Uusi Suomi / Tiede ja Ympäristö Torstai 9.2.12 Aseta US kotisivuksi

Vanhanen: Nyt nousee sähkön hinta

Vanhanen: Nyt nousee sähkön hinta
Julkaistu: 12.12.2008 15:25
Kuva: Petteri Paalasmaa
Kuva
Pääministeri Matti Vanhanen
Kuva: Petteri Paalasmaa
Pääministeri Matti Vanhanen
Pääministeri Matti Vanhanen (kesk.) luonnehti tuoreeltaan EU:n ilmastosopua historialliseksi. Hänen mukaansa Brysselin huippukokouksen päätös vahvistaa EU:n johtajuutta ilmastopolitiikassa.

Vanhanen myönsi tiedotustilaisuudessa, että päästövähennykset nostavat sähkön hintaa. Tämä on kuitenkin pitkällä aikavälillä parempi vaihtoehto kuin ilmastonmuutos.

 
STT
STT
 

Tähän uutiseen liittyvät asiasanat

Henkilöt: Matti Vanhanen
 
 
 
 

Mikä ihme siinä on, että

Mikä ihme siinä on, että EU:n etunenässä Suomen pitää olla näyttämässä muille esimerkkiä?

Tosiasia on se, että vaikka Suomessa siirryttäisiin oravannahkatalouteen ja sammutettaisiin kaikki valot se ei vaikuttaisi ilmastonmuutokseen edes yhden maailman suurkaupungin kulutuksen vertaa!

Suomi hinnoittelee jo nyt itsensä ulos, ilmastonmuutosvouhotuksella saadaan loputkin työpaikat Suomesta pois. Lopunhan kaikki tietää, vajotaan kehitysmaiden tasolle hitaasti, mutta varmasti -ja maailma pelastuu, vai miten se oli?

Nyt nousee sähkön hinta

"Vanhanen myönsi tiedotustilaisuudessa, että päästövähennykset nostavat sähkön hintaa. Tämä on kuitenkin pitkällä aikavälillä parempi vaihtoehto kuin ilmastonmuutos."

Kertoisiko joku, mieluummin itseäni viisaampi, miten rahan siirtäminen köyhiltä rikkaille (yhtiöille) ehkäisee kysenalaista ilmaston lämpenemistä?

Tutkimuksethan osoittavat, ettei maapallon kokonaislämpötila ole noussut astettakaan sinä aikana kun luotettavia mittauksia on tehty.

Ilmatieteenlaitoksen johtajan kommentti TVssä, että lisääntynyt lämpö on siirtynyt jollain selvittämättömällä tavalla merien syviin vesiin (!!!) on valittava "vuoden typerimmäksi kommentiksi", jos sellaisen jokin viestin valitsee.

Fortumin pitää saada kerätä rahaa Siperian

voimalaitostensa korjauksiin, joihin uppoaa meiltä kerättyä rahaa miljarditolkulla. Ja tietenkin Liliuksen bonuksiin.
http://fi.wikipedia.org/wiki/TGK-10

Miksi sähkön hinta nousee, kun

energian (öljy, kaasu) hinta on romahtanut?

????

Se on yksi ja sama mitä päättävät tai sopivat,sähkön hinta nousee kerran vuodessa kaksi parhaassa ja me suomalaiset nielemme kaiken paskan mitä herrat suuhun lapioivat,jossain muualla olisi kansa kaduilla ollut jo ajat sitten mutta emmehän me.Me nielemme niin rajojen avaamisen (uusi ulkomaalaislaki)lex nokian,lex karpelan,nuuskan myyntikiellot,maatalouden alasajon,kaikki EU:n määräykset mitä siellä vain keksitään,ynm.Hyvä suomi

"...Tämä on kuitenkin

"...Tämä on kuitenkin pitkällä aikavälillä parempi vaihtoehto kuin ilmastonmuutos..."

Eikö Matti ole vielä ymmärtänyt, että ilmastomuuttuu ja tulee aina muuttumaan riippumatta sähkönhinnasta. Olisipa jotenkin mahdollista saada nämä puupää-poliitikot vastuuseen teoistaa, kun tämä ilmastofasismi jonain päivänä lakkaa ja maailma palaa takaisin todellisuuteen.

Ja tätä vellihousua sitten palvotaan!

Matti kaatoi vuosia sitten ydivoimalahankkeen ja se tuli kalliiksi Suomelle, nyt tämä vellihousu sitten meni tuohamaan loputkin tästä maasta.

Millä ihmeellä esim. pientä eläkettä saavat maksavat sähkön hinnan joka eri lähteiden mukaan jopa kolminkertaistuu!!

Kyllä sitä kaatamassa oli osa demareistakin

Toinen palvonnan kohde: Halonen - mistä lie neuvotellut Putinin kanssa. Ei ainakaan sähkönostosopimuksesta.
Miksi kuluttajille tarjotaan epämääräistä tuulisähköä korkeampaan hintaan. Mutta ei venäläistä tshernosähköä halvalla.

Joku vetää välistä.

Meillä on tyhmä pääministeri

    Vanhanen myönsi tiedotustilaisuudessa, että päästövähennykset nostavat sähkön hintaa. Tämä on kuitenkin pitkällä aikavälillä parempi vaihtoehto kuin ilmastonmuutos.

Pääministerimme kuvittelee että Suomen sähkön hinnoilla ja ilmaston muutoksella olisi jokin sitova yhteys keskenään!
Ei hyvää päivää, GWB:hän on varsinainen ruudinkeksijä Meidän Mattiin verrattuna!

Jäljelle jää vain asujan oma aktiviteetti

Kansalaisista "vain" omakotitalo-asujilla on merkittävät mahdollisuudet vaikuttaa energiansa kulutukseen.

Koska hyvin suuri, ellei valtaosa väestöä asuu kuitenkin kerros- ja rivitaloissa, joiden lämmitysjärjestelmiin asukkaan on vaikeaa vaikuttaa tai samaistua (öljy-/kaukolämpö). Näin ymmärrys kohinalla kasvavien lämpöpumppu-systeemien radikaaliin säästömahdollisuuksiin näyttää olevan olematonta luokkaa.

Paras ja nopein tapa valtiovallan taholta olisi satsata tosissaan lämpöpumppu-investointien säästötavoitteelliseen tukemiseen Ruotsin mallin mukaan. Nykyään tämä kotitalousvähennyksien (oikea suunta) kautta annettava kädenojennus on enemmän ele kuin varsinainen liikkeelle paneva kannustin. Suurempi satsaus räjäyttäisi todelliset säästöt liikkeelle.

Jos jonkun arvion mukaan 700 000 suora-sähkölämmitteisen kiinteistön / asunnon muuttaminen: maa-, kallio-, vesi- tai ilmapumppuperusteiseksi saataisiin aikaan, olisivat siihen satsatut investoinnit dekaditasolla parempia ja aivan toista kuin sinänsä oikeanlainen energian-säästölamppujen kanssa näpertely.

Esimerkiksi oman omakotitaloni (vm -75, lämmin ala 160m2) varaavan sähkölämmityksen osalta säästöni olivat ilmalämpöpumppu investoinnin avulla ensimmäisenä vuotena luokkaa 6000-7000kwh (energian säästö 30-40%). Eo. on huomioitu kahdenkymmenen vuoden aikaisen seurantani perusteella myös vuotuiset lämpötilojen muutoksien vaikutukset. Harkitsen vakavasti maa-/kalliolämpöinvestointia; sähkön säästö lämmitys + lämmin käyttövesi n.70%.

Hallitusohjelma ei salli tällaisen säästömuodon tukemista

Taustalla luuraa vihreiden ydinsähköpeikko.
Maassa on noin 300000 vastaavaa kohdetta öljylämmityksellä. Kun/jos sellainen vaihdetaan maa/kalliolaämpöön lisääntyy sähkönkulutus enemmän kuin suorasähköstä maalämpöön siirtyvät sitä pienentävät. Polttimen moottorin teho on noin 0,040 kW.

Vanhentuvia öljypolttimia ja -säiliöitä korvaamaan vihreät vaativat risujen ja käpyjen keräilyä. Joten ei ole ihme että oljykattiloilla yritetään sinnitellä mahdollisimman pitkään.

Ilmapumppufoorumilta

Ilmapumppufoorumilta referoidun ajatuksen mukaan:

"- Suoran sähkön (700000) tueksi laitetut Ilpit antaisivat energiaa 4,2TWh, josta sähköenergian säästöä olisi noin 2,5 TWh
- Öljyn käyttäjien (260000) siirtyminen lämmönpumppaajiksi lisäisi sähkötehoa 2,5 TWh, mutta pienentäisi kokonais energian kulutusta noin 2,5-3 TWh."

"Lämpöpumppujen vaikutus sähköenergian kulutukseen pientalojen osalta olisi se, että sen minkä sähkölämmittäjät säästävät, öljystä lämpöpumppuihin siirtyvät syövät, mutta energiankulutus kokonaisuutena pienenee yli 5 TWh. Jos sitten kaukolämpöäkin alettaisiin tuottamaan lämpöpumpuilla, sähköenergian tarve lisääntyisi pitkällä aikajänteellä 5 TWh, vaikka kokonaisenergiankulutus pienenisi samalla noin 10 TWh.

Eli lämpöpumpuilla voitaisiin pienentää noin 5% (noin 15 TWh) kokonaisenergiankulutusta kansantalouden tasolla, mutta samalla olisi rakennettava sähköntuotantoa noin 5% (5 TWh) lisää?"

Siinäpä se - vertailu Ruotsiin epärehellistä

Siellä sähköntuotanto ydin/vesivoima on 50/50 ja hinta vakaa.
Vielä rakentamatonta koskivoimaa 100 TWh/v = muutama suojelun purkupäätös.

Kaikki uudisrakentajat asentavat jonkin lämmönvaihdinsysteemin.

ilmastonmuutos on kusetusta

 
 
ILMOITUS

Yritysblogit

Sami Järvinen
Sami Järvinen, Navi Group
 
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola
Helmiina Wihuri, palvelujohtaja, Henki-Tapiola, Omistajayrittäjä.fi
 
 
 

Tilaa US-uutiskirje

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.

 

Luetuimmat

 
 
 
 
 
 

Kysely