
Kymmeniä jättimäisiä airokaloja on rantautunut ja jäänyt kiinni kalastusverkkoihin eri puolilla Japania.
Airokala on maailman pisimmäksi kasvava kala. Se kasvaa tavallisesti 6-8 metrin pituiseksi, mutta jopa 17-metrin yksilöitä on väitetty löydetyn. Nauhamainen kala muistuttaa käärmettä.
Airokala elää jopa 1000 metrin syvyydessä, ja lajia tavataan vain harvoin alle 200 metrin syvyydessä. Siksi airokalojen rantautumista ei ole osattu selittää.
Japanin kansanperinteessä airokalojen rantautuminen on nähty pahana enteenä, Telegraph kertoo. Niiden väitetään varoittavan tulevasta maanjäristyksestä.
Myös joidenkin tieteellisten teorioiden mukaan airokalat voivat olla herkkiä mannerlaattojen liikkeille ja käyttäytyä epätavallisesti maanjäristysten yhteydessä. Selvää yhteyttä maanjäristysten ja airokalojen vuorovaikutukselle ei kuitenkaan ole osoitettu.

Sähköinen uutiskirjeemme ilmestyy 12 kertaa viikossa ja sisältää tiiviin paketin päivän uutisia ja puheenaiheita.
Mikä ihme saa
Miehen kuin miehen poseeraamaan kalan kanssa, taidan mennä ja ostaa Abba silli purkin ja poseerata kuinka helkutin hieno saalis Alepasta.
..., Pekka pieniä kaloja
Aiheutit juuri naurukohtauksen osuvalla kommentillasi. Ole tullut ajatelleeksi asia, mutta pyydän puolisoani ottamaan kuvan mätitahnatuubin kera. Hyvää Sunnuntaita.
Timon lohi
http://i129.photobucket.com/albums/p214/Kala-Harri...
Tuota...tuota...tuota...
Taidan hävitä sillipurkilla tuolle vonkaleelle.!!!
Ihan törkeen iso
Ihan törkeen iso kala!
Mitä mahtaa muuta lymyillä valtamerten syvyyksissä...
Syvissä vesissä...
ne isot kalat kutevat.
TUO muuten muistuttaa (kun kuvan suurentaa) sitä itämaista paperilohikäärmettä, mitä kiinalaiset juoksuttavat ympäri kujia pippaloissaan.
Selvä merkki merten syvyyksistä!
Kohta merten vedet nousevat yli kaikkien mantereitten matalikkojen, joten opetelkaa siellä kehä kolmosen sisällä uimaan!
Ps. Mä asun sentään itäisessä Turussa, joka on reilut 50m meren pinnasta, joten eipä hätiä mitiä... ;)
...Hmmmm ja jos vesi sattuu nousemaan talon alakertaan asti, niin voin muuttaa kuudenteen kerrokseen eli 20m vielä tätäkin ylemmäs.
No joo.
Nykyeurooppalaisten mittapuiden mukaan tuo 50 metriä merenpinnan yläpuolella ei valitettavasti häävi luku ole.
Maailma se muuttuu yhä vaan hurjempaan suuntaan.
Miltähän muuten mokoma mahtaisi maistaa? Utelen vaan ihan kalaruokien hartaana ystävänä.
Ymmärtääkseni kyseinen
Ymmärtääkseni kyseinen kala ei oikein sovellu syötäväksi.
Sehän maistuu mahtavalta!
Reilusti vaan chili- ja punapippuria päälle ja aimo kulaus turkkilaista kahvia kyytipojaksi, niin awot!
Ps. Hyvä kokki voi loihtia mahtavan illallisen vaikka nahkakenkien läskipohjista, kunhan käyttää riittävän vahvoja mausteita ja tarjoilee herkun tunnelmallisesti hämärissä kynttilän tuikkeessa...
Jees.
Turkkilainen kahvi viel menettelee, mutta muu - jääköön toisten herkuteltavaksi.
Kun kaikki muut kalat on jo
Kun kaikki muut kalat on jo pian hävitetty, siirrytään syvemmälle. Ainakin Madeiralla herkutellaan syvänmeren espada kalalla jota pyydetään kilometrin syvyydestä.
http://www.kalastus.com/keskustelu/messages/29747/...
Suomen tunnetuimpia ja maistuvimpia kalalajeja taitaa olla nk. square fish. Sen suosio ei perustu kuitenkaan makuun - vaan mauttomuuteen. Runsaan ketsupin kanssa nautittuna vaikeasti makuvammaisten kestosuosikki. Teollisuudelle mukava tapa myydä rasvaa, jauhoja ja muuhun kelpaamatonta kalaperkuujätettä.
Selvää yhteyttä maanjäristysten ja airokalojen väliselle yhteyde
Eihän mitään todistetta sillekkän ole saatu että norsut pakenevat rannalta tsunamin uhatessa.
Tämä seikka on ainakin havaittu todeksi:
Aina kun possut yrittävät Kiinassa kiivetä puuhun, tietävät sikäläiset asukkaat, että kohta tulee suuri maanjäristys!
Kyllä vanha kansa tietää
Kaverit vaan vitsailee, vaikka kohta rysähtää.
Virhe
Maailman pisin kala on kylläkin valashai.