettamuksin voidaan määritellä maanviljelijän ja leivänleipojan arvo, mutta miten määritellään pelkästään mielikuvan varassa olevan taiteen arvo?
Pitäisikö taiteilijoille maksaa puoluetukea tai mediamaksua, jotta kaikki voisivat elää arvonsa ja arvojensa mukaan ilman asiantuntemattomia kuluttajia?
pitääkö niklas herlinin sisarustensa kanssa
elää isänsä perinnöllä
meniköhän hyvä kyky hukkaan kun sai valmiiksi katetun tulevaisuuden
nii i
Mutta yllätyksenä sitä vois pitää jos spotify ois pystyssä 2011. kyllä mä 20€ "tuhlaan" mielummin kuukaudessa aitoon kädessä pyöritettävään lättyyn.