Liian vähän romantiikkaa ja surkeaa seksiä. Yli puolet briteistä on tyytymättömiä parisuhteeseensa. Jotain valopilkkuja sentään löytyy: 60 prosenttia on sitä mieltä, että kumppani on kiltti ja mukava, kertoo Aftonbladet Daily Mailia lainaten.
Yli kuusi kymmenestä parisuhteessa elävästä ei ole tyytyväinen suhteeseensa. Neljä kymmenestä on harkinnut eroa. Yksi kymmenestä sanoo, ettei luota enää partneriinsa.
Tutkimukseen osallistui 3 000 pariskuntaa. Eniten he suhteissaan kaipaavat yllätyksellisyyttä, romantiikkaa ja seksiä.
25 prosentin mielestä petipuuhissa mennään vanhojen tottumusten mukaan. Peräti 50 prosentin mielestä kipinä puuttuu - mutta he eivät tiedä, miten sytyttää se uudelleen.
Puolet on sitä mieltä, että heidän puolisonsa eivät enää ole samanlaisia "miellyttäviä" henkilöitä, joihin he aikoinaan rakastuivat.
Kaikki ei ole kuitenkaan pelkkää kurjuutta. Tutkimuksen mukaan kuusi kymmenestä luonnehtii kumppaniaan kiltiksi.
Yhtä moni elää hauskan ja mukavan kumppanin kanssa. Ja neljä kymmenestä on edelleen sitä mieltä, että elämänkumppani on hyvän näköinen.
