Suomi on satojen ellei tuhansien kesäfestivaalien maa. Uusi Suomi listasi festivaaleista suurimmat ja mielenkiintoisimmat esiintyjineen, aikajärjestyksessä.

Sonisphere Festival4.6.2012Helsinki, Kalasatama

4.6.Metallica (US), Machine Head (US), Hardcore Superstar (SWE), Gojira (FRA), Ghost (SWE), Amorphis

Klustermus9.6.2012Rauma

9.6.Lapko, Antero Lindgren, Wiidakko, Itkevä Tyttö, Hämärästä aamunkoittoon, Krtek, Idiomatic, Njet., Solar Damage, Topi Saha, N. Pulut, Ohikulkijat

Provinssirock15.-17.6.2012Seinäjoki, Törnävänsaari

15.6.Snow Patrol (UK), M83 (FRA), Bat For Lashes (UK), Eagles of Death Metal (US), Example (UK), Nightwish, Amorphis, Eläkeläiset, Pariisin Kevät, HerraYlppö & Ihmiset, Joose Keskitalo & Kolmas Maailmanpalo, Zebra & Snake, Ghost Brigade, Death Hawks, Räjäyttäjät, Relentless

16.6.Billy Talent (CAN), Rise Against (US), Pendulum (UK), Chase & Status (UK), Steve Aoki (US), Feed Me (UK), Foreign Beggarz (UK), Kyuss Lives! (US), OFF(US), Westbam (GER), Iiris (EST), Joey Beltram (US), Modestep (UK), Andy C (UK), PMMP, Apulanta, Chisu, Stam1na, Viikate, Rico Tubbs, Muffler &Proteus, French Films, Sara, The Irrationals, Sansa

17.6.Justice (FRA), Slayer (US), The Gaslight Anthem (US), Mastodon (US), Ewert and The Two Dragons (EST), Michael Monroe, Danny, Lapko, Freeman, JukkaPoika & Sound Explosion Band, Elokuu, Notkea Rotta, Reckless Love, Kauko Röyhkä & Narttu, Carnalation, Hebosagil

The Voice Juhannus Himos Festival21.-23.6.2012Jämsä, Himos

21.6.Michael Monroe, Herra Ylppö & Ihmiset, Kotiteollisuus, Stam1na, Happoradio, Poets of The Fall, Pariisin Kevät, Mokoma

22.6.PMMP, Yö, Reckless Love, Chisu, Cheek, GG Caravan, Elokuu, Klamydia, Paleface, Viikate, Paula Koivuniemi, Jare & VilleGalle

23.6.Apulanta, Petri Nygård, Eppu Normaali, Freeman, Lauri Tähkä, Fintelligens, Popeda, Kaija Koo, Jukka Poika & Sound Explosion Band, Haloo Helsinki!, Scandinavian Music Group, Erin

Kalajoen Juhannus21.-23.6.2012Kalajoki, Hiekkasärkät

21.-23.6.Günther (SWE), Captain Jack (GER), Italo Brothers (GER), Petri Nygård, Fintellingens, Michael Monroe, Chisu, Jare & VilleGalle, Popeda, Lord Est, Haloo! Helsinki, Movetron feat. Vaida, Juno, Uniikki, Aste, Mikael Gabriel, Klamydia, Timo Pieni Huijaus, Veljenpojat

Garden Party27.-29.6.2012Helsinki, Hietaniemi

27.6.Kent (SWE), Laleh (SWE), Niki & The Dove (SWE), Pariisin Kevät

29.6.Regina Spektor (US), Charlotte Gainsbourg (FRA), The Shins (US), Little Dragon (SWE), French Films

Tuska Open Air Metal Festival29.6.-1.7.-2012Helsinki, Suvilahti

29.6.Megadeth (US), Trivium (US), Edguy (GER), Exodus (US), Hatebreed (US), Saint Vitus (US), Animals As Leaders (US), Arcturus (NOR), Lock Up (UK), Suidakra (GER), Alcest (FRA), Profane Omen

30.6.Napalm Death (UK), Sabaton (SWE), Metsätöll (EST), Behemoth (POL), Textures (NED), Anaal Nathrakh (UK), Sonata Arctica, Mokoma, Insomnium, Amoral, Swallow The Sun, Swallow The Sun, Battle Beast, Horna, For The Imperium

Ruisrock6.-8.7.2012Turku, Ruissalo

6.7.Pulp (UK), Refused (SWE), Explosions In The Sky (US), Veronica Maggio (SWE), Mustasch (SWE), Ewert and The Two Dragons (EST), Rival Sons (US), Disco Ensemble, The Rasmus, Herra Ylppö & Ihmiset, Olavi Uusivirta, Von Hertzen Brothers, Kauko Röyhkä & Narttu, Pasa, Black Twig, Burning Hearts

7.7.The Cardigans (SWE), Nightwish, Michael Monroe, Apocalyptica, Children of Bodom, Chisu, Fintelligens, Huoratron, Stig, Pariisin Kevät, PMMP, Regina, Ruudolf & Karri Koira, Scandinavian Music Group, Stam1na, Antero Lindgren, Stockers!, GG Caravan, Notkea Rotta,

8.7.Snoop Dogg (US), Bloc Party (UK), Two Door Cinema Club (UK), The Mars Volta (US), Metronomy (UK), Suicidal Tendencies (US), Jimmy Cliff (JAM), Apulanta, Eppu Normaali, Elokuu, Gracias, Robin, Zebra & Snake, Jukka Poika & Sound Explosion Band, Mikko Joensuu

Summer Up6.-7.7.2012Lahti, Mukkulan ranta

6.7.Jare & VilleGalle, Petri Nygård, Ruudolf, Jukka Poika & Sound Explosion Band, Elokuu, Gracias, Raappana, GG Caravan, Notkea Rotta, Ruger Hauer, Solonen & Kosola

7.7.Fintelligens, Kapasiteettiyksikkö, Asa, Cheek, Redrama, Aste, Timo Pieni Huijaus, Veljenpojat, Brädi, Mohombi (SWE), Mikael Gabriel, Kuningasidea, Chebaleba

Tammerfest11.-15.7.Tampere

11.7.PMMP, Olavi Uusivirta, Haloo Helsinki!, Kauko Röyhkä & Narttu, Vesku Jokinen & Sundin Pojat

12.7.Apulanta, Stratovarius, Herra Ylppö & Ihmiset, Stam1na, Mokoma, Viikate, Pandora (SWE), Paleface & Räjähtävä Nyrkki, Jätkäjätkät, Jukka Poika & Sound Explosion Band, Elokuu

13.7.Petri Nygård, Yö, Popeda, Kaija Koo, Robin, Neljä Ruusua, Fintelligens, (The Soundtrack of Our Lives (SWE), The Nomads (SWE), Sara, French Films, Big Wave Riders

14.7.Eppu Normaali, Lauri Tähkä, Chisu, Pariisin Kevät, Erin, Cheek, Michel Monroe, The Flaming Sideburns

Ilosaarirock13.-15.7.Joensuu, Laulurinne

14.7.The Hives (SWE), Mayhem (NOR), The Xx (UK), Pulled Apart By Horses (UK), D-A-D (DEN), Nasum (SWE), Richie Spice (JAM), Rival Sons (US), Iiris (EST), Apocalyptica, PMMP, Paleface, Lapko, Stig, Reckless Love, Insomnium, Jare & VilleGalle, Elokuu, French Films

15.7.Against Me! (US), Black Star (US), Antony and The Johnsons (US) & Joensuun City Orchestra, Modeselektro (GER), First Aid Kit (SWE), 65daysofstatic (UK), Tanya Stephens (JAM), Goran Bregovíc & His Wedding and Funeral Orchestra (BIH), Children of Bodom, Chisu, Herra Ylppö & Ihmiset, Pariisin Kevät, Regina, Amorphis, Swallow The Sun, GG Caravan, The Three Smiths Show; Gracias, Noah Kin & Ekow

Island In The Sun13.-14.7.2012Jurmö

13.-14.7.Frida Hyvönen (SWE), The Smittens (US), Mash Up International + Vaz (SWE), Linn Öberg (SWE), The Bitter and Sick and Die Alones (SWE), Masquer (SWE), Cats On Fire, Pintandwefall, The Spiny Normans, Balkanbönorna

Pori Jazz Festival14.-22.7.2012Pori, Kirjurinluoto

19.7.Emeli Sandé (UK), Jools Holland and his Rhythm & Blues Orchestra (UK), Jamaican Legends With Ernest Ranglin, Monty Alexander and Sly & Robbie (JAM), Tony Allen´s ‘Black Series’ feat. Amp Fiddler & Ty (NIG/US/UK), Jamie N Commons (US), The Bad Ass Brass Band, GG Caravan

20.7.D´Angelo (US), Estelle (UK), Sam Sparro (AUS), Hidden Orchestra (UK), Miles Smiles feat. Robben Ford, Kenny Garrett, Darryl Jones, Omar Hakim and Wallace Roney (US), Rubik, Afrocola

21.7.Paloma Faith (UK), Janelle Monáe (US), Maverick Sabre (UK), The Bad Plus & Joshua Redman (US), Auteur Jazz

22.7.Norah Jones (US), Robert Randolph and The Family Band (US), Honey B & The T-Bones with M.A. Numminen & Pedro Hietanen, The Northern Governors

Love Music Festival20.-21.7.2012Tampere, Pyynikki

20.7.Basement Jaxx (UK), Groove Armada DJ-set (UK), A-Trak (CAN), Proteus, I Was a Teenage Satan Worshipper, Ruger Hauer, Tundramatics, Timo Juuti & Hector 87, Concha

21.7.Milow (BEL), Jaytech (AUS), Lapko, Regina, SMC Lähiörotat, Huoratron, Mista S, Orion, Kemmuru, Shine 2009, Julma Henri, Steen1, Idiomatic

Rockoff Festival20.-28.7.2012Maarianhamina, Torget

20.-28.7.Maskinen (SWE), Veronica Maggio (SWE), Rebecca & Fiona (SWE), Dead By April (SWE), Magnus Uggla (SWE), Timbuktu & Damn (SWE), Panetoz (SWE), Broken Door (SWE), Den Svenska Björnstammen (SWE), Lillasyster (SWE), Mange Makers (SWE)

Pipefest26.-28.7.Jämsä, Himos

26.-28.7.Adam Tensta (SWE), Looptroop Rockers (SWE), Petri Nygård, Stig, Paleface, Jare & VilleGalle, Ruudolf, Fintelligens & Riku Niemi Orchestra, SMC Lähiörotat, Cheek, Gracias, Uniikki, Karri-Koira, Redrama Jukka Poika, Aste, DJ Kridlokk & Eevil Stöö, Jätkäjätkät, Julma Henri & RPK, Kemmuru, Lord Est, Noah Kin, Notkea Rotta, Puhuva Kone, Raappana, Ruger Hauer, Saurus + Timi Lexikon, Timo Pieni Huijaus

Qstock27.-28.7.2012Oulu, Kuusisaari

27.7.Black City (DEN), Paprika Korps (POL), Apocalyptica, PMMP, Sonata Arctica, Petri Nygård, Michael Monroe, Klamydia, Jare & VilleGalle, Jippu, Notkea Rotta, For The Imperium, Radiopuhelimet

28.7.Roxette (SWE), Amaranthe (SWE), Arch Enemy (SWE), Death Letters (NED), Apulanta, Chisu, Stam1na, Jukka Poika & Sound Explosion Band, Fintelligens, Pariisin Kevät, Viikate, Reckless Love, Haloo! Helsinki, Kauko Röyhkä & Narttu, Swallow The Sun, Before The Dawn, Martti Servo & Napander

Karmarock28.7.2012Harjavalta

28.7.Paprika Korps (POL), Herra Ylppö & Ihmiset, Von Hertzen Brothers, Maj Karma, Olavi Uusivirta, Regina, Joose Keskitalo & Kolmas Maailmanpalo, Oranssi Pazuzu, The Irrationals, Lady Escape, No Second Thought

Myötätuulirock3.-4.8.2012Vantaa, Hakunila

3.8.Michael Monroe, Amorphis, Stam1na, Amoral, Insomnium, Turmion Kätilöt

4.8.Amaranthe (SWE), Skindred (UK), Engel (SWE), Apocalyptica, Kotiteollisuus, Ensiferum, Blake, Fear of Domination, Tracedawn

Flow Festival8.-12.8.2012Helsinki, Suvilahti

8.8.Bon Iver (US)

10.8.Lykke Li (SWE), Bobby Womack (US), Miike Snow (SWE), Yann Tiersen (FRA), Frank Ocean (US), Flying Lotus (US), Hudson Mohawke (UK), Asap Rocky (US), Four Tet & Caribou DJ-set (UK/CAN), Charles Bradley and His Extraordinaires (US), Tamikrest (MLI), Oneohtrix Point Never (US), Monolake (GER), Korallreven (SWE), Africa Hitech (UK/AUS), Gracias, Siinai, Jukka Poika

11.8.The Black Keys (US), Saint-Etienne (UK), Swans (US), Ane Brun (NOR), Richie Hawtin (UK), Nicolas Jaar (US), Lindström (NOR), Jason Moran and The Bandwagons (US), Horace Andy and Dub Asante (JAM), Baba Zula (TUR), Awesome Tapes From Africa Presents Bola (GHA), Nicolas Willis & The Soul Investigators, Huoratron, Black Twig, Beverly Girls, Arch of Neo

12.8.Björk (ISL), Feist (CAN), St. Vincent (US), The War On Drugs (US), Friends (US), Shangaan Electro (ZAM), Murat Meric (TUR), A Winged Victory For The Sullen (US), Pepe Deluxé, French Films, Kuusumun Profeetta, Bendagram, Burning Hearts

Jurassic Rock10.-11.8.2012Mikkeli, Visulahti

10.-11.8.Tinie Tempah (UK), Meshuggah (SWE), Yealawolf (US), Iiris (EST), Alaska (RUS), PMMP, Stam1na, Eläkeläiset, Kaija Koo, Sonata Arctica, Jukka Poika & Sound Explosion Band, Pariisin Kevät, Viikate, Herra Ylppö & Ihmiset, Mikko Herranen, Jätkäjätkät, Juju, Proteus feat. Adam Lab4, Profane Omen

Weekend Festival17.-18.8.2012Espoo, Luukki

17.8.David Guetta (FRA), Skrillex (US), OFWGKTA (US), Stig, Cheek, Axl Smith, Nimetön

18.8.Hurts (UK), Carpark North (DEN), Donkeyboy (NOR), Breathe Carolina (US), Michael Gray (UK), Redrama, Haloo Helsinki!, Poets of The Fall, Jukka Poika

Blockfest17.-18.8.2012Tampere, Tullinaukio

17.8.Ice Cube (US), Asa, Paleface, Jukka Poika, Ruger Hauer, SMC Lähiörotat, Eevil Stöö & DJ Kridlokk, Kuningas Pähkinä & Setä Tamu, Felix Zenger, Perhosveitsi-Heikki & Lika-Aki, Juju

18.8.Stig, Jare & VilleGalle, Ruudolf, Cheek, Karri Koira, Elokuu, Gracias feat. Noah Kin, Chebaleba, Gasellit, Mikael Gabriel, Raappana, Rähinä Live, Solonen