Myrkyllinen sinilevä jatkaa kukintaansa Saimaan vesistössä Lappeenrannan ja Taipalsaaren alueilla.
Tiedossa ei ole varmaa syytä siihen, miksi kasvukausi on venynyt poikkeuksellisen pitkäksi, 4–5 kuukaudeksi.
Osasyynä leväkasvuun voi olla se, että viime vuoden runsaista sateista vesistöön valui ravinteita.
Kaakkois-Suomen ympäristökeskus on tutkinut vesinäytteitä Lappeenrannan Sunisenselältä ja Taipalsaaren Riutanselältä. Levää on laajoina lauttoina rannasta ulapalle ja pinnasta pohjaan.
Sunisenselällä levämassaa mittaava klorofylliarvo oli tammikuun pistokokeissa noin 20-kertainen vuodenaikaan suhteutettuna.
Lappeenrannan kaupunki ottaa raakavetensä Sunisenlahdelta, mutta kaupunki vakuuttaa, ettei akuuttia ongelmaa ole.
– Meillä on käytössä tekopohjavesiprosessi, joka seuloo sinilevän. Siinä Saimaasta pumpattava vesi sekoittuu imeytysaltaiden kautta varsinaiseen pohjaveteen. Tutkimuksissamme ei ole löytynyt jälkiä levistä, kertoo terveystarkastaja Maija Ripatti.
Levänkasvu oli kiihkeimmillään viime marraskuussa, mutta levää näkyy yhä runsaasti jään alla.

Kommentit
Mystistä tosiaan
Siis Nytkö? Eikös Saimaa ole jäässä?
Jos ne on jääneet sinne toimistoonsa viime kesältä...
Jos nämä Saimaan norppien ja sinilevien tutkijat ovat jääneet sisälle toimistoihinsa eivätkä pääse sieltä ulos katsomaan mikä vuodenaika on ....
Nyt jaetaan ympäristöministeriössä tutkimusrahoja ja pyrkimys räväköillä uutisilla on päästä kakunjaolle. Jos meillä on koulutettu biologeja on niitä varmaan sitten ylläpidettäväkin vaikka näin keinohengityksellä.
Limnologiaa
Ennen terävää kommentointia lue uutinen. - "Levän kasvu oli kiihkeimmillään viime marraskuussa, mutta levää näkyy yhä runsaasti jään alla".
Pien-Saimaan leväongelma on vielä talvella yllättävä, mutta todellinen.
Kiusallista, taaskaan luonto
Kiusallista, taaskaan luonto ei noudata ihmisen odotuksia ja teorioita!
Levä, missä Vihreät?
Tämä on niin harmillista.Vihreät suojelevat Itämerta ja rahaa ohjataan Venäjän puhdistamoihin jotta Putin voi lisätä sotilasmäärärahoja.
Onhan tästä puhuttu.
Oikea tie olisi ollut, kaikki mahdollinen puhdistus ja suojaus, Suomen kirkkaisiin järvivesiin ja jokiin sekä soiden ja metsien juoksutuksen esto.
Näin olisi Suomen ulkovedet saaneet raikasta vettä ja sisävedet olisivat käyttökelpoisia.
Yhä edelleenkään ymmärrys hoi.Sisävesien tehokas puhdistus ja valuma-alueiden voimakas ruohottaminen,ranta kasvillisuus ja ruoko.Vaikka taitaa se lämpö jo vaikuttaa muutenkin sinileviin. Mutta Venäjän luonnonsuojelussa Suomen raha on väärässä maassa.