Suomen Elintarviketyöläisten Liitto SEL varoittaa hallituksen esittämän irtisanomissuojan heikentämisen lisäävän sukupuolten välistä epätasa-arvoa ja vähentävän esimerkiksi perhevapaiden käyttämistä pienissä yrityksissä.
–Irtisanomissuojan heikentäminen olisi todellinen karhunpalvelus työelämän tasa-arvolle. Työntekijän kynnys vaatia samasta työstä samaa palkkaa tai ilmoittaa perhevapaalle jäämisestä kasvaisi. Jos työnantaja ei suhtaudu näihin oikeuksiin myönteisesti, työntekijä voisi tulla irtisanotuksi, SEL:n Kesäpäivillä Kokkolassa lauantaina puhunut SEL:n puheenjohtaja Veli-Matti Kuntonen sanoo.
Irtisanomisoikeuden laajentaminen lisäisi Kuntosen mukaan lainvastaisin syrjintäperustein tehtyjä irtisanomisia. Hän varoittaa, että todelliset syyt jäisivät kuitenkin piiloon, sillä irtisanominen voitaisiin aina perustella työntekijälle jollain ”laillisella” syyllä.
–On selvää, että hallituksen esitys helpottaisi pienillä työpaikoilla syrjintää, esimerkiksi työntekijän sukupuolen, iän, sairauden, seksuaalisen suuntautumisen tai ammattiliiton jäsenyyden perusteella. Myös mahdollisuudet puuttua lainvastaiseen syrjintään heikkenisivät, sillä syrjityksi tulleen työntekijän näyttövelvollisuus epäasiallisin perustein tehdystä irtisanomisesta kasvaisi, Kuntonen toteaa.
SEL sanoo olevansa valmis toimiin työpaikoilla yhdessä muiden SAK:laisten ammattiliittojen kanssa, jos hallitus ei vedä esitystään pois.
Suomen Yrittäjät kehotti perjantaina lausunnossaan hallitusta viemään läpi irtisanomisia pienissä yrityksissä helpottavan lain ja tekemään muutoksia, joilla parannettaisiin sääntelyn vaikuttavuutta ja selkeyttä.
Lakiesityksen mukaan alle 20 työntekijän yrityksissä työntekijän voisi irtisanoa vähemmästä työvelvoitteen laiminlyönnistä tai rikkomisesta tai epäasiallisesta käyttäytymisestä kuin nyt, jos se vaikeuttaisi työnantajan tai työyhteisön toimintaa tai horjuttaisi työnantajan ja työntekijän välistä luottamussuhdetta.
Suomen Yrittäjien mukaan selkeintä olisi poistaa laista vaatimus irtisanomisperusteen painavuudesta ja edellyttää ainoastaan asiallista syytä.
Kommentit
Tällä lailla annetaan työnantajille lainvoimainen suoja kasvoindeksi perusteiselle ja mielivaltaiselle irtisanomiselle. Kun eivät muutenkaan osaa työelämän pelisääntöjä.
Aamulla palkataan ja illalla loparit. Lisää pätkätöitä.
En usko että tämä hallitus halua lakkoja nyt kuin on tulossa vaaleja kyllä se vedetään pois tai keskustapuolue tippu vielä alemmaksi.
Ottakaa oppia muista pohjoismaista ja Saksasta,siellä kilpaillaan työvoimalla,ei työnantaja halua luopua hyvästä työntekijästä,työntekijöiden kesken pitää olla myös kilpailua,silloin saadaan tuotteet kilpailukykyisiksi maailmanmarkkinoilla!
Tarkentaisitko kuinka työntekijöiden keskinäinen kilpailu tekee hyödyttömästä tuotteesta maailmalla kailpailukykyisemmän?
Tarkoitatko sitä, että duunarit alkaa kilpailla siitä, kuka suostuu tuottamaan paskaa halvimmalla?
Ongelma ei ole työvoimassa, jos meillä ei ole tuotetta jolla on maailmalla kysyntää.
Meidän täytyisi saada johdon kesken enemmän kilpailua, jotta he tekisivät ison palkkansa eteen oikeita päätöksiä.
Vastaavasti jos on huoono johtaja, se pitäisi vaihtaa mitä pikimmiten parempaan.
Hyvänä esimerkkinä johdon taidoista on NOKIA.
Oli ylivoimainen asema markkinoilla ja loistaava tuote.
Mitä teki johto?
Nosti jalat pöydälle ja ja ne vähät päätökset mitä saatiin tehtyä, meni järjestään päin persettä.....sinne meni jotoasemaa markkinoilla.
Kuinka työntekijöiden keskinäinen kilpailu olisi pelastanut nokian?
Todellisuudessa työntekijöiden keskinäinen kilpailu on saanut jo sairaalloisiakin piirteitä, kun on alettu lomautusten ja irtisanomisten pelossa kilpailla niin kovaa johdon perseennuolennassa, että aletaan jo panetella toisia.
Siinä missä maailmalla panostetaan tuotekehittelyyn, että saataisi tuote kiinnostavammaksi.
Suomesssa tuotekehittelyä on YT:t, että saataisi kiinnostamattoman tuotteen vähäisellä tuotolla pidettyä omistajien tuotto vuodesta toiseen kasvusssa.