Sunnuntai 27.5.2012

Jättimäinen äyriäinen löytyi 7 km:n syvyydestä – kuva

Luotu: 
2.2.2012 11:43
Päivitetty: 
2.2.2012 13:37
  • Kuva: Aberdeenin yliopisto / University of Aberdeen, Oceanlab

Uuden-Seelannin edustalta merestä on löytynyt seitsemän kilometrin syvyydestä äyriäislaji, joka on muihin syvän meren katkalajeihin nähden jättiläismäinen. Löydön teki Aberdeenin yliopiston ryhmä.

Yliopiston tutkijoiden mukaan kyseessä on todellinen jättiläiskatka, sillä löytynyt lajin edustaja oli 28 senttiä pitkä. Yleensä syvän meren äyriäiset ovat 2–3 senttimetriä pitkiä ja aiemmin tunnetut syvän meren ”jättiläisetkin” ovat olleet kymmensenttisiä.

Lajista on tehty aiemminkin havaintoja 1970-luvulla, mutta sitä ei ole saatu pyydystettyä. Lajista on myös tiedetty hyvin vähän.

Lisää kuvia jättiläisäyriäisestä täällä.

Jaa artikkeli: 

Kommentit

jennitamminen

Kuulunee katkoihin, mutta katkat ovat äyriäislahko, kuten kirjoitit. Myös yliopiston sivuilla todetaan: "Amphipods are a type of crustacean" eli kuuluvat äyriäisiin.

Lisäksi tässä kyseisessä lajissa pointtina on nimenomaan se, että kyseessä on harvinaisen suuri syvänmeren laji. Nimenomaan nuo syvänmeren lajit ovat yleensä tuon 2–3 senttiä.

Ehkäpä yritän tätä vielä tarkentaa juttuuun. Laji on siis syvänmeren lajiksi jättiläinen :) Tuo mainitsemasi kookosrapu elää maalla.

ristoi

Otsikon luettuani ajattelin, että kyse on vähintään metriluokkaa olevasta otuksesta, kun tuossa Norjan rannikollakin on vieraslajina jotain sellaisia äyriäisiä, kuningasrapuja.

Äyriäisenä tuosta ei ole jättiläiseksi, mutta katkana tai syvänmeren äyriäisenä ehkä.