Sunnuntai 27.5.2012

Ihastui suomalaisen YouTube-videoon - kutsui lavalle Pori Jazzissa

Luotu: 
25.7.2010 13:50
  • Kuva: Tomi Mikola / Felixzenger.com
    Felix Zenger esiintyi Pori Jazzissa jo vuonna 2007 Kanye Westin lämppärinä.

Pori Jazzin yleisö koki eilen hauskan yllätyksen Kirjurinluodon Arena -konsertissa. Sen järjesti amerikkalaisen hip hop -vaikutteisen rockyhtyeen N.E.R.D:n johtohahmo Pharrell Williams, joka kertoi katsoneensa pari kuukautta sitten YouTubesta beatbox-esityksiä.

– Klikkailin satunnaisesti esiin videoita. Näin erään suomalaisen, Felix Zengerin, uskomattoman esityksen. Vaikutuin.

Sitten Williams kutsui lavalle nuoren suomalaismuusikon, joka kuunteli keikkaa backstage-alueella. Yleisö räjähti aplodeihin.

Felix Zenger, 23, esitti beatbox-numeronsa 13 000 hengen yleisölle. Vastaanotto oli raisu.

– Sain tiedon esiintymisestäni puoli minuuttia ennen lavalle nousua. Oloni on ihan absurdi. Olinko oikeasti tuolla?

Zenger on juuri valmistunut muusikoksi Helsingin pop- ja jazzkonservatoriosta, jossa hän on opiskellut pääaineenaan beatboxausta.

Hän keikkailee Don Johnson Big Bandin kanssa sekä vielä jonkin aikaa Iiro Rantalan ja Marzi Nymanin trion yhtenä jäsenenä.

Onnellinen hymy ei himmene mieheltä, joka luuli iltansa kohokohdaksi Massive Attackin- ja Rootsin-keikkojen näkemisen.

Henkilöt: 
Paikat: 
Muut asiasanat: 
Jaa artikkeli: