Uusi Suomi / Viihde Perjantai 10.2.12 Aseta US kotisivuksi

Syy läskiin löytyy avioliitosta

Syy läskiin löytyy avioliitosta
Julkaistu: 21.3.2010 18:46
Kuva: Creative Commons / dotbenjamin
Kuva
Kuva: Creative Commons / dotbenjamin
Kreikkalaiset tutkijat ovat selvittäneet, että avioliitto kasvattaa riskiä sairastua liikalihavuuteen, kertoo brittilehti Telegraph.

Salonican ja Ioanninan yliopistojen tekemän tutkimuksen mukaan avioliitto kasvattaa miesten lihavuusriskiä jopa kolminkertaiseksi ja naisten kaksinkertaiseksi. Vatsanseudun läski onkin kreikkalaistutkijoiden mukaan suurin ongelma avioliitossa elävien keskuudessa.

Syy riskin kasvuun löytyy tutkijoiden mukaan elintapojen muutoksesta.

Tutkimus tehtiin 17 000 pariskunnalle, jotka olivat iältään 20-70-vuotiaita. Sen mukaan avioliitossa elävät pariskunnat liikkuvat vähemmän, harrastavat vähemmän seksiä ja syövät huonommin. Seksiä tutkijat pitivät intensiivisenä liikuntamuotona, joka polttaa kaloreita.

 

 
Uusi Suomi
Uusi Suomi
 

Tähän uutiseen liittyvät asiasanat

Paikat: Kreikka
 
 
 
 
 

avoliitto

no kannattaakin pysyä avoliitossa kun jo nyt ylipainoa on noin 10 kg.

Valitan vaimo

Minun on jätettävä sinut koska sinulla on minun terveydelle haitallisia vaikutuksia.

pullien paistaja?

se se on vaarallista

Sairaus?

Ei liikalihavuus ole mikään sairaus. Se vaan on seuraus liiasta syömisestä.

hyvä syy

olla menemättä naimisiin. Tosin en yhtään hyvää syytä muutenkaan ole keksinyt miksi menisin naimisiin.

 
 
ILMOITUS

Yritysblogit

Sami Järvinen
Sami Järvinen, Navi Group
 
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola, Omistajayrittäjä.fi
 
 
 

Tilaa US-uutiskirje

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.

 

Luetuimmat

 
 
 
 
 

Kysely