Pohjois-Grönlannissa Petermannin jäätiköstä irronnut valtava jäälautta on tutkijoiden mukaan ajelehtimassa Pohjoisen Jäämeren yli. Mikäli öljynporauslautat tai rahtialukset osuvat neljä kertaa Manhattanin kokoisen lautan reitille, ei ihminen voi tuholle mitään.
-Se on niin iso, ettei sitä voi estää ajelehtimasta. Sitä ei voi pysäyttää, sanoo jäätikkötutkija Jon-Ove Methlie Hagen Oslon yliopistosta uutistoimisto AP:lle.
AP:n mukaan jäälautan irtoaminen saattaa olla vahvin merkki ilmaston lämpenemisestä kesänä, jona metsäpalot ja muut sääilmiöt ovat piinanneet maapalloa. Jäälauttaa käytetäänkin jo valttina ilmastonmuutoskeskustelussa - Yhdysvaltain kongressin jäsen Edward Markey on sanonut, että ilmastoskeptikot voisivat muuttaa asumaan lautalle.
Delawaren yliopiston tutkijoiden mukaan jäälautta on jopa 260 neliökilometrin kokoinen. Arktisella alueella ei ole nähty yhtä suurta jäälautan irtoamista kymmeniin vuosiin.

Kommentit
Ennenkin on ollut yhtä lämmintä maapallolla...
On maapallo ennenkin ollut yhtä lämmin viimeisen 60.000 vuoden aikana... ja muutokset ovat olleet vielä nopeampia kuin nyt.
Juuri oli dokumentti tv:ssä asiasta.
Varmaan reittikin on jo tiedossa?
Jospa nuo viisaat, jotka ennustavat lautan ajelehtivan poikki Pohjoisen Jäämeren, ilmoittaisivat sen reitin ja myös aikataulun. Samoin ennustein senkin pitää olla mahdollista.
Vai onko kysymyksessä sittenkin pelottelu?
Käännösvirhe
AP:n uutisessa johon viitataan asia on oikein, eli siinä viitataan koko Grönlannin jäämassan sulamiseen...
Silloinhan tilanne normalisoituisi
Silloinhan tilanne normalisoituisi ja Grönlanti olisi taas nimensä mukainen kuten vanhoina hyvinä aikoina. Voisi taas jotain viljelläkin siellä.
Uusavuttomuus ja raittius
Eihän ne mitää tajua kun ei edes viskiä jäillä enää juo. Jokainen viskijuoppokin tuon älyäis.
Kuntosalin enegipaukuissa ei taida olla jäitä...
6m merenpinnan nousu
no ei se nyt tuosta jäälautan sulamisesta merenpinta nouse juurikaan kuten tuossa kirjoituksessa väitetään.
Koko Saaren sulaminen sen sijaan nostaisi.
Paksu lautta
Jotta merien pinta nousisi kuusi metriä 260 neliökilometrin jäälautan sulamisen vuoksi, pitäisi lautan olla kokonaan mantereen päällä, ja vaatimattomat 8800 KILOMETRIÄ paksu.
Miten mahtaa olla, olisiko AP:llä talousuutisia, joissa ovat tehneet omia laskelmiaan?
Olipa kerran ...
On kyllä varsinainen tilastollinen ihme, että kautta historian myös aiemmin tapahtuneet ilmastolliset ääri-ilmiöt sattuvat kasaantumaan juuri nyt kun ihminen omilla toimillaan saastuttaa ilmakehää, meriä ja mantereita.
Totta tosiaan, elämme ihmeiden aikaa!
US:n toimituksen moga
AP:n jutussa viitataan koko Grönlannin mannerjään mahdolliseen sulamisen aiheuttamaan merenpinnan nousuun:
"...chunk of ice breaking off Greenland's vast ice sheet, a reservoir of freshwater that if it collapsed would raise global sea levels by a devastating 20 feet (6 meters)."
Ehkäpä korruptiokoulutus
Ilmatieteen laitoksen ilmastonmuutoskoulutus toimittajille maaliskuussa
15.1.2010
Ilmatieteen laitos järjestää toimittajille ilmastonmuutoskoulutusta
3.12.2008
alkaa tehoamaan myös ruohonjuuritasolla.
Olisi muutenkin mielenkiintoista lukea jos olisi riittävästi aikaa, noiden otsikoiden perusteella Ilmatieteenlaitoksella on suoraan Suomen Pankin kassaholvin avaimet taskussaan ja rajoittamaton budjetti.
http://fmi.fi/uutiset/index.html?Y=2010
mitä kävi viimeksi
Kyseessä on suurin Grönlannista irronnut jäävuori 50 vuoteen. Miten kävi viimeksi kun yhtä iso irtosi? Ei tainnut olla öljynporauslauttoja vielä tuolloin ja olisiko tankkeriliikennekin ollut hiukka vähempää?
Naurettavaa pelon lietsontaa
"...Mikäli öljynporauslautat tai rahtialukset osuvat neljä kertaa Manhattanin kokoisen lautan reitille, ei ihminen voi tuholle mitään..."
Rahtialuksissa on ruori kääntymistä varten. Öljynporauslautankin voi alta pois hinata.
Populistista ilmastohypeä
Nykyajan uutiset ovat populistisoituja. Median mediaseksikkyys-vaatimus dramatisoi todellisuuskuvaa. Kerrotaan irrallisia sensaatioita, mutta kaikkea muuta kuin koko totuus. Joka porras heittää mukaan vähän isomman arvion. Suhteellisuuden ja todellisuudentaju kadotetaan. Hypet ja huhut alkavat elää omaa elämäänsä.
Asian muuttaa vaaralliseksi ja haitalliseksi se, että politiikkojen täytyy toimia median ehdoilla ja vääristellä todellisuutta. Muutamalla tempaajalla ja uutisella on enemmän päätösvaltaa muin miljoonilla. Todellisuus on huutoäänestys. Järjettömyys kohdistuu taviksien elämään.
Tuntuu kun olisi tilattu paivittäiset ilmastopelottelut kun taas neuvotellaan ilmastosta. Sopimukseen pääseminen tarvitsisi ihmeen kun USA, Kiina, Australia, Uusseelanti ei enää usko. Eurooppa ja Suomi alkaa olla viimeisiä uskovaisia.
Euroopan ilmastoministerit ilmoittivat jo suureen ääneen muiden kansalaisten haluavan 30 % vähennyksiä entisen 20 % asemesta ja maksavan enemmän rahaa, mikä on älyllisesti omituista.
YK:ssa toimivat haluavat valtaa ja rahaa ilmaston varjolla ja värväsivät poliittisen Halosenkin jo asialle. Luonnontieteiden ja ilmaston koulutusta uudella organisaatiolla ei juuri ole.
Nytkin normaalisti mereen laskevan jäätikkövirran kelluva kärki lohkeaa ja maalaillaan maailmalopun ennusteita ja todistellaan sillä alle +0,5 asteen ilmastomuutosta. Eniten tässäkin ilmastomuutosta on todistelemassa taas asiaa tuntemattomimmat.
Ihmiskunnan pelotteluun ei
Ihmiskunnan pelotteluun ei isoa järkeä tarvita. Vain tyhmin ja kokonaisuudesta mitään ymmärtämättömin väki, myös tiedeyhteisössä, tätä myös tekevät. Niin kaikki maailmanuskonnot kuin muutkin maailmanlopuilla peloittevat hurmosliikkeet ovat samaa poloista populaa.
Se laaja kosminen kokonaisuus pitäisi ensin hahmottaa, ennenkuin aletaan ihmiskuntaa syyllistämään. Ihminen kun on kusiaisen tasolla näissä maapallon ilmastoasioissa, jotka tulevat ja menevät universaalin systeemin osana ilman ihmisen täysin marginaalisia itsensä ja elinolosuhteiden tuhomisesta ja saastuttamisesta huolimatta.
Pahin hutikuti näillä ilmastouskovaisilla on CO2, hiilidioksidin marginaalisilla vaikutuksilla pelottelu. Tämä on ihan samaa sarjaa globaalin rasvahysterian avulla rahastavien elintarvike- ja lääketeollisuus mafialiikkeiden rinnalla.
Totuus tiedetään yleisesti, mutta suuri yleisö pauhaa jyrkänteen yli sopulilauman tavoin.
Tämä sopulivertaus
Tämä sopulivertaus kruunasi kirjoituksesi. :)
Taitaa kaikki muukin "tietosi" olla Aku Ankasta.
Totuus ei pala jäätiköillä ;)
Paljastit oman tietolähteesi, jatkahan vaan sen opiskelua. Sieltä saattaa löytyä uusia filosofioita joukoillenne ;-)
Vanhoja Aku ja Roope-pokkareita kuulemme saa taas divareista pilkkahintaan.
Auto
Osta uusi auto; päästöt vähenee. Harmi vain, että tuon auton tuotantoa vastaavien päästöjen tuottamiseen itse autoa käyttämällä menee vähintää 20 vuotta.
Kesäinen kuvaelma potkupallokentällä
Laitetaan 50*50m neliön nurkkiin viisas poliitikko, viisas IPCC'n aktiivi, viisas EU-kannattaja ja Timo Soini.
Laitetaan alueen keskelle potkupallo.
Kysymys kuuluu:
Kun merkki annetaan, kuka kulmissa olijoista ehtii ensimmäisenä potkaisemaan palloa.
Vastaus:
No Timo Soini tietenkin vaikka kävellen ja ilman Millwall'in huiviakin, muut kun ovat satuolentoja.
heh heh
LOL @ ilmastoskeptikot.
Raskaan sarjan pelottelukampanja meneillään
Meneillään on taas massiivinen keskitetysti johdettu mediakampanja ilmastolla pelottelemiseksi. Sama oli viime syksynä.
Kun Kööpenhaminan kokous floppasi kampanja pysähtyi ja "ääri-ilmiöt" yhtäkkiä loppuivat kuin seinään. Moneen kuukauteen ei edes HS:ssa näkynyt yhtään uutista. Mutta tämä luppoaika on käytetty uuden entistäkin kovemman alarmistipropagandan suunnitteluun - tietenkin pääosin veronmaksajien rahoilla koska sieltähän rahoitus tulee - ja nyt alarmistit ovat kääntäneet volyyminupin kaakkoon.
Odotettavissa on tuhansia uutisia eri puolilta maapalloa, jotka systemaattisesti todistavat "ilmastonmuutoksen" hokemia.
Tulee mieleen 1970- ja 1980-luku jolloin suomalaisesta mediasta sai jatkuvasti lukea uutisia sosialististen maiden huikeasta menestyksestä ja USA:n syvenevistä ongelmista. Lopulta monet poliitikot alkoivat uskoa itsekin "tarinaan", jonka sepittämisen he olivat itse rahoittaneet. Olihan siitä ihan lehdessä kirjoitettu. Tämä on edelleen tabu suomalaisessa yhteiskunnassa.
ILMASTOPELOTTELU, TODELLISUUS ja UHKAILU
US-verkkolehden (sensaatiohakuinen) OTSIKKO on verrattavissa tähän:
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=2235532
Kannattaa siis lukea myös tämä:
http://ilmastohuijaus.blogspot.com/2010/08/nain-meita-huijataan-suurin-j...
Mutta sitten itse asiaan:
”AP:n mukaan jäälautan irtoaminen SAATTAA OLLA vahvin merkki ilmaston lämpenemisestä kesänä, jona metsäpalot ja muut SÄÄILMIÖT ovat piinanneet maapalloa. Jäälauttaa käytetäänkin jo VALTTINA ILMASTONMUUTOSKESKUSTELUSSA” - Yhdysvaltain kongressin jäsen Edward Markey on sanonut, että ILMASTOSKEPTIKOT voisivat muuttaa asumaan lautalle.
Stanfordin yliopiston uusi tutkimus (Journal of Geophysical Research) osoittaa että hiilinoen (black and brown carbon) vaikutus arktisen alueen jään sulamisessa on aliarvioitu:
http://www.accuweather.com/blogs/climatechange/story/34656/is-the-role-o...
Arktisen alueen jääpeitteen väheneminen on aikaisemmin laitettu ”globaalin ilmaston lämpenemisen” syyksi. Tämä (virhe)arvio on syytä korjata, sillä noki (”dirty aerosols”) on itse asiassa suurempi syy jään sulamiseen kuin ”globaali ilmastonmuutos”. Arktikan ”alueellinen ilmastonmuutos” eli lämpötilojen vaihtelut aiheutuvat taas osaksi aurinkotuulesta.
IHMINEN on OSITTAIN syyllinen, sillä hiilinokea muodostuu POLTTOPROSESSISSA, toki myös metsäpalojen seurauksena. Niinpä polttoprosesseja (myös BIOMASSAN!) on syytä vähentää ja pyrkiä kohti (mahdollisimman) puhdasta energiateknologiaa, turpeenpoltto on ehdottomasti rinnastettava fossiilisiin polttoaineisiin. Risupaketit ja turve siis pois! Maakaasu liikenteessä (Helsinki) säilytettävä eli 3-kertainen verotus pois, lämmön ja sähkön yhteistuotantoa tuettava!
Kehitysmaiden energiapolitiikka:
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Fossiilisten+polttoaineiden+k%C3%A4y...
AURINKOTUULI (Solar wind)
Geomagneettisen aktiivisuuden vaihteluihin on syynä Auringon magneettikentän voimakkuuden vaihtelut.
Tästä videosta (45 sekuntia, aivan videon lopussa) näkee miten aurinkotuuli vaikuttaa arktiseen alueeseen:
http://www.youtube.com/watch?v=a27xQy1b1Cs
Aurinkotuuli ja Maan magneettikenttä:
http://www.nasa.gov/centers/goddard/news/topstory/2003/1203image_cluster...
http://www.ilmatieteenlaitos.fi/uutiset/index.html?A=1&Id=1256621177.html
Auringolla ja Maan lähiavaruudella on suurempi vaikutus Maan ilmakehän lämpötiloihin kuin aiemmin on oletettu.
Tuoreiden tutkimustulosten mukaan osissa pohjoista ja eteläistä napa-aluetta ilman lämpötila saattaa vaihdella talvikuukausina jopa 2-3 astetta riippuen Auringon hiukkasaktiivisuudesta verrattaessa aktiivisia vuosia matala-aktiivisiin vuosiin, Ilmatieteen laitoksen tutkija Annika Seppälä.
http://www.agu.org/pubs/crossref/2009/2008JA014029.shtml
Although we cannot conclusively show that the polar SAT patterns are physically linked by geomagnetic activity, we conclude that geomagnetic activity likely plays a role in modulating wintertime surface air temperatures. We tested our SAT results against variation in the Quasi Biennial Oscillation, the El Niño Southern Oscillation and the Southern Annular Mode. The results suggested that these were not driving the observed polar SAT variability.
[Tulokset antavat ymmärtää, että SOI (El Nino/La Nina) ei ole ajavana voimana (driver) arktisen alueen talvikauden pintailman lämpötiloihin (SAT)]
Voisimme siis yksinkertaistaa: talviaikaan arktisen alueen lämpötiloihin vaikuttaa voimakkaasti aurinkotuuli, kesäaikaan noki imee auringonsäteilyä (olen jättänyt pois merivirtojen ja Kalliovuorilta tulevien lämmittävien suihkuvirtausten vaikutuksen sekä maan/meren/jään alaisen vulkaanisen toiminnan eli geotermisen vaikutuksen).
Arktisen alueen lämpötilat eivät juurikaan muutu hiilidioksidin vaikutuksesta: mitä enemmän aurinkosäteilyä, sitä suurempi on maasta lähtevän infrapunataajuuden takaisinsäteily ja ilmakehän absorboiman (pidättämän) lämmön osuus.
Termodynamiikan toisen pääsäännön mukaan lämpö ei voi siirtyä kylmemmästä ilmakehästä lämpimämpään maanpintaan, mutta ”kasvihuoneilmiö” perustuu siihen, että takaisin avaruuteen poistuvan lämpösäteilyn osuus on pienentynyt: ilmakehä on lämmennyt kaikkiin suuntiin tapahtuvan emissiosäteilyn vaikutuksesta ja törmäyksistä ilmamolekyyleihin (konvektio eli aineen mukana tapahtuva lämmön siirtyminen tapahtuu edelleen lämpimämmästä kylmempään).
Satelliittikuva hiilidioksidin pitoisuuksista maapallolla:
http://www.nasa.gov/images/content/282311main_PIA11194%5B1%5D.jpg
PASADENA, Calif. - A NASA/university team has published the first global satellite maps of the key greenhouse gas carbon dioxide in Earth's mid-troposphere, an area about 8 kilometers, or 5 miles, above Earth. The team's study reveals new information on how carbon dioxide, which directly contributes to climate change, is distributed in Earth's atmosphere and moves around our world.
http://www.nasa.gov/topics/earth/features/airs-20081009.html
The new maps reveal enhanced concentrations of carbon dioxide south of the northern hemisphere jet stream, in a band between 30 and 40 degrees north latitude. These enhanced concentrations correspond to a well-documented belt of pollution in the northern hemisphere mid-latitudes.
Northern hemispheric carbon dioxide during March-June, where CO2 is relatively high mainly due to release of CO2 to the atmosphere by decaying vegetation, and July-October, where CO2 is relatively low mainly due to uptake of atmospheric CO2 by growing vegetation:
http://www.iup.uni-bremen.de/sciamachy/NIR_NADIR_WFM_DOAS/scia_xco2_nh_s...
UHKAILU
Ed Markey (US-kongressimies): Ihmisen aiheuttaman ilmastonmuutoksen (AGW) epäilijät jäiseen keskitysleiriin:
http://thehill.com/blogs/blog-briefing-room/news/113171-markey-global-wa...
http://motls.blogspot.com/2010/08/ed-markey-wants-icy-concentration-camp...
http://wattsupwiththat.com/2010/08/08/congressman-markey-suggests-global...
Tapio, onko selostamassasi
Tapio, onko selostamassasi aurinkotuulen vaikutuksessa sisällä myös Henrik Svensmarkin teoria auringon aktiivisuuden liittymisestä alapilvien muodostumiseen? Joko ao. Cern'in Cloud projekti siitä on valmistunut?
Mikä käsitys Sinulla on koko asiasta?
Magneettisuus ja arktiset lämpötilat
Tiivistelmän (abstract) mukaan (en ole lukenut koko paperia) kyse oli geomagneettisuuden ja lämpötilojen välinen korrelaatio (auringon ja maan magneettikentän sanotaan kytkeytyvän ja tällä on siis oma vaikutuksensa).
Ilmeisesti vain huomioitiin stratosfäärin (yläilmakehän) satunnaisten lämpenemisten vaikutus ja pois suljettiin SOI (southern oscillation index) eli El Nino/La Nina vaikutus tutkittavaan korrelaatioon.
Käsitykseni mukaan Cern Cloud -projekti on yhä käynnissä (on tullut tai tulee joitakin tuloksia syksyllä; siitä on ollut juttua Tiede.fi-keskutelu foorumilla; jotkut seuraavat sitä, mutta en ole siitä enempää tietoinen).
Luulisin siis, ettei Svensmark-teoria ole tässä mukana.
Cloud-koe
Cloud-kokeesta on julkaistu paperi:
http://www.tiede.fi/keskustelut/geologia-maa-meri-ja-ilma-f7/svensmarkin...
Mitä Stanfordin tutkimus oikeasti sanoi
http://europa.agu.org/?view=article&uri=/journals/jd/jd1014/2009JD013795...
" Thus, FSBSG may be the second leading cause of warming after CO2. Controlling FS and BSG may be a faster method of reducing Arctic ice loss and global warming than other options, including controlling CH4 or CO2, although all controls are needed."
Edes tuo simosen accuweatherin linkki ei päästele sellaista tuubaa, kun simonen siitä irti saa. Loput Simosen tekeleestä luette edelleen omalla vastuullanne, mulla on parempaakin tekemistä kuin siivota simosen pseudotieteellisä päästöjä, joita kyllä riittää.
Nokipäästöjä vähennettävä
Minke: Toin esille sen, että nokipäästöjen rajoittaminen on tärkeää tulevaisuudessa ja että ne lämmittävät eräiden arvioiden mukaan arktista aluetta jopa yhtä paljon kuin "globaali ilmastonmuutos" (eli kasvihuonekaasut, erityisesti hiilidioksidi).
En siis ymmärrä purkaustasi.
Ilmastouskovaiset ovat juuri kaltaisiasi ihmisiin kohdistuvine solvauksineen ja typerine kommentteineen (yhden lauseen irroittaminen kokonaisuudesta).
Täällä samaa asiaa SELKOKIELELLÄ (jos vaikka sattuisit ymmärtämään, en sitä kuitenkaan usko fanaattisen ulostulosi johdosta):
NOKIPÄÄSTÖJÄ RAJOITETTAVA
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2009/11/990420
Helsingin Yliopiston ympäristömuutoksen professori Atte Korhola toivoo Suomen pohjoisena maana ajavan arktisia alueita lämmittävien nokipäästöjen rajoittamista.
Kun asia pitkistyy niin se mutkistuu, Korhola kritisoi Suomea siitä, etteivät ilmastoneuvottelijat seuraa sitä, mitä ilmastonmuutostutkimuksessa tapahtuu.
Varovaisten arvioiden mukaan tonni mustahiilipäästöjä aiheuttaa 600 kertaa voimakkaamman ilmastopakotteen kuin tonni hiilidioksidipäästöjä.
Tuoreiden mallisimulaatioiden mukaan jopa puolet arktisen alueen viimeaikaisesta lämpenemisestä olisi seurausta nokipäästöjen voimakkaasta runsastumisesta. Myös merkittävä osa merijään ja jäätiköiden sulamisesta selittyy nokilaskeumilla.
Lämpeneminen vähentyisi 30 prosenttia
Nokihiukkaset säilyvät ilmakehässä vain muutamasta päivästä viikkoihin, toisin kuin hiilidioksidi. Arvioiden mukaan mustan hiilen päästöjen voimakas vähentäminen hidastaisi maailmanlaajuista ilmaston lämpenemistä välittömästi noin 30 prosenttia. Nokipäästöjen vähentäminen on teknologisesti verrattain edullista ja tarvittava teknologia on jo olemassa.
* Musta hiili
* Mustan hiilen päästöt ovat lisääntyneet noin kuusinkertaisiksi teollistumisen aikana.
* Ilmakehässä musta hiili imee itseensä auringonsäteilyä ja lämmittää näin ympäröivää ilmaa.
* Maahan laskeutuessaan se tummentaa vaaleat lumi- ja jääpinnat aiheuttaen niiden sulamista.
* Mustaa hiiltä syntyy erityisesti fossiilisten polttoaineiden kuten kivihiilen ja öljyn poltosta, dieselmoottoreista, metsäpaloista, kerosiinilampuista sekä erilaisten biomateriaalien kuten puun ja eläinlannan poltosta.
* Valtaosa päästöistä syntyy nykyään Aasian kotitalouksissa tapahtuvasta tulen käytöstä.
* Musta hiili on tärkeysjärjestyksessä toisena hiilidioksidin jälkeen lämpenemiseen vaikuttavien ihmisperäisten tekijöiden listalla.
Pohjoisnavan yli
Uutisen mukaan lautta ajelehtii Pohjoisen Jäämeren yli. Aika kova juttu. Tietääkseni pohjoinen jäämeri on paksussa jäässä suurelta osaltaan!
Hymyilyttää...
Maapallon merien pinta-ala on n.35.000.000 km². Siinä täytyy jo käyttää melkoisen hyvää tutkaa ja navigointilaitteistoa löytääkseen 260 km² kokoisen jäänpalan. Valtamerien keskisyvyys on lähes 3.800 m. Tästä voimme likimääräisesti laskea, että kaikkiaan vettä on n.133.000.000 km³. Kun tähän määrään vettä pudotetaan jäänpala, jonka tilavuus on 100 km³?, eli reippaasti alle miljoonasosa kokonaistilavuudesta, voimme päätellä että suora vaikutus veden korkeuteen voi olla korkeintaan luokkaa 3.8 mm. Tästä eteen päin voi sitten joku viisaampi jatkaa...
Ilmestyskirjan peto?
Jäätikkö menetti neljäsosan kelluvasta osastaan, joten merenpinta ei valitettavasti nouse tämän kyseisen irtoamisen takia lainkaan, koska jäätikön menetetty osa oli jo kellumassa meressä.
voidaanko jatkaa
Ilmastohommat on tässäkin ketjussa osoitettu silkaksi hömpäksi moneen otteeseen. Voimmeko siis jatkaa sumeilematonta uusiutumattomien luonnonvarojen tuhlailua vanhaan malliin? Kiva.
Olkiukko
Jos on siis sitä mieltä että ihminen ei ole syypää ilmaston lämpenemiseen, on myös siis sitä mieltä että on hyvä sumeilematta tuhlata uusiutumattomia luonnovaroja?
Hurmahenki
Tällaista kytkentää ei voi saada aikaan kukaan muu kuin ärsyyntynyt ilmastouskovainen. Näillä kahdella asialla kun ei sellaista kytkentää oikeasti millään tavalla ole.
Joo no tottahan toki!
Minulla esimerkiksi käy koko ajan kivitalon kokoinen bensamaasturi pihassa, jotta ei tarvitsisi suotta starttailla jos vaikka pitää lähteä johonkin. Samoin meillä on joka kerroksessa vesihana auki kuumalla puolella jos vaikka pitäisi pestä käsiä tai jotain. On hirveän kurjaa joutua odottelemaan veden lämpenemistä. Mitä muuta haluat tietää? Sumeilemattomuus on minusta ihan aliarvostettu laji, tuhlataan siis sumeilemattomasti, niin kyllä se arvostus siitä nousee!
Edellsien kerran irronnut
Edellsien kerran irronnut jääköntsä vuonna 1962 oli tuplasti suurempi. Onko ilmastonmuutos siis sulattanut nykyistä jääköntsää aiempaa pienemmäksi?
Ihmisen osuus
Vielä kerran:
Pitikö luolamies liian suurta nuotiota luolassaan kun edellenen ja aikaisemmatkin jääkaudet sulivat?
Jos näin, niin on ihminen tosi mahtava luonnonvoimien säätäjänä.
Mitenköhän tämä väännettiin ilmaston lämpenemisen seuraukseksi?
Siis tuo jäälautta irtosi koska se on vuosien saatossa KASVANUT niin suureksi. Se ei siis mitenkään sulanut irti tai vastaavaa, se vain kasvoi niin massiiviseksi että se irtosi.
Ehkäpä siksi että asiaan vaikuttaa
""
Siis tuo jäälautta irtosi koska se on vuosien saatossa KASVANUT niin suureksi. Se ei siis mitenkään sulanut irti tai vastaavaa, se vain kasvoi niin massiiviseksi että se irtosi.
""
myös perhesuhteet.
http://www.fau.edu/library/br156.htm
Rear Admiral Susan J. Blumenthal, M.D.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ed_Markey
Personal life
Markey is married to Dr. Susan Blumenthal.
Alkuperäinen uutinen
Alkuperäisessä uutisessa haastateltiin professori Andreas Muenchowia: "Nobody can claim this was caused by global warming. On the other hand nobody can claim that it wasn't," he said.
Näemmä professori oli väärässä. Ilmastomuutoksesta rahastavilla oli otsaa yrittää väittää tätä ilmastomuutoksen syyksi.
Nyt kirjoitit vasten parempaa tietoa
Katsos vallitsevan doktriinin mukaan jos täällä on heinäkuussa helle, se johtuu ilmastonmuutoksesta. Jos talvella on lunta ja kylmä, se johtuu ilmastonmuutoksesta. Jos sataa vettä tai ei sada vettä, se johtuu ilmastonmuutoksesta. Ainoa tietämäni luontoon liittyvä asia, jota ei vielä ole saatu kunnolla yhdistettyä ilmastonmuutokseen on valo päivällä ja pimeys yöllä. Asian tilan korjaamiseksi tehdään tälläkin hetkellä tietyn ryhmän keskuudessa kovasti töitä...