Hyökkääjä Teemu Pukki tienaa uudessa seurassaan noin 500 000 euroa kaudessa, kertoo saksalaislehti Bild.

21-vuotiaan Pukin siirto HJK:sta saksalaiseen Schalke 04:ään varmistui keskiviikkoiltana juuri ennen siirtoikkunan sulkeutumista. Pukki allekirjoitti kolmivuotisen sopimuksen gelsenkircheniläisen seuran kanssa.

Bild-lehden mukaan Schalke maksaa HJK:lle Pukista noin 1,3 miljoonaa euroa. HJK on vahvistanut vain, että siirtosumma on seuran ennätys.

–Olemme seurassa erittäin ylpeitä, että Teemu siirtyy Bundesliigan yhteen parhaimmista joukkueista. Toivomme hänelle paljon onnea ja loistavaa tulevaisuutta Schalkessa, HJK:n urheilujohtaja Tuomo Saarnio iloitsee seuran verkkosivuilla.

Pukki sai luonnollosesti kehut Schalken manageri Horst Heldtiltä, joka ihastui Pukkiin seurojen välisessä Eurooppa-liigan karsinnassa.

–Hän sopii täydellisesti pelisysteemiimme. Hän yllätti meidät molemmissa peleissä, kun pelasimme vastakkain, sanoo Heldt Bildin mukaan.

Kotkasta lähtöisin oleva Teemu Pukki, 21, debytoi liigassa FC KooTeePeen paidassa kaudella 2006. Heinäkuussa 2007 osoite vaihtui Espanjaan ja Sevillaan, jota nuorukainen edusti kolmen kauden ajan ennen paluutaan Suomeen ja HJK:hon kesällä 2010. Viime vuonna otteluita HJK:ssa kertyi seitsemän ja maaleja neljä.

Tällä kaudella hyökkääjä teki HJK:lle 18 liigaottelussa 11 maalia.