Uusi Suomi / Viihde Torstai 9.2.12 Aseta US kotisivuksi

Tässä ovat joulustressin ainekset

Tässä ovat joulustressin ainekset
Julkaistu: 23.12.2009 8:06
Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
Kuva
Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
Sopivan lahjan löytäminen näyttää olevan yleisin stressin aiheuttaja joulun aikaan. Suomalainen joulu -tutkimuksessa viidennes vastaajista sanoi, että lahjaideoiden keksiminen aiheuttaa joulussa eniten paineita.

Useimmiten lahjat aiheuttavat päänvaivaa nuorille ja nuorille aikuisille. Miehille ideointi on vielä hankalampaa kuin naisille.

Toiseksi yleisin joulustressin aiheuttaja on rahojen riittävyys. Siitä ovat huolissaan etenkin nuoret ja naiset. Lisäksi monille aiheuttavat paineita jouluostoksilla käyminen ja joulusiivous.

Joulussa eniten paineita aiheuttavia asioita selvitettiin Suomalaisen Työn Liiton tutkimuksessa. TNS Gallup haastatteli tutkimusta varten lokakuun lopulla yhteensä 1 275 suomalaista.

 
STT - Uusi Suomi
STT - Uusi Suomi
 

Tähän uutiseen liittyvät asiasanat

 
 
 
 

Rahaa lahjaksi ja heti joulun jälkeen alkaa alennusmyynnit

siis - miksi stressata

 
 
ILMOITUS

Yritysblogit

Sami Järvinen
Sami Järvinen, Navi Group
 
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola, Omistajayrittäjä.fi
 
 
 

Tilaa US-uutiskirje

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.

 

Luetuimmat

 
 
 
 
 

Kysely