Keskiviikko 20.6.2018

Sipilän hallitus sijalle 12 – katso lista pisimpään istuneista hallituksista

Jaa artikkeli:
Luotu: 
20.2.2018 14:35
  • Kuva: Petteri Paalasmaa / Uusi Suomi
    Kuva
    Juha Sipilän hallitus valtiopäivien avajaisissa syksyllä 2016.
|

Faktakulma

Ministeri | Ministeripäivät

Vehviläinen, Anu | 2 526
Orpo, Petteri| 1 339
Grahn-Laasonen, Sanni | 1 245
Tiilikainen, Kimmo | 1 197
Sipilä, Juha | 1 000
Berner, Anne | 1 000
Lindström, Jari | 1 000
Niinistö, Jussi | 1 000
Soini, Timo | 1 000
Mykkänen, Kai | 610
Mattila, Pirkko | 546
Lintilä, Mika | 420
Häkkänen, Antti | 293
Leppä, Jari | 293
Terho, Sampo | 293
Saarikko, Annika | 227
Virolainen, Anne-Mari | 10

Sipilän hallitus on istunut tuhat päivää huomenna keskiviikkona 21. helmikuuta. Tuhannella päivällä nykyinen hallitus sijoittuu hallitusten ikätilastossa sijalle 12.

Sipilän hallituksen yhteensä 17 ministeristä vain 5 on ollut yhtä pitkään ministerinä kuin hallituksella on ikää. Tuhat päivää ministerinä tulee täyteen pääministeri Juha Sipilälle (kesk.), liikenne- ja viestintäministeri Anne Bernerille (kesk.), työministeri Jari Lindströmille (sin.), puolustusministeri Jussi Niinistölle (sin.) ja ulkoministeri Timo Soinille (sin.). Lyhimpään ministerinä on toiminut ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Anne-Mari Virolainen (kok.), jolla tulee täyteen vasta 10 päivää ministerinä.

Alla on lista vähintään tuhat päivää istuneista hallituksista ja oheisessa faktalaatikossa luettelo Sipilän hallituksen ministerien ministeripäivistä 21.2.2018.

Pääministeri | Aika | Hallituspäivät

Lipponen | 13.4.1995 - 15.4.1999 | 1 464
Lipponen II | 15.4.1999 - 17.4.2003 | 1 464
Holkeri | 30.4.1987 - 26.4.1991 | 1 458
Sorsa IV | 6.5.1983 - 30.4.1987 | 1 456
Aho | 26.4.1991 - 13.4.1995 | 1 449
Vanhanen | 24.6.2003 - 19.4.2007 | 1 396
Kivimäki | 14.12.1932 - 7.10.1936 | 1 394
Vanhanen II | 19.4.2007 - 22.6.2010 | 1 161
Katainen | 22.6.2011 - 24.6.2014 | 1 099
Sorsa | 4.9.1972 - 13.6.1975 | 1 013
Koivisto II | 26.5.1979 - 19.2.1982 | 1 001
Sipilä | 29.5.2015 - |1 000

Faktakulma

Ministeri | Ministeripäivät

Vehviläinen, Anu | 2 526
Orpo, Petteri| 1 339
Grahn-Laasonen, Sanni | 1 245
Tiilikainen, Kimmo | 1 197
Sipilä, Juha | 1 000
Berner, Anne | 1 000
Lindström, Jari | 1 000
Niinistö, Jussi | 1 000
Soini, Timo | 1 000
Mykkänen, Kai | 610
Mattila, Pirkko | 546
Lintilä, Mika | 420
Häkkänen, Antti | 293
Leppä, Jari | 293
Terho, Sampo | 293
Saarikko, Annika | 227
Virolainen, Anne-Mari | 10

Henkilöt: 
Jaa artikkeli:

Kommentit