Yhdysvaltain presidentti Barack Obama korostaa, että Kööpenhaminan ilmastokokouksen on onnistuttava. Obama arvioi joulukuun ilmastokokousta Aasian-matkansa keskeisessä linjapuheessa Tokiossa lauantaina.
–Kööpenhaminan kokouksesta on tultava menestys. Vaikka se ei ole helppoa, ohjeistus tielle eteenpäin on selvä, presidentti sanoi.
Obama niin ikään painotti, että maailman on kyettävä tasapainoiseen ja kestävään talouskasvuun. Hänen mukaansa on vältettävä paluu korkea- ja matalasuhdanteiden vuorotteluun, joka johti globaaliin talouskriisiin.
–Kun nyt olemme talouden toipumisen kynnyksellä meidän on varmistettava, että siitä tulee pysyvää, presidentti tähdensi.
Obama myös lupasi palauttaa Yhdysvaltain aktiivisen roolin Aasiassa. Tähän sisältyvät hänen mukaansa kauppasuhteiden syventäminen sekä käytännön yhteistyö Kiinan kanssa.
Obama sivusi puheessaan myös Burman tilannetta ja vaati maata hallinnoivaa junttaa vapauttamaan poliittiset vangit, mukaan lukien oppositiojohtaja Aung San Suu Kyin. Vastineeksi demokraattisille uudistuksille Obama tarjosi parempia suhteita Yhdysvaltoihin.

Kommentit
Kokousporukat voisivat
Kokousporukat voisivat vetäistä yhteiskaraoken J. Vainion kappaleella "Ei ole Kööpenhamina niinkuin ennen" ja mennä kotiinsa.
Juuri näin
Olen kanssasi samaa mieltä.
Joopajoo
Mikäli se Obamasta riippuu, Kööpenhamina epäonnistuu. Mies on saanut niin suuret määrät vaalirahoitusta jenkkilän raskaalta teollisuudelta, ettei tämän teatterin lopputuloksesta ole mitään epäselvyyttä.
Tuulihan se
Obaman huulia heiluttaa. USA on ollut eturivissä koko ajan estämässä kaikki ilmaston lämpenemistä hidastavat toimenpiteet. Hyvänä tukijoukkona heille ovat Venäjä ja Kiina. Ei tuumaakaan periksi tuntuu olevan näiden maailmanvaltiaiden motto.
Heillä on taivaallinen tapa aina keksiä jokin ehto tai muu kiristyskonsti jolla perustelevat mitääntekemättömyyttään. Suomen tapaiset pikkuvaltiot ja niiden asukkaat yrittävät tosissaan tehdä asialle jotain. Kuitenkin kaikki tiedämme, ettei mitään ole enää tehtävissä. Lämpenemistä voidaan ehkä hiukan hidastaa, mutta katastrofi on tulossa. Aivan varmasti. Taistelu on jo hävitty.
Viisasta olisi nyt tiedemiesten ja tutkijoiden alkaa miettiä, mitä tästä kaikesta seuraa. Vedenpintojen nousu, suolapitoisuuden lasku valtamerissä, kuivuus, sateet, myrskyt, ilmastolliset lämpötilojen muutokset, etc. Kenen elinolot nykyisillä kotitantereilla käyvät kestämättömiksi ja minne kansainvaellus on suunnattava ja kuinka se toteutetaan hallitusti.
Synkkä ennuste - myönnän, mutta jos olemme itsellemme rehellisiä niin varmasti realistinen.
lue enemmän, luule vähemmän
Ennusteesi on taatusti epärealistinen, mitään katastrofia ei ole tulossa, jos ilmasto lämpenee, niin historia on selkeästi osoittanut että silloin ihmiskunnalla menee paremmin, jos taas kylmenee, niinkuin nyt näyttää taas tapahtuvan, niin silloin menee huonommin, mutta ei sekään mikään katastrofi ole.
Suosittelen että luet enemmän, niin luulet vähemmän, aloita vaikka Ian Plimerin kirjalla 'Heaven and Earth, Global warming - the missing science'
Suolapitoisuuden lasku valtamerissä?
Siis mitä? Mihin se häviää? Avaruuteenko? Olenko tulossa hulluksi, vai onko joku muu?
Suolapitoisuus laskee valtamerissä kun lisää jäätä sulaa meriin
Suolapitoisuus laskee valtamerissä kun lisää jäätä sulaa meriin. Gronlanti, pohjoinen napa-alue, Etelänavan jäätiköt. Meren pinta tulee nousemaan 7 metriä joten kyllähän se vähän laimenee.
Mikä ihmeen ilmastonmuutos?
Katso http://areena.yle.fi/video/541468.
Aivopesty
Obama on ilmastonmuutosvouhottajien aivopesemä, eikä ole nähnyt MOT ohjelmaa.
Köpiksestä fiasko - toivottavasti
Kööpenhaminan kokouksesta on ehdottomasti tultava fiasko. Se on kaikkien etu, niin teollisuus- kuin kehitysmaidenkin. Rahan haaskaaminen turhiin, merkityksettömiin ja järjettömiin ilmastotoimenpiteisiin vain itse asiassa pidentää ja syventää köyhien maiden ahdinkoa.
Huolestuttavinta Obaman puheessa oli kuitenkin toteamus, että "maailman on kyettävä tasapainoiseen ja kestävään talouskasvuun. Hänen mukaansa on vältettävä paluu korkea- ja matalasuhdanteiden vuorotteluun, joka johti globaaliin talouskriisiin."
Miehellä ei aivan ilmeisesti ole vähäisintäkään käsitystä siitä, mika on näiden alituisesti toistuvien kriisien ja matalasuhdanteiden perimmäinen syy; eli juuri nimenomaan tämä poliitikkojen harjoittama suunnitelmatalous jonka verukkeella he kuvittelevat pystyvänsä hallitsemaan ja ohjaamaan maailmantaloutta (tai vastaavasti kansallista taloutta) haluamaansa suuntaan. Tästä seurauksena on vain kasvavia jännitteitä markkinoiden joutuessa epätasapainoon niihin alituisesti kohdistuvien ulkoisten tekijöiden ja paineiden vuoksi.
Esimerkkejä on ihan jo lähihistoriassakin vaikka kuinka; finanssikriisi ja vaikkapa autoteollisuuden kriisi näin viimeksi.
Jos me haluamma päästä eroon resurssien tuhlaamisesta ja markkinasuhdanteiden vaihteluista, on poliitikoilta otettava pois se valta jonka välityksellä he sekaantuvat markkinoiden toimintaan ja niiden mekanismeihin; tekijöitä, joita he eivät sen enempää pysty ymmärtämäänkään kuin hallitsemaankaan.