Astronomit ovat löytäneet Lyyran tähdistöstä taivaankappaleen, jonka koko on toistaiseksi löydetyistä planeetoista lähinnä Maan kokoa. Samalla tiedemiehet kertovat myös toisesta planeetasta samassa aurinkokunnassa.
Kyse on Kepler-20-tähden kiertolaisista, jotka sijaitsevat noin 1 000 valovuoden päässä Aurinkokunnastamme. Etäisyys on niin pitkä, että ihmiskunnan kehittämältä nopeimmaltakin avaruusalukselta kuluisi noin 4 000 vuotta saavuttaa Kepler-20.
Löytö on yhtä kaikki erittäin merkittävä, sillä kyseessä on ensimmäinen kerta, kun ihmiskunta on onnistunut havaitsemaan Maan kokoisen kappaleen toisen auringon vieressä. Löytö tehtiin Kepler-luotaimen avulla.
Kepler-luotaimen tärkein tehtävä on etsiä tähtien valonsykkeestä merkkejä kiertolaisista. Luotain tarkkailee yli 150 000 tähteä.
Nyt löydetyt kaksi planeettaa kuuluvat Kepler-20-tähden aurinkokuntaan, jonka kiertolaisia on jo aiemminkin havaittu. Maan kokoinen planeetta kiertää tähteä hurjaa kuuden päivän vauhtia. Toinen planeetta, noin puolitoista kertaa Maan kokoinen, kiertää aurinkonsa 20 päivässä.
Planeetat ovat erittäin kuumia: niiden pinnalla lämpötilan arvioidaan kohoavan jonnekin 400:n ja 700 celsiusasteen välille. Tässä lämpötilassa hiekka sulaisi lasiksi. Maan kokoinen kiertolainen on tosin ajautunut aikojen saatossa radallaan lähemmäs Kepler-20-tähteä, ja on voinut tutkijoiden mukaan kantaa pinnallaan elämää.

Kommentit
Mielenkiintoinen uutinen, mutta
sanoisin "950 valovuoden päässä".
Muuten, antaisivatkohan he meille vähän lainaa...
Nopein avaruusalus
Mikähän nykyinen ihmisen tekemä avaruusalus kykenee 25%:n valonnopeuteen?
mikä tuossa uutisessa oli huikeaa?
Minusta uutinen on selkeyttävä siinä todistuksessa, että ikinä ei löydetä planeettaa, joka olisi todellinen maa2, tai jos vahvasti epäiltäis jostain, ei sitä voisi mitenkään tutkia tarkemmin, luotaimen pääseminen lähelle ko. planeettaa kestäisi kauemmin kuin ihmisien tähän asti kirjoitettu historia. On scienece fantasiaa että edes tulevaisuudessa "löydettäisiin" maan kaltainen planeetta, jolla olisi todistetusti elämää, on science fiktionia että joku luotain matkaisi 10.000 vuotta sinne ja lähettäisi jotain singnaalia takaisin...
Sekö uutisessa oli "huikeaa", että ovat niin kaukana?
Kyllä sinne pääsee, helpostikin
Kunhan John Crighton palaa maahan Farscape-retkiltään, niin saamme madonreikäteknologian käyttöömme. Sitten matkanteko on hulppean helppoa.
Maan kaltainen planeetta löytyy paljon lähempää
Tähteä Gliese 581 b kiertää 1,5 kertaa Maapallon kokoinen maan kaltainen planeetta. Etäisyys Glieseen on 20,5 valovuotta. Planeetan pinnan keskilämpötila on 0 - 40ºC. Se sijaitsee Vaa'an (Libra) tähtikuviossa (RA = 15h 19m 31s, Dec.= -07º43'32").
Pimeyden valtakunta?
Planeetan "aurinko" noin kaukana? Eipä ole paljon apua lämmityksessä ja valaistuksessa. Sisältäköhän lämpö tulee?
(väärään paikkaan)
.
Jaa, onko pilettiä myynnissä?
Alkaa tämä EU-sosialismi jo potuttaa. Mukava olisi karistaa tomut tästä velka-automaatista.
Toivossa on hyvä elää
Edellä olevalla tavalla totesi entinen lapamato puhuessaan pulskasta isännästään.
Evoluutiotiedettä puolustavan materiaalin vähetessä katseet ovat kääntyneet kauas avaruuden paremmalle puolelle. Eli riittävän kauas pois maaplaneetan monimutkaisten systeemien todellisuudesta. Monimutkaisia, koodattuja(esim DNA) systeemejä ei näet synny sattumalta, vain kehitysteorian ideoiden mukaisesti.
Artikkelissa olevat toiveet kohdistuvat siihen mahdollisuuteen, että löytyisi jostakin paikka, jossa olisi edes jonkinlaista elämää. Tällä löydöllä maapallon erityisasema elämän ihmepaikkana siirtyisi historiaan.
Valitettavasti mitään ei ole löytynyt. Kuvan väritykset tosin antavat jo väärän kuvan mahdollisesta elämän alustasta: vaikka planeetta on kuuma, se on väritetty kylmemmäksi - ilmeisesti toivotun väriseksi.
Tiedemiesten täytynee värittää tarinoita, saada aikaan värisyttäviä tarinoita taatakseen tutkimusmäärärahojaan, mutta toivottavasti värittäminen ei tapahdu kuin Pohjois-Korean hautajaiskuvissa: saadaksemme asiat ruotuun ja mieleiseksemme vaikka väkisin....
Paras olisi, että tiedemiehet tutkisivat ja vasta löydettyään jotakin todellista, antaisivat tiedonantojaan ilman omia "haluaisin asioiden olevan näin" -tulevaisuustoiveilla väritettyjä spekulaatioita. Muuten tulee kuva tarkoitushakuisesta tiedottamisesta, tavallisen kansan jonkintasoisesta muiluttamisesta tiedetermejä vilisevällä munkkilatinalla. Tulee helposti olo, että tällä korkeatasoisella puheella myydään tähtitieteellisen kallista huuhaata.